D Vitamini Aktif Formu Hangi Organda Meydana Gelir?

D Vitamini Aktif Formu Hangi Organda Meydana Gelir?
0

D vitamini aktif formu vücut için son derece önemlidir. D vitaminin en önemli etkilerinden biri bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini sağlamasıdır. Kemikten kana kalsiyum geçişini artırması ile bu etkisi onu sağlık için son derece önemli kılmaktadır. Söz konusu etkisini kan kalsiyumu düştüğünde paratiroid hormonu ile birlikte göstermektedir.

Vücudumuzun ana yapı taşlarından biri olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulacaktır. Sinir siteminin, kasların çalışması ve bağışıklığın devam etmesi gibi birçok önemli göreve sahiptir. D vitamini aktif formu D2 ve D3 vitaminleri ile aynı yolla metabolize edilir. Öncelikle karaciğerde 25 – (OH) D3’e çevrilir ve sonra böbreğe taşınarak D vitamini aktif formu olan 1,25 – (OH)2 D3’e dönüştürülmektedir. 

İçindekiler Tablosu

Aktif D Vitamini Nedir?

aktif-d-vitamini-nedir
d vitamini aktif formu hangi organda meydana gelir? 3

D vitamini kalsiyum ilişkisi insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Eksikliği durumunda görülecek birçok sorundan korunmak için D vitaminin yeterli düzeyde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ultraviyole güneş ışınları deri üzerindeki yağları harekete geçirmektedir. Vücut tarafından emilen vitamini üreterek, ağız yoluyla alındığında D vitamini yağlar ile birlikte bağırsak duvarlarından emilmektedir. Güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşmektedir. D vitamini aktif formu bu yönden önemlidir.  

BENZER YAZILAR  Omega 3 Ne İşe Yarar?

A Vitamininin Bilinçsizce Tüketilmesi Karaciğeri Hasta Eder Mi? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Provitamin D Nerede Aktifleşir?

D vitamini metabolizması önemli birçok süreci içinde barındırmaktadır. Ağız yoluyla alınan D vitamini yağlar ile bağırsak duvarlarından emilmektedir. Besinler yoluyla alınan provitamin – D ise güneş ışınlarının etkisi ile D vitaminine dönüşecektir. Bazı vitaminler vücut tarafından üretilirken bazılarının dışardan alınması gerekmektedir. D vitamini cilt tarafından güneş ışığının alınmasıyla vücut tarafından üretilmektedir. Ancak eksikliği durumunda farklı yollarda dışardan alınması gerekmektedir.  

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var?

d-vitamini-hangi-yiyeceklerde-var
d vitamini aktif formu hangi organda meydana gelir? 4

D vitamini olan besinler arasında birçok farklı unsur sayılabilir. Yetişkin birinin günlük alması gereken düzeyde D vitamini ile hayatına sağlıklı şekilde devam etmesi mümkündür. D vitamini yönünden zengin besinler ise kısaca şunlardır:

  • Somon,
  • Sardalya,
  • Ringa,
  • Kılıç,
  • Ton,
  • Sığır karaciğeri,
  • Tavuk,
  • Güneş göre mantarlar,
  • Kırmızı et vb.

D vitamini aktif formu sayesinde vücudun birçok önemli işlevi yerine getirmesi sağlanmaktadır.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir