Portakalda C Vitamini Miktarı Ne Kadar?

C vitamini bakımından çok zengin bir meyve olan portakal, sedef otugiller ailesindeki çeşitli narenciye türlerinden bir meyvedir. C vitamini miktarı ise yaklaşık 53,2 mg olarak belirlemiştir. Özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve olan portakal, zengin C vitamini sayesinde önemli bir vitamin kaynağı olarak tavsiye edilmektedir. Portakalda C vitamini miktarı yetişkinlerde günlük alınması gereken miktarın karşılanmasında önemli bir etkiye sahip olacaktır.

En Yüksek C Vitamini Hangi Meyvede Var?

en-yuksek-c-vitamini-hangi-meyvede-varPin
portakalda c vitamini miktarı ne kadar? 4

C vitamini nelerde var sorusuna birçok alternatif yanıt verilebilir. Portakal bu meyveler arasında ilk sırada yer alsa da birçok gıda C vitamini açısından zengindir. C vitamini denince akla ilk gelen portakal, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını tek başına karşılama kapasitesine bile sahiptir. 100 gram portakalda yaklaşık olarak %75 oranında C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini açısından zengin gıdalardan bazıları ise şunlardır:

  • Acı kırmızı biber (Şili biberi),
  • Karalahana,
  • Brokoli,
  • Çilek,
  • Karnabahar,
  • Brüksel lahanası,
  • Ananas,
  • Maydanoz,
  • Kivi,
  • Portakal vb.
BENZER YAZILAR  Miraderm C Vitamini Ne İşe Yarar?

Günlük olarak beslenme programında bu tür C vitamini yönünden zengin gıdalara yer vererek bireylerin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaları mümkündür.  

1 Günlük C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Biber C vitamini açısından en zengin gıdalardan biridir. Bunun gibi daha pek çok gıdada zengin C vitamini olması nedeniyle mutlaka beslenme alışkanlıkları içinde bu unsurlara yer verilmesi gerekecektir.

Günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için ara öğünlerde narenciye tüketmek, C vitamini olan meyve ve sebzeleri tüketmek önerilir. Günlük olarak bu gıdaları tüketemeyecek kişiler ise kapsül veya suda eriyen C vitamini takviyelerinden yararlanabilirler. Portakalda C vitamini miktarı yüksek olduğu için mevsiminde mutlaka tüketilmesi önerilmektedir.

Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

gunluk-c-vitamini-ihtiyaci-ne-kadardirPin
portakalda c vitamini miktarı ne kadar? 5

Günlük C vitamini ihtiyacı yetişkin erkeklerde 90 mg, kadınlarda ise 75 mg olarak belirlenmiştir. Günlük ihtiyacın altında veya üzerinde tüketimi ile farklı zararlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kişilerin mutlaka uygun miktarda tüketim gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Portakalda C vitamini miktarı yüksek olduğundan günlük olarak ihtiyacı büyük oranda karşılayacaktır.

Ayrıca Bakabilirsiniz: Fazla D Vitamini Alırsak Ne Olur?

Yorum yapın

1