Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryen felsefesi kapsamında diyet yapan kişilerde ciddi faydalar görülmektedir. Temelde sadece balık ve su ürünlerine yer verilen ve başka hayvanların etlerinin yer almadığı bir diyet programı olarak tanımlanabilir. Pesketaryen beslenme modeline uygun şekilde diyet yapmak isteyenler tavuk, büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara yemek programlarında yer vermezler. Ayrıca bu diyet kapsamında yumurta ve süt gibi hayvansal diğer ürünlerin de miktarınca tüketildiği görülmektedir. Pesketaryen diyeti ile doğru bir program yapılırsa kişilerde ciddi faydalar gözlenecektir.

Pesketaryen Diyeti Nedir?

pesketaryen-diyeti-nedirPin
pesketaryen diyeti nasıl yapılır? 4

Pesketaryen diyeti kısaca içinde sadece balık ve diğer su ürünlerinin yer aldığı, diğer hiçbir ete yer verilmeyen diyet türüdür. Pesketaryen beslenme düzeninde lakto – ovo nejeteryenlerin tükettiği besinlerin çoğu bulunmaktadır. Bu yönden de dikkat çekmektedir. Bu beslenme sisteminin kökenine bakıldığında ise Pesketaryen sözcüğünün Merriam – Webster sözlüğü kapsamında 1993 yılına kadar gitmektedir. Tanımında ise beslenmesinde balık dışında başka ete yer vermeyen kişi olarak açıklanmıştır.

BENZER YAZILAR  Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi

Pesketaryen Diyeti Sağlıklı Mı?

Pesketaryen beslenmeni zararları olduğu kadar faydaları da bulunmaktadır. Sadece balığın yer aldığı bir beslenme tipi olan pesketaryen, süt ve süt ürünleri ile yumurta gibi temel faydalı gıdaları da olabildiğince az tükettiği için bazı zararlar doğru bir beslenme programı yapılamaması halinde görülecektir.

Genel hatları ile sağlıklı bir diyet olan pesketaryen diyeti, özellikle işlenmiş etlerin tüketilmemesi ile kolorektal kanser riskinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Bitkisel beslenmeye dayalı olması da diyabet ve metabolik sendrom görülme sıklığının azalmasına yardımcıdır. Pesketaryen diyetine uyacak kişilerin program kapsamında vücut sağlığına yönelik tüm unsurlara dikkat etmeleri önerilmektedir. 

Pesketaryen Diyet Menüsünde Neler Var?

pesketaryen-diyet-menusunde-neler-varPin
pesketaryen diyeti nasıl yapılır? 5

Pesketaryen diyet menüsü kapsamında balık ağırlıklı bir beslenme görülmektedir. Buna ek olarak diyet programı içinde şunlara yer verilecektir:

  • Tahıl ürünleri,
  • Kurubaklagiller,
  • Kuruyemişler,
  • Süt, yoğurt ve kefir gibi ürünler (az miktarda),
  • Sebzeler,
  • Balık ve tüm deniz ürünleri vb.

Sağlıklı bir beslenme düzenine uyarak pesketaryen diyeti ile fazla kiloların da verilmesi sağlanabilir. Tüm diyet programları kişiden kişiye değişeceği için mutlaka uzman desteği alınması tavsiye edilmektedir.

BENZER YAZILAR  Pesketaryen Beslenme Nedir? Zararlı Mı?

Ayrıca Bakınız: Ketojenik Diyet Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Yorum yapın

1