Ketojenik Diyet Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Ketojenik diyet yapanları yorumları incelendiğinde bu diyeti yapan kişilerin kısa sürede fazla kilolarından kurtuldukları görülmektedir. Düşük karbonhidrat ve yeterli protein unsurlarına dikkat edilerek yapılan bu diyet kapsamında farklı faydalar ve zararlar görülebilir. Bu nedenle kişinin kendi bünyesine uygun bir profesyonel diyet programına uyması çok daha sağlıklıdır.

Ketojenik diyet süresi tamamen diyet programına bağlıdır. Örneğin 5 gün ketojenik diyet sonrasında 2 gün yüksek karbonhidrat alımı, sonrasında ise 5 gün ketojenik diyet şeklinde bir düzene uyulması gerekebilir.  

Ketojenik Diyet Nedir?

ketojenik-diyet-nedirPin
ketojenik diyet süresi ne kadar olmalıdır? 4

Ketojenik diyet en basit haliyle düşük karbonhidrat, yeterli miktarda protein, yüksek yağ diyeti olarak tanımlanabilir. Diğer bir ifadeyle düşük karbonhidratlı diyet olarak da tanımlanmaktadır. Şekersiz, nişastasız diyettir. Glukoz yerine vücudun keton üretip yakmasını sağlamak için günlük kalori ihtiyacının mümkün olduğu kadar azını şeker ve karbonhidratlardan, büyük çoğunluğunu ise yağlarla karşılamasını hedefleyen bir diyettir. Ketojenik diyet süresi bu kapsamda protein tüketimi, proteinler de karbonhidratlar gibi glukoza dönüşebildiği için yeterli varsayılan bir miktarla sınırlandırılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Keto Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri, Programı

Ketojenik Diyet Zararlı Mıdır?  

Ketojenik diyet zararları diğer tüm diyet programlarında olduğu gibi yanlış veya bilinçsiz uygulamalar sonrasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle bazı zararlar ortaya çıkabilir. Eğer tavsiye edilen sürelere uyulmaz ve yanlış biçimde uygulanırsa söz konusu zararlar görülecektir.

Ketojenik diyet ile ortaya çıkabilecek başlıca zararlar ve yan etkiler ise şunlardır:

  • Baş ağrısı,
  • Mide bulantısı,
  • Yorgunluk,
  • Kas krampları,
  • Ağız kokusu vb.

Ortaya çıkan bu yan etkiler genelde birkaç hafta içinde kaybolacaktır. Uzman bir diyetisyen tavsiyesi ile uyulacak program çok daha sağlıklı olacağı için bu tür etkiler görülmeyecektir.  

Ketojenik Diyet ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

ketojenik-diyet-ile-1-ayda-kac-kilo-verilirPin
ketojenik diyet süresi ne kadar olmalıdır? 5

Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo verenler olduğu gibi diyet kapsamında 1 ayda bu seviyenin çok daha altında bir kilo kaybı görülebilir. Ancak ortalama olarak bir haftada 2 kilo gibi bir oran belirlenmiştir. Ketojenik diyet süresi ve programına tam uyularak kısa sürede etkili bir şekilde kilo verme işlemi gerçekleşecektir.

Ayrıca Bakınız: Fazla D Vitamini Alırsak Ne Olur?

BENZER YAZILAR  Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti
Yorum yapın

1