Fazla D Vitamini Alırsak Ne Olur?

Fazla D Vitamini Alırsak Ne Olur?
+ - 0

D vitamini fazlalığı vücutta farklı tepkimelere neden olacaktır. Bu belirtilerin görülmesi aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşüreceği ve sağlık sorunlarına yol açacağı için temkinli davranılması gerekmektedir. Uygun dozda alınan D vitamini vücut tarafından güvenli kabul edilecektir. Aşırı doz D vitamini alımı ise ciddi zararlara yol açar.

Fazla miktarda D vitaminine bağlı olarak kişilerde mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık gibi temel belirtiler görülecektir. Buna ek olarak fazla D vitamini almak böbrek ve kalp sorunlarına da yol açabilecektir.

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

d-vitamini-fazlaligi-belirtileri-neledir
fazla d vitamini alırsak ne olur? 3

D vitamini fazlalığı belirtileri arasında birçok temel unsur yer almaktadır. Kişilerde bu belirtilerin ortaya çıkmasının ardından en kısa süre içinde normal seviyelere döndürülmesi için işlem yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda D vitamini fazlalığının şu belirtileri görülmektedir:

  • Mide bulantısı,
  • Kabızlık,
  • Kilo kaybı,
  • Zayıflık,
  • Zihin bulanıklığı,
  • Kalp ritmi sorunları,
  • Böbrek hasarı,
  • Konfüzyon vb.

D vitaminin fazla alındığını gösteren belirtilere sahip kişilerin en kısa sürede uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Fazla D vitamini almak kişilerde ciddi rahatsızlıklar duyulmasına neden olacaktır.

BENZER YAZILAR  Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

D Vitamini Fazlası Vücuttan Atılır Mı?

Vitamin fazlalığı belirtileri görülen kişilerde farklı tedaviler uygulanarak süreç takip edilebilir. Suda çözünen vitaminler idrar ile kendiliğinden atılacağı için D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlere göre daha kolay tedavi edilmektedir. Ancak D vitamini vücutta depolanmaktadır. Vücuttan atılamadığı için aşırı miktarda görülmesi halinde uygun tedavilere başvurulması gerekecektir. Kişilerin değerleri yakından takip edilerek farklı tedaviler uygulanabilir.  

D Vitamini Zehirlenmesi Öldürür Mü?

d-vitamini-zehirlenmesi-oldurur-mu
fazla d vitamini alırsak ne olur? 4

D vitamini zehirlenmesi kandaki D vitamini düzeyinin 150 ng/ml üzerine çıktığı durumlarda görülmektedir. Yağ dokusunda depolanarak yavaş yavaş salınmaktadır. D vitamini zehirlenmesi olduğunda D vitamini alımı bırakılsa bile belirtilerin kaybolması birkaç ay boyunca devam edebilir.

D vitamini alan kişilerin kan değerlerini takip ettirmeleri gerekecektir. Takviye dışıdna güneş ışınları veya besinler ile D vitamini zehirlenmesi mümkün değildir. Fazla D vitamini almak genelde takviye kullanan kişilerin karşılaştığı sorunlar arasında yer alacağı için uzman tavsiyesine başvurulması gerekir.

Ayrıca Bakınız: A Vitamini Hangi Duyu Organımıza İyi Gelir?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap