Akciğer kanseri tüm dünya üzerinde en fazla ölüme sebebiyet veren en önemli kanser türleri arasındadır. Bu durumun nedeni ise, akciğer kanserinde erken tanı konulamaması ve akciğer kanseri hastalarının hastalığı çok ileri zamanlarda fark ederek doktora başvurmalarından kaynaklanır. Akciğer kanseri hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir ve kişiler bu durumu kanser neredeyse son raddeye geldiğinde fark ederler. Bu durumda tedavi de başarı oranını en alt seviyeye indirir. Akciğer kanseri ihtimali üzerinde duruluyorsa belirtileri çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Daha çok bilgi sahibi olarak kansere erken tanı konma ihtimali artar ve başarı oranında olumlu olarak etkilenir. Peki, akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Kanser belirtileri birden fazla olarak ortaya çıkabilir. Tümörün nerede olduğu ve nerelere yayılmış olabileceği tamamen tümörün büyüklüğüne bağlı bir durumdur. Kanserin birçok belirtisi doğrudan göğüs ve hava yollarını etkileyebilir.

akciger kanseri belirtileri1
akciğer kanseri belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri:

  • Sürekli ve daha da kötüleşen kuru öksürük
  • Bir nedene bağlı olmayan göğüs ağrısı, omuzda veya sırtta öksürmeyle ortaya çıkan ağrı ve baş ağrısı,
  • Kanlı tükürük, kanlı balgam ve öksürükle beraber çıkan balgam renginde meydana gelen değişiklikler,(akciğer kanseri hastalarının tümünde öksürükle beraber kan görülmesi meydana gelmez)
  • Bir nedene bağlı olamayan kilo kaybı, iştahsızlık ve kansızlık akciğer kanseri belirtileri olarak gözükür.
  • Sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik hissi.
  • Boyun ve yüzde meydana gelen şişlikler.
  • Devamlı olarak bronşit olma, akciğer enfeksiyonu ve geçmemesi.
  • Hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı çekme, hırıltılı ve boğuk sesli olmak.
  • Yutma güçlüğü çekmek, boğaza bir şey takılıyormuş hissi ve ses kısıklığı belirtilerden biridir.

Omuz, göğüs ve sırtta hiçbir neden bağlı olmayan ağrı oluşması ve bilhassa bu ağrıların öksürme sonrası meydana gelmesi akciğer kanserinden kaynaklı olabilir. Vücutta meydana gelen bazı değişiklikler akciğer kanseri olmasa da kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Benzer Gönderiler  Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik
akciger kanseri
akciğer kanseri

Akciğer Kanserine Doğal Çözümler:

Akciğer kanserine bilhassa reishi mantarı çok faydalıdır. Bunun yanında yeşil çay, zerdeçal, çörekotu yağı ve Çin geveni de akciğer kanserine oldukça faydalıdır. 

Source: Cancer / Mayoclinic / Mdanderson

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 175 Average: 4.2]

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları