Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Vitaminler Ve Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Vitaminler Ve Besinler
Antioksidan İçeren Vitaminler Ve Besinler
0

Antioksidan nedir? Sorusuna kısaca, “insan vücudu için önemli bir kimyasal maddedir” demek mümkündür. İnsanlar için hayati derecede önemi olan hücrelerin, kendisini koruması ve insanların sağlıklı yaşaması için, antioksidan oldukça önemlidir. Hücrelerin üretimi ile birlikte, besinlerden de bu madde elde edinebilmektedir. Bu yüzden de antioksidan içeren besinler hakkında insanlar araştırmalarını yapmaktadırlar.

İçindekiler Tablosu

Antioksidan İçeren Besinler

Badem

Badem ve diğer yemişler size iyi miktarda antioksidan sağlayabilir. Bunlar aynı zamanda size tokluk hissi verecektir çünkü bu hissin oluşmasına yardımcı olan 4 faktörü, antioksidan, protein, lif ve sağlıklı yağları size sunar.

E vitamini deposu olan badem, serbest radikallere karşı da oldukça etkilidir(kansere bağlı radikaller).

Badem göreceli olarak yağca zengindir, bu nedenle kilo almayı engellemek için günlük badem tüketiminiz bir avucu geçmemelidir.

Bademin en önemli özelliklerinden biri sağlıklı yağlar içermesidir hem tekli doymamış hem çoklu doymamış yağlar içerir. Bu yağlar ihtiyacınız durumunda kilo vermenize yardımcı olur ve sağlıklı bir kilodaysanız onu korumanızı sağlar. Antioksidan besinler tüketmek istiyorsanız, bademi ilk sıraya koyabilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, aldığınız proteini ve antioksidan özelliğini arttırmak için harika bir yoldur ve kendi başına pişirilip yenmesinin yanı sıra daha büyük bir yemeğin bir parçası olarak kullanılabilir. Nasıl yerseniz yiyin, yumurta size çeşitli vitamin ve mineraller sağlayacaktır.

Yumurta sarısının antioksidan alımı adına yenip yenmemesine dair büyük tartışmalar hala bir sonuca ulaştırılabilmiş değildir. Fakat yumurtadan alabileceğiniz tüm antioksidanı almak adına hem sarısını hem beyazını yemek isteyeceksiniz, çünkü iki kısım da yakın miktarlarda antioksidan içermekte. Bu tartışmanın var olma sebebi ise yumurta sarısında bulunan yağ, antioksidan ve protein ile yumurtanın diğer faydalarını elde edebilmek için bu yağı yemenin değer olup olmadığıdır.

BENZER YAZILAR  Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Yumurtanın sarısını yemeden de vitamin ve minerallerden aslan payını alamazsınız. Bu nedenle yumurta tüketim miktarınızı kontrol ederken aynı zamanda alabileceğiniz en fazla antioksidan, protein ve besin öğesini alabilmek için tümünü yemelisiniz. Kas geliştirirken aynı zamanda kilo vermek isteyenler sadece beyazını yemeli, fakat ideal kilolarına ulaştıktan sonra yumurtanın tümünü yemeye başlamalıdırlar. Antioksidan besinleri içerisinde yumurta olmazsa olmazlar arasındadır.

Çökelek

Güç egzersizlerine yönelik diyetlerde çökelek peyniri, içerdiği antioksidan özelliği sebebiyle tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda yoğun protein de içerir.  Çökelek güne başlamak için iyi bir seçenektir ve yarım fincanı size günlük protein ihtiyacınızın iki basamaklı yüzdelerini sağlayacaktır.

Çökelek peynirinde kalsiyum kadar vitamin B12 de bulunmaktadır. Bu nedenle çökelekten sadece göreceli olarak yüksek protein içeriği değil başka faydalar da elde etmiş olursunuz.

Eğer çökeleğin az yağlı veya yağsız çeşitlerini tercih edersiniz, daha az kalori ve daha az yağ karşılığında daha çok protein elde etmiş olursunuz. Tam yağlı çökelek, içerdiği doymuş yağlardan dolayı sizi sıkıntıya sokabilir. Az yağlı ve yağsız çeşitleri sizi bu endişeden kurtarmaya yardımcı olur. En fazla antioksidan içeren besinler hangileri? Diyorsanız, yumurtayı tüketmeniz tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR  Antibiyotikli Krem İsimleri

Yoğurt

Normal yoğurt ile karşılaştırıldığı zaman daha fazla antioksidan özelliği içermesi sebebiyle süzme yoğurt geçtiğimiz yıllarda popüler hale geldi. Yağ kaybetmeye devam ederken yağsız kas geliştirmek isteyenler iyi daha iyi bir tercihtir ve içerdiği protein sizi tok tutmaya yardımcı olur.

Süzme yoğurt normal yoğurda göre daha yoğundur çünkü süzme işlemi sırasında peynir altı suyu atılmış olur. Bu nedenle de süzme yoğurt olarak adlandırılır. Protein meraklıları için, süzme yoğurttaki peynir altı suyu proteininden ziyade kazein (Sütte bulunan bir proteindir) proteinidir, çünkü peynir altı suyu süzülmüş olur.

Tıpkı normal yoğurt gibi, süzme yoğurt da probiyotik bakteriler için iyi bir kaynaktır. Tüm faydalarını elde edebilmek için içerisine şeker eklenmediğinden emin olun. Antioksidan içeren vitaminler arasında da bu ürün yer alır. Zira, önemli bir A vitamini kaynağıdır da ve A vitamini de antioksidan özelliği taşımaktadır.

Peynir

Peynir, Hem iyi bir kalsiyum kaynağı hem de iyi bir anhtioksidan içeren besinler arasındadır. Bu nedenle sadece antioksidan ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda bol miktarda kalsiyum almış olursunuz. Sadece 30 gram gravyer peyniri sizin günlük kalsiyum ihtiyacınızın beşte birini sağlar. Aynı zamanda protein içeren besinler arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

BENZER YAZILAR  Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi İzmir

Kara Fasulye

Kara fasulye antioksidan sağlayan besinler arasındadır. Diğer fasulye çeşitlerinde de antioksidan bulunur; ama kara fasulyede daha fazla bulunduğu bilinmektedir.

Hem siyah fasulye hem diğer fasulye çeşitleri, kendinizi tok hissetmenizi sağlayan ve kan şekerinizi düzenleyen çözünebilir lifler için muhteşem kaynaklardır.

Antioksidan İçeren Yiyecekler

 • Nar
 • Patlıcan
 • Brokoli
 • Siyah çay
 • Yeşil çay
 • Bitter çikolata
 • Yaban mersini
 • Mercimek
 • Elma
 • Goji dutları
 • Kırmızı üzüm

Antioksidan İçeren Vitaminler

 • E vitamini: Antioksidan içeren vitaminler arasında E vitamini oldukça önemlidir. Yukarıda da badem örneğinde verdiğimiz gibi, kuruyemişler E vitamini içermekle birlikte, antioksidan içeren besinler arasında da önemli bir yerdedir. Aynı zamanda tohumlar ve ayçiçeği ile birlikte diğer yağlarda bu vitamini taşırlar.
 • C vitamini:  C vitamini kaynağı olan meyve ve sebzelerde antioksidan fazlası ile bulunmaktadır.
 • A vitamini: Süt ürünleri ile birlikte, karaciğer de bilindiği üzere A vitamini bulunur ve bu besinler de aynı zamanda antioksidan içermektedir.

Antioksidan nedir? Sorusunun cevabını bilen herkes, bu maddeye sahip olan besinleri de bilmek isteyecektir. Özellikle korona ile savaşta antioksidan içeren besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bu yüzden listemizde yer alan besinleri tüketmeniz, sizi çok daha sağlam bir bünyeye kavuşturacaktır. Antioksidan vitaminler de hem bu maddeyi yeterli seviyede almanızı sağlayacak, hem de vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlayacaktır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir