Balgam Nasıl Atılır Bitkisel Çözüm


8

Balgam nasıl atılır? Balgam üst solunum yoluyla vücudumuza girmiş olan madde veya mikro organizmaları süzgeçten geçirmektedir. Balgam beyaz, sarı ve şeffaf görüntüye sahiptir. Akciğerde biriken balgam genelde öksürük yoluyla dışarı atılmaktadır. Balgam ciddi bir hastalık türü değildir. Genelde üşütme, sigara kullanımı, temiz olmayan ürün tüketimi sonrasından bademciğin tam olarak süzemediği maddelerin akciğerde birikmesi sonucunda oluşur. Tedavi edilmediği takdirde bronşit hastalığa neden olabilmektedir. İlk başlarda mide bulantısı, kusma gibi reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu yüzden de balgam nasıl atılır bitkisel çözüm önerilerini sizlerle paylaşmaktayız.

 Balgam Nasıl Atılır?

Balgam her yaşta görülen ciddi olmayan rahatsızlardan biridir. Her yaş grubundaki insanlarda görülebilir. En çok bebeklik döneminden karşılan bir durum olduğu uzman doktorlar tarafından belirtilir. Akciğerlere verilen zarar sonucunda balgam oluşur. Bu durumdan en çok yeterli bağışıklığı olmayan, tütün kullanan, vücut ısısını koruyamayan, sağlıksız ürünler tüketen, spor yapmayan insanlar etkilenmektedir. Ancak korkulduğu gibi bir durum değildir, ileri düzeyde bir balgama sahip değilseniz, balgam nasıl atılır bitkisel çözüm önerilerimiz ile kolayca atlatabilirsiniz. Balgamın rengine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Sarı renkte bir balgam atıyorsanız, antibiyotik kullanmanız gerekebilir. ( Uzman bir doktora danışmadan kullanmayınız.)  Bunun dışında beyaz yada şeffaf renkte balgam atıyorsanız, bitkisel tedavi yöntemleri ile çözüm bulabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Zoretanin Yan Etkileri Nelerdir?

Başlıca Balgam Atıcı Bitkisel Karışımlar( Kürler)

Elma, Bal ve Limon Tarifi

Malzemeler;

 • Bir adet soyulmuş elma
 • Yarım adet limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal (20-25  gran)

Hazırlanışı:

Elmaları iyice pişirdikten sonra püre haline alıncaya kadar ezilmelidir. Sonrasında bal ve  limon suyu ilave edilmektedir. Hazırlanan karışım günde 2 kez tüketilmelidir. Bu yöntem ile 1 hafta içerisinden balgamınızı atabilirsiniz.

Meyve Suyu Karışımı

balgam nasıl atılır
balgam nasıl atılır

Malzeme;

 • Siyah havuç
 • Portakal
 • Kivi
 • Muz
 • Turp
 • Havuç
 • Limon
 • Zencefil
 • Bal
 • Zerdaçal
 • Greyfurt
 • Elma

Hazırlanışı;

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ürünleri meyve suyu sıkıcı robot yoluyla sıvı hale getirdikten sonra tüketmelisiniz. 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketilebilir. Günden yarım litre alınmalıdır.

Bal ve Soğan Şurubu

Malzemeler;

 • 250 Gram soğan
 •  Yarım bardak bal
 • 1 Bardak beyaz şarap

Hazırlanışı:

İlk olarak 250 gram soğanı küçük olarak doğrayın. Ayrı bir kavanozda şarap ve balı iyice karıştırın.  Sonra bütün karışımları birleştirerek 4 5 gün beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Günde 1 veya 2 kaşık tüketin. Solunum problemlerinden en çok kullanılan yöntemlerin başından kullanılan soğan ve bal karışımını evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri

Çok zaman harcamak istemiyorum diyorsanız, şu bitkisel çözüm yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

 • 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı bal ve yarım limon sıkarak tüketebilirsiniz.
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu,  1 tatlı kaşığı zencefil tozu ve 2 yemek kaşığı balı karıştırıp tüketebilirsiniz.
 • Sarımsağı ezip tüketebilirsiniz.
 • Sıcak süte bal ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • 1 tatlı kaşığı karabiber, tatlı kaşığı pulbiber ve 2 yemek kaşığı balı karıştırıp tükebilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı zencefili karıştırıp tüketebilirsiniz.

Balgam Söktürücü Bitkisel Çaylar

Balgam nasıl atılır bitkisel çözümler karışımlar ile değil çaylarla da mümkündür. Balgam söktürücü çay listemiz aşağıdaki gibidir;

balgam sokturucu bitkisel cay 1
balgam nasıl atılır

1.Kekik Çayı

Kekik çayına bal ilave ederek tüketilmesi boğazın yumuşamasına ve balgamın atımını hızlandırmaktadır.

2. Nane Çayı

Nane çayının en büyük özelliği boğazı yumuşatması ve öksürüğü geçirmesidir. Nane’nin keskin kokusu solumak, üst solunum yollarımızın açılmasına yardımcı olur. Bunun dışında nane yağını boğaza ve göğüs kısmına masaj yoluyla uygulanılması, balgamın atılmasına yardımcı olmaktadır.

3. Okaliptüs Çayı

Okaliptüs çayı içildiğine boğazın yumuşamasına ve öksürüğü azalmasına neden olmaktadır. Bunun dışında Okaliptüs bitkisinin 8- 9 adet yaprağını bir tencerede kaynatarak buharının solunması, solunum yollarının açılmasına yardımcı olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Bactroban Krem Ne İşe Yarar?

4. Anason Çayı

En keskin bitkilerin başında gelen anason çayının içilmesi ve buharının solunması üst solunum yollarının açılmasına yardımcı olmaktadır.

balgam nasıl atılır
Balgam Nasıl Atılır

5. Melekotu Kökü Çayı

Balgam nasıl atılır bitkisel çözüm arayışındaysanız bu çay size bu konuda oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Genel olarak soğuk algınlığı, burnun tıkanması ve yüksek ateşi düşürmek için kullanılan bitkilerin başında gelen melekotu kökü bitkisi hem çay olarak kullanıldığında hem de buharın solunması balgamın atılmasına yardımcı olmaktadır.

6. Rezene Çayı

Rezene çayının en göze çarpan özellikleri boğazı yumuşatması, vücudu sakinleştirmesi, kuru öksürüğü azaltması, gaz sancılarını azaltması ve balgam söktürmesidir.

7. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayının en yaygın faydası; iltihabı önlemesi, balgam söktürücü olmasıdır. Bunun dışındaki faydaları ise astım ve bronşit gibi en çok rastlanan akciğer hastalıklarında bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır.

Kaynak: Wikipedia / healthline

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. Kaya Yılmaz 6 Aralık 2020

  Harika bilgiler teşekkürler

 2. Harika çaylar harika bilgiler

 3. Nergis Kahraman 17 Aralık 2020

  Sıcacık bir ıhlamur kaynatıyorum. iki bardak içiyorum ne balgam kalıyor ne de başka bir şey tavsiye ederim

 4. Rezene çayını tavsiye ederim çok faydalı ben hep içiyorum

 5. Zencefil ve bal birebir. Deneyin

 6. Çok teşekkürler. Okaliptüs çayını duymamıştım daha önce deneyeceğim

 7. Şarap olmamış ne sanıyorsunuz kendinizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir