Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?
cinsiyet belirleme
0

Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir? Bebeğin cinsiyeti erkek mi yoksa kız mı olacak? Anne ve baba adayları bu soruların cevabını merak eder. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için en mantıklı ve aynı zamanda doğru bir yöntem bebeğin gelişimini tamamladığı haftayı beklemek olacaktır. Anne karnındaki bebek belirli bir haftaya ulaştığında cinsiyet belli olur. Bazı yöntemler ile cinsiyet tahmini yapmak mümkündür. Ancak %100 cinsiyeti öğrenmek için ultrason ile bakılmalıdır.

Geçmiş dönemlerde Çin takvimi, karbonat testi ve aynı zamanda yüzük testi ile cinsiyet tahmini yapılıyordu. Ancak bunlar güvenilir ve aynı zamanda kesin sonuç değildir. Kesin sonuca ulaşmak için bebeğin 14.haftasını tamamlaması ve ultrason ile bakılması gerekmektedir.

İçindekiler Tablosu

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek anne karnına ilk düştüğünde bebeğin cinsiyeti kesinleşmiştir. Yani x hücresi kadının yumurtalığında bulunuyor ise; erkekte bulunan kromozomda x ise, bebeğin cinsiyeti kız olacaktır.   Eğer erkekte bulunan kromozom kadının yumurtası ile birleşir ise o zamanda bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır. Bebeğin cinsiyetini görebilmek için ultrason ile bakılması gerekir.  Yani bebeğin cinsel organının tam anlamı ile gelişmesi şarttır.  4. Ayını tamamlamış olan bir bebeğin artık cinsiyeti görülecektir.  Peki, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyeti 13. Veya 14. Haftada net bir şekilde belli olmaktadır. Bazen bebek cinsiyetini göstermeyebilir. Bu durumda bu süreç daha fazla uzayacaktır.

BENZER YAZILAR  Cosakondrin Plus Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Erkek Bebek Belirtileri

Hamile anne adayı için bazı belirtiler erkek bebeğinin olacağına işaret eder.  Peki, erkek bebek belirtileri nelerdir?

 • Ayakların hiç ısınamaması ve sürekli üşüme durumu
 • Gebelikte özellikle sabah saatlerinde mide bulantısı olması
 • Ellerde kuruma ve aynı zamanda çatlama
 • İdrarda açık renk
 • Et, yoğurt, peynir ve süt gibi besinleri daha fazla tüketmek
 • Tuzlu ve aynı zamanda ekşi besinleri çok fazla tercih etmek

Kız Bebek Belirtileri

Bazı belirtiler bebeğin kız olduğunu gösterir. Tabi ki bu kesin değildir. Ancak genel olarak bu belirtileri olan anne adaylarının bebeklerinin kız olduğu görülmüştür. İşte kız bebek belirtileri;

 • Mide bulantısının aralıklı bir şekilde ve aynı zamanda sık yaşanması
 • Kalça ve basen bölgelerinden kilo alma
 • İdrarın koyu renkli bir görünümde olması
 • Yüz bölgesinde çok fazla sivilce çıkması
 • Tatlı yeme isteği
 • Karın bölgesinin yassı ve aynı zamanda yayvan bir şekilde olması

Cinsiyet belirleme de Kullanılan Yöntemler Hangileridir?

Bebeğin cinsiyetinin tam anlamı ile belirlenebilmesi için mutlaka ultrason gereklidir. Ancak bazı yöntemler ile de kesin olmamakla beraber bebeğin cinsiyeti öğrenilir.  İşte cinsiyet belirleme için kullanılan yöntemler;

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Pişirme için Granit Tencereler

Tarihe ve Yaşa Göre Cinsiyet Belirleme

Hamile olan bir kişi hangi ayda hamile kaldı ise; kendi yaşı ve hamile kaldığı ayı toplar.  Bunun ardından ise çıkan sonuçtan -9 çıkarılır. Eğer orta çıkan sayı çift ise bebek kız demektir. Eğer ortaya çıkan sayı tek ise bebek erkek demektir.

Yüzük Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme

Yüzük yöntemi ile birçok kişi cinsiyet belirlemektedir.  Bir yüzüğün içerisinde anne adayının saç teli geçirilir. Daha sonra ise göbek kısmında yavaş bir şekilde yüzük sallanır. Eğer ki yüzük daire olarak dönüyor ise bebek kız fakat ileri geri hareket ediyor ise bebek erkek demektir.

Sarımsak Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme

Sarımsak yöntemi ile de bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen pek çok kişi vardır.  Öncelikle anne adayının bir diş sarımsak yemesi gerekmektedir. Bunun ardından ise düzenli bir şekilde cildini kontrol etmelidir.  Eğer ciltte kötü ve ağır bir koku var ise o zaman bebek erkektir. Ancak eğer ciltte herhangi bir koku gelmiyor ise bebeğin cinsiyeti kız demektir.

BENZER YAZILAR  Tansiyon İlaçları İsimleri

Anahtar ile Cinsiyet Belirleme

Anahtar ile cinsiyet belirleneceğini biliyor muydunuz? Genellikle evde cinsiyet belirlemek isteyen anne adayları bu yöntemler ile cinsiyeti kesin olmasa da tahmin ederler. Anne adayının yakınları bir anahtarı hamile kişiye uzatır. Eğer bu kişi; anahtarı alırken sivri tarafından alıyor ise bebek kızdır. Ancak yuvarlak bölgeden tutuluyor ve anahtar alınıyor ise bebeğin cinsiyeti erkek demektir. Ancak hamile kadın bunu kendiside kolay bir şekilde yapabilir. Eğer kendisi yapmak istiyor ise havaya anahtarı atmalı ve daha sonra tutmalıdır. Yine sivri yerinden tuttuysa kız yuvarlak bölgesinden tuttuysa erkek demektir.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir