Balgam Söktürücü İlaç

Balgam Söktürücü İlaç
0

Balgam Söktürücü İlaç – Balgam, boğazda oluşturduğu hissi ile ne kadar rahatsız edici gelse de vücudun doğal savunma reflekslerinden biridir. Virüsler, bakteriler, parazitler gibi yabancı mikroorganizmalar ile aşırı toz ve sigara kullanımı balgamın artmasına ve katılaşmasına neden olabilir. Doğal yollar ile vücuttan atılamayan mukus akciğer yüzeyinde birikerek bronşların tıkanmasına ve balgam oluşmasına sebep olur. Balgam söktürücü ilaçlar, katılaşan mukusun yumuşamasını sağlayarak vücuttan atılmasında önemli bir rol oynamaktadır. İçeriğinde C vitamini bulunan bu ilaçlar grip ve ateş sonrasında oluşan balgamın kolayca sökülmesini sağlamaktadır.

YouTube video

İçindekiler Tablosu

Balgam Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Her ilaç kullanımında olduğu gibi balgam söktürücü kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ve öneriler vardır. Kullanım koşulları doktor kontrolünde olmakla beraber tavsiye edilen birkaç etken vardır. Bunlar;

  • İlaç reçetelenmeden önce doktorunuzu mevcut rahatsızlıklar ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi verilmelidir.
  • Balgam söktürücü ilaçlar yemeklerden önce veya sonra alınabilir.
  • İlacın etkisini artırmak amaçlı tedavi süresince bol su tüketimi önerilir.
  • C vitamini ile beraber kullanımı ilacın etkisini arttırmakla beraber tedavi süresini kısaltmaktadır.
BENZER YAZILAR  İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri
balgam-sokturucu-ilac
balgam söktürücü i̇laç 2

En İyi Balgam Söktürücü İlaçlar

Balgam, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla görülmekte olup sigara gibi zararlı maddelerin kullanımından kaynaklı da sıkça görülmektedir. Bunun tedavisi sırasında kullanılabilecek en iyi balgam söktürücü ilaçlar ise şunlardır;

  • Asist Cold C Toz: Şiddetli balgam, yüksek ateş ve grip gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan en yaygın ilaçlardan biridir. Balgamın giderilmesinde ve üst solunum yolunun açılmasında önemli etkiye sahiptir.
  • Dekoferin- E Şurup: Balgam sökücü ilaçlar arasında oldukça etkili olan bir ilaçtır. Solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını azaltmada etkin olup aynı zamanda nefes sorunu ve göğüs tıkanıklığı gibi durumlarda oldukça etkilidir.
  • Daymol Efervesan Tablet: Balgamın parçalanmasına olanak sağlayan ilaçlardan biridir. Koyu balgamlar, burun tıkanıkları gibi durumlarda kullanılmaktadır.
  • Mucofıx 1200-400 Efervesan Tablet: Burun tıkanıklığı, solun yollarının genişlemesi, rahat nefes için oldukça etkilidir. KOAH hastaları ve astım hastalarının kullanabildiği ve yan etkisi olmayan balgam söktürücüdür.
  • Alles 600 Mg Efervesan Tablet: Kış aylarında özellikle de soğuk algınlığı sonucunda meydana gelen koyu ve katı balgamın eritilmesi hususunda oldukça etkilidir.
BENZER YAZILAR  Üzüm Çekirdeği Faydaları

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir