Aseket Ne İşe Yarar? 8 Önemli Faydası 👩‍⚕️

Aseket Ne İşe Yarar? 8 Önemli Faydası 👩‍⚕️
aseket
4

Aseket ne işe yarar yazımızda siz okuyuculara ilk önce Aseket 25 mg ‘ın etken maddesini sonra Aseket nedir sorusunun yanıtını ve karşılaşabileceğiniz yan etkileri söyleyeceğim. Yazının son bölümünde ise Aseket fiyat ile birlikte eczacı kalfası olarak yılların verdiği sektör tecrübesi ile Aseket kullananlar yorumlar da en çok sorduğu soruları sizler için cevaplayacağım

Etken Maddesi:

Parasetamol ve Deksketoprofen

aseket-ne-ise-yarar
aseket ne i̇şe yarar? 8 önemli faydası 👩‍⚕️ 2

Aseket Nedir? 🤔

Aseket, içerisinde kortizon bulunmayan inflamasyon giderici, ağrı kesici ve ateş dürücü görevi gören nonsteroid antiinflamatuar ilaçtır. Aseket ilaç içeriğinde bulunan parasetamol hem ağrı kesici etki gösterirken aynı zamanda cox 3’ü baskılayarak ateş düşürücü görev görür. İçeriğinde bulunan bir bileşen olan Deksketoprofen ise Nonsteroid Antienflamatuar (NSAI) görevi gören bir ajandır. Sıra geldi aseket ilacı ne işe yarar kısmına.

Aseket Ne İşe Yarar?

Aseket ilaç ne işe yarar ? 8 önemli faydası ;

 1. Ateşi düşürmeye yarar.
 2. Kemikte oluşan kireçlenme durumunda ortaya çıkan semptomları gidermeye yarar.
 3. Eklemlerde şekil bozukluğuyla birlikte gelişen kronik bir ağrı olan romatoid artrit tedavisinde kullanılır.
 4. Sırtta yer alan eklemlerin sertleşmesiyle ortaya çıkan ankilozan spondilit gibi romatizmanın sebebiyet verdiği hastalıklara iyi gelir.
 5. Akut gut artrit tedavisinde kullanılır.
 6. Akut gelişen kas iskelet sistemini etkileyen ağrıların tedavisinde kullanılır.
 7. Ameliyat sonrasında gelişen ağrılara fayda verir.
 8. Adet sancısında tercih edilir.
BENZER YAZILAR  Klamoks Antibiyotik Ne İşe Yarar?

Aseket ne ilacı ve Aseket ne için kullanılır sorularına cevap verdiğimize göre Aseket 500 mg nasıl kullanılır gelin cevaplayalım.

Aseket Hap Nasıl Kullanılır?

Aseket ağrı kesici, doktor tavsiyesi ve gözetimi dışında kullanılması sakıncalıdır. Mutlaka doktorunuz belirttiği şekilde kullanın. Bunun yanı sıra prospektüsde belirtilen kullanım şekli, hissettiğiniz ağrının türüne ve boyutuna göre 8 saatte bir olacak şekilde günde 3 defa kullanılması önerilir.

Aseket tablet içerisinde bulunan Parasetamol‘un günlük maksimum dozu 4g, Deksketoprofenin maksimum dozu ise 75mg dır. Doktor önermediyse Aseket 25 mg 500 mg 20 film tablet art arda 3 günden fazla kullanılmamalıdır.

Aseket 500 Nasıl Tüketilmeli

YouTube video

Aseket oral yolla yemekten yarım saat önce aç bir şekilde bol su ile yutulmalıdır.

Asaket Yan Etkileri 🤮

Her ilacın olası yan etkileri bulunmaktadır. Burada önemli olan Terapötik İndeks ‘in fazla olması durumudur. Bunu açmam gerekirse bir hastalık için göze alınan yan etki ihtimalinin sağlayacağı faydadan daha az olması durumudur. Her ilacın insan vücudundaki etkileri farklı olabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların etken maddelerinin her insanda farklı etki göstermesidir. Aseket yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı alerjiniz var ise nefes almada güçlük, yüz bölgesi, dil ve boğazda şişme durumlarında acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma gözlemlenebilir,
 • Siyah, kanlı, katranımsı dışkı, konuşmada bozukluk olabilir,
 • Görme veya denge problemleri yaşanabilir,
 • Cilt, ağız, göz ve genital bölgede yara oluşabilir,
 •  Bayılma, şişlik, ani kilo alma, göğüs ağrısı, halsizlik hissedilebilir,
 • Nefes darlığı gibi gözlenebilecek olası yan etkiler ilacın tehlikeli yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Yeşil Çayın Ne Gibi Faydaları Var?

Bu yan etkilerden her hangi birisi gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımının kesilmesi ve doktora başvurulması gerekmektedir.

Aseket Hamilelikte Kullanımı

İlaçların hamilelik dönemlerinde kullanılması risklidir. Anne adayının hamilelik döneminde vücudunda çeşitli hormonlar salgılanır. Hamilelik döneminde her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Aseket hamilelikte kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile olunduğu öğrenilirse doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Aseket emzirme döneminde de ilaç kullanımı süte karışarak bebeğe zarar verebilmektedir. Bu yüzden emzirme dönemlerin de de ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

Aseket Kullananlar

Aseket ilacını kullanan birçok hasta ekşi sözlükte ilaç hakkında yorumlarda bulunmuş sizlerde oraya göz atıp kullanıcı deneyimlerini görebilirsiniz.

Birçok doktor ilacı hastalarına reçete ederek belirlemiş oldukları rahatsızlıkların tedavilerinde yaygın bir şekilde kullanmaktadırlar. İlaç yan etkileri en az gözlemlenen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Aseket Fiyat 2022

İlaçların fiyatları sürekli olarak değişiyor. İlaç fiyatlarının belirlenmesindeki en büyük etmen Sağlık Bakanlığı olmaktadır. Genel olarak bir ilacın fiyatını belirleyen en büyük faktörlerden biriside ilacın reçeteyle ya da reçetesiz bir şekilde alınabilmesidir. Aseket 25 mg 500 mg fiyatı 02.2022 tarihi itibariyle 24.65 TL

BENZER YAZILAR  Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan ve eczacınızdan bilgi alarak kullanmanız gerekmektedir.

Aseket Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler? 🗲

Herhangi bir ilaç kullanılmadan önce ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Aseket ilacı hakkında bilinmesi gereken maddeler şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın içerisinde yer alan maddelere karşı bir alerjiniz var ise ilacın kullanılmaması gerekmektedir.
 • Her hangi bir cerrahi operasyondan önce ilacı kullanıyor iseniz ilacı kullandığınıza dair doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.
 • İlacın yan etkilerinden bir tanesi gözlemlenir ise ilacın kullanımını bırakarak acil bir şekilde doktora başvurmanız gerekmektedir.

Aseket Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aseket kas gevşetici mi?

Hayır. Antiinflamatuar etkili ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçtır.

Aseket antibiyotik mi?

Hayır. Ateşin düşürülmesinde ve çeşitli ağrı semptomlarının giderilmesinde kullanılan NSAİİ gurubuna ait ilaçtır.

Aseket boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet. Nonsteroid Antienflamatuar etkisi sayesinde boğaz ağrısına sebep olan inflamasyonu baskılayarak ağrı semptomunu giderir.

Aseket diş ağrısı için kullanılır mı?

Evet. Diş ve benzeri şiddetli ağrılarda doktorların sık reçetelediği bir ilaçtır.

Aseket baş ağrısı için kullanılır mı?

Evet. Baş ağrısı için etkili bir ağrı kesicidir.

Aseket hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Eczacı Nihat Bilgin‘in https://hepsiecza.net/aseket-ne-ise-yarar/ içeriğine de göz atabilir.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 6 aydır kronik gastrit tedavisi görüyorum sırt ağrım dan dolayı doktorum aseket yazdı ıcmemde sakınca varmidir

 2. Serap gümüş 9 ay önce

  Merhabalar aseket adlı ilacı 12 yaşındaki kızıma icirebilirmiyim. 41 kg ve normalde parol vs. Gibi hap kullanmaya başladık. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir