Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir? Zararları Nelerdir?

Gastrik Bypass ameliyati

Kilo sorunu bulunan pek çok kişi gerek diyet gerek egzersiz yaparak sorunları aşmaya çalışmaktadır. Ancak fazla kiloların miktarının artması her daim diyet ve egzersizi yeterli olarak görmek konusunda ikileme düşürmektedir. Obezite teşhisi konan bireyler için ilk diyet dönemlerinden sonra gastrik bypass ameliyatı gibi operasyonların uygulanması tavsiye edilmektedir. Peki, nedir bu ameliyat? Operasyonun isminin gastrik bypass ameliyatı olması tanınmasını zorlaştırmaktadır. Halk arasında tip mide olarak bilinen bu işlem neticesinde bireylerin midelerinin boyutları küçültülmektedir. Böylelikle kişiler normale göre daha az porsiyonlar tüketerek doyuma ulaşmaktadır. Az beslenmek de otomatik olarak kilo verim hızında bir artış yakalanması demektir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı olanlar için iyileşme sürecinin en önemli aşamalarından biri olarak beslenme kabul edilmektedir. Beslenme konusunda hastalar için üç ya da dört farklı aşamadan oluşan bir diyet listesine uyum sağlamaları beklenmektedir. Ameliyattan hemen sonraki dönemde bireylerin vitamin ve mineral değerleri bakımından uygun olan besinleri sıvı şekilde almaları istenmektedir. Bu süreç esnasında midenin iyileşmesinin tamamlanması beklenmektedir. Sonrasında ise uygun bir diyet programına geçişi temsil etmektedir. Gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenmede düşük kaloriler alınması, çok yağı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak kalınması önemlidir. Aynı şekilde ameliyat olanların hazır yiyeceklerle bağlantılarını kesmeleri de üzerinde durulan ana noktalardan biridir.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Tüp mide ameliyatına ihtiyaç duyan kişilerin bazı konularda hatalı bilgi temin ettikleri bir gerçektir. Öncelikle yapılan araştırmalar hastaların büyük bir bölümünün ameliyatı kesin çare olarak gördüğünü göstermektedir. Ancak ameliyat tamamen fiziksel bir işlemdir. Oysaki insanların iştahları beyin kontrolündedir. Bu da gastrik bypass ameliyatı sonrası kilo alımını mümkün hale getirmektedir. Diğer kilo verme ameliyatlarında da aynı durumun mümkün olduğunun da altı çizilmektedir. Hastaların büyük bir bölümü iyileşme süreçlerinden sonra beslenme rutinlerine dikkat etmediklerinden ötürü vermiş oldukları kiloyu geri almaktadır. Bundan dolayı uzmanlar operasyon öncesinde ya da operasyon sonrasında bireylerin yeme isteklerini kontrol altına alabilmeleri için psikolojik destek almalarını isteyebilmektedir. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Riskleri

Gastrik bypass ameliyatı riskleri pek çok hastanın bu konuda çekimser davranmasına neden olmaktadır. Öncelikle tip mide ameliyatı olacak kişilerin belli sağlık sıkıntıları hali hazırda bulunmaktadır. Operasyon sürelerinin uzaması ise ameliyatların risk oranlarını artırmaktadır. Bundan kaynaklanan nedenler yüzünden uzman hekimler riskleri minimize etmek için kişilerde gerekli olan tüm testleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca tüp mide ameliyatı olabilmek için belli bir kilo sınırı da yok değildir. Bundan ötürü bireyler ameliyata uygun hale gelebilmek için bir diyet programı çerçevesinde kilo vermek zorunda bırakılmaktadır. Fazla kilolardan kurtulması ise operasyon sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşmak riskinin azalmasında yardımcı olan oldukça önemli konu başlıklarından biridir.

BENZER YAZILAR  Solerat Jel Ne İşe Yarar?

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı yapılabilmesi için kişilerin belli şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Uzmanlar olabildiği kadar kişilerde bir diyet programı çerçevesinde diyeti önermektedir. Ancak istenen sonuçlara ulaşılmaması halinde sıra ameliyat opsiyonuna gelmektedir. Ameliyat için uygun olan kişilerin vücut kitle endekslerinin kırk ya da kırkın üzerinde olması şarttır. Gastrik bypass ameliyatı kimlere yapılır konusunda diğer sağlık sorunları da en önemli belirleyicilerden biridir. Fazla kilosu bulunan pek çok kişide sadece kilo sıkıntısı bulunmamaktadır. Kilosu yüzünden kalbinde de sorun olan bireyler ameliyatı çoğunlukla kaldıramamaktadır. Operasyon ancak sağlık taramalarından olumlu neticeler alan fazla kilo problemi bulunan ve yaşı uygun olan hastalar için uygulanabilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatı

Gastrik Bypass ameliyatı fiyatı 2021 için net bir rakam belirtmek, okuyucularımızı yanıltmaktan öteye geçmeyecektir. Nitekim bu operasyonu gerçekleştiren sağlık merkezinden tutun, operasyon olacak kişinin durumuna kadar birçok unsur, fiyatı etkiler. Bu unsurlara göre de bir fiyat ortaya çıkar. Bu yüzden fiyat konusunda net bir rakam belirtmek pek doğru bir eylem değildir.

BENZER YAZILAR  Cilt Lekelerine Fraksiyonel Lazer Tedavisi Gerçek Çözüm Oluyor!

Gastrik Bypass Ameliyatı Devlet Karşılıyor mu?

Gastrik bypass ameliyatı SGK karşılar mı? Sorusu bu operasyonu gerçekleştirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Eğer devlet hastanesinde bu operasyon gerçekleşir ise SGK masrafları karşılar. Tabi bunun VKİ değerinin en az 40 olma şartı bulunmaktadır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap