Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?  Neden Olur?

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?  Neden Olur?
bel soğukluğu neden olur
0

Halk arasında Bel soğukluğu tıpta ise üretrit olarak geçen hastalık idrar yollarının bulaşıcı bir hastalığıdır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık, kadınlarda rahimde ve isdar yolunda enfeksiyona neden olurken erkeklerde ise genellikle sadece idrar yolunda enfeksiyona neden olur. Bel soğukluğu nedir sorusuna cevap vermek ile yazımıza başlayalım.

İçindekiler Tablosu

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Bel soğukluğu hastalığı Neissseria Gonorrhoaea bakterisinin neden olduğu bir hastalık olduğu için Gonore adıyla da bilinir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalığın başlıca nedeni ise birden fazla cinsel partnere sahip olmak. Bel soğukluğunun kuluçka süresi 2-30 gündür. Yani bu hastalığı kaptığınız zaman belirtileri hemen gösteremeyebilirsiniz. Ancak bir ay geçtikten sonra belirtileri mutlaka göreceksinizdir. Zaten genelde bu hastalığın belirtiler 1 hafta içinde kendini gösterir. Tedavi edilmediği takdirde kısırlığa bile neden olabilen Bel soğukluğu hastalığının ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Bu nedenle hastalık fark edildiği andan itibaren kontrol altında tutulmanız gerekiyor.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bu hastalık cinsel yol ile bulaştığı için bu bakteriyi taşıyan kişiyle cinsel ilişkide bulunan kişiye de bu bakteri aktarılır ve böylece o kişi de hastalığı kapmış olur. Eğer çok eşli cinsel birliktelikler yaşıyorsanız bu hastalığı kapma ihtimaliniz yüksek. Bel soğukluğu neden olur sorusuna ancak bu şekilde doğru cevap vermemiz mümkündür.

BENZER YAZILAR  Balık Etinin Faydaları Saymakla Bitmiyor. Sizin İçin Derledik!

Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu belirtileri kadınlarda erkeklere nazaran daha hafif seyreder. Ancak belirtiler iki cinsiyette de aynıdır. İdrara çıkarken yaşanan ağrı, kokulu akıntılar, yüksek ateş, vajinanın şişmesi, halsizlik, kasık çevresi şişliği, kasıklara kramp girmesi, cinsel ilişkide ağrı, sarı renkte vajinal akıntı ve anal bölgedeki kaşıntı bel soğukluğu hastalığının belirtileri arasındadır. Ayrıca bu hastalığı kapan erkeklerin sık sık idrar kanalları iltihaplanır.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde burada bulunan enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Onun için tedavisi acil olarak yapılaması gereken bir hastalıktır. Özellikle cinsel ilişki sonrasında ağız çevresinde ve rektumda enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bunun için hastalık fark edildiği andan itibaren cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bel soğukluğu tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Hastalığın derecesine göre kullanılacak antibiyotik ağızdan tablet şeklinde veya iğneyle alınır. Antibiyotik olarak en iyi seçenek penisilin grubudur. Ancak bu gruba karşı toplumda direnç yüksektir. Bunun için siprofloksasin, sefiksim vb antibiyotiklerin kullanılması daha iyi olacaktır.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Yani oral, anal ve vajinal sexle ilgili her şey sizin hastalığı kapmanıza neden olacaktır. Bel soğukluğu hastalığını kapan kişi bebek sahibi olacaksa bu hastalığı bebeğe geçirme ihtimali oldukça yüksektir. Bel soğukluğu hastalığına sebep olan bakteri canlı ortamlarda yaşar. Yani kişinin vücudunda varlığını sürdürebilir. Onun bu hastalığı taşıyan birisiyle cinsel temas harici etkenler hastalığı kapmanıza neden olmaz. Aynı tuvaleti kullanmak, aynı kaptan yemek , sarılmak ve kucaklaşmak hastalığı bulaştırmayacaktır.

BENZER YAZILAR  Çene Kemik Erimesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bel Soğukluğu Testi

Eğer ki bel soğukluğu hastalığını geçirdiğinize dair şüpheleriniz varsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır. Hekime başvurduğunuz takdirde öncelikli olarak üreme organınızı( bu kadınlar için rahim içi, erkekler için ise döl ve idrar yoludur) muayene edilecektir. Hekim bir pamuk yardımı ile üreme organınızda ki enfekte olan bölgeden bir miktar numune yani örnek alır. Kadınlar için ayrıca rahim muayenesi yapılabilir. Hekim gerekli gördüğü takdirde idrar tahlili de isteyebilir. Ayrıca hastalığın nasıl bulaştığına dair şüphe ve tahminleriniz varsa bunu mutlaka hekiminize söyleyiniz. Bel soğukluğu teşhisi koymak için yapılan testte ki bakılacak değerler ise şunlardır; trichomonas vagilanis, epitel hücresi, lökosit, clue cell, maya hücreleri,flora bakterileri ve mikroorganizmalar.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir