Beyaz çay günümüzün en popüler içeceklerinden biri olmaktadır. Öyle ki bu alanda sağlanan desteklerle beraber hemen hemen her noktada birden fazla unsur üzerinde kolaylık sağlar. Camellia Sinensis bitkisinden elde edilmesiyle beraber beyaz ismini de yapraklarından almaktadır.

Beyaz Cay faydalari
Beyaz Cay faydalari

Yaprakların daha olgunlaşmamış halinde toplanıp elde edilmesiyle yapılır. Beyaz bir görüntüsü olmasının yanı sıra çeşidi fazlasıyla artmıştır. Çeşidinin bu kadar fazla olmasının sebebi ise aroma ve kullanım alanları da olmaktadır. Bununla beraber beyaz çayın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hafıza gelişiminde oldukça büyük katkısı vardır. Bu noktada unutkanlık gibi durumların önüne de geçmektedir.
 • Güne daha dinç ve enerjik uyanmasını sağlar. Aynı zamanda içerisinde bulunan bileşenleri ile beraber gün içerisinde yorgunluktan doğan halsizliğin de önüne geçmektedir.
 • Kalp sağlığında en çok tüketilen bitkisel çaylardan bir tanesidir.
 • İçerisinde antioksidan özelliği bulunmaktadır. Öyle ki bu özellik sayesinde cilt tabakası üzerinde yeniliklere yer veriliyorken aynı zamanda yıpranmalarında önüne geçmektedir.
 • Tansiyon ve kolestrol düşmesinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Diş sağlığı üzerinde de kullanılmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır.
 • Kafein oranı ise diğer çaylara nazaran daha düşüktür.
 • En belirgin özellikleri arasında ise yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Bununla beraber kilo alma işlemini de daha yavaş hale getirmektedir.
 • Kanserli hücrelerin oluşumunu önlerken beyin hücrelerinin gelişiminde ve sürekli yenilenmesinde de etkili olmaktadır.

Yukarıda yer alan faydaları ile beraber birden fazla alan üzerinde durulmaktadır. Tam da bu noktada ölümlü sonuçların alınması adına dozunda kullanılması gerekir.

Beyaz Çayın Zararları

Bitkisel çayların kullanımları olumlu yönlerde etkili oluyorken aynı zamanda olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösteriyorken aynı zamanda fazla kullanımından da ortaya çıkmaktadır. Beyaz çay da bu çeşitlerden biri oluyorken olası zararlara da yer verebilmektedir. Beyaz Çayın Zararları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İçerisinde oldukça düşük oranda kafein miktarı vardır. Ancak kafeinin düşük miktarda olması dâhilinde uykusuzluk çarpıntı gibi durumlarda baş göstermektedir.
 • Hamile ve emziren annelerin tüketilmemesi gerekir.
 • Sadece olumlu etkilerine odaklanması sonucunda depresyon gibi rahatsızlıkların da ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.
 • Günde 2 bardak kullanımı uygun olmaktadır. Daha fazla kullanımı olması halinde vücut üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.
 • Aynı zamanda demir ilacı kullananlarında tüketmemesi gerekir.
Benzer Gönderiler  Beyin Anevrizması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Maddeler halinde verilen zararlarla beraber öncelik olarak uyulması gereken dozunda tüketimidir. Daha sonrasında herhangi bir olumsuz duruma karşı tedbir almak amacıyla uzman doktorunuzla görüşmeli tüketimi konusunda daha detaylı bilgi almanız gerekir. Nedeni ise vücut üzerinde farklı reaksiyon olabilmesi adına önlemlerin daha sıkı alınması şeklinde olmaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çay yapımı oldukça kolay olmasıyla beraber hemen hemen belirli dozlarda tüketilmesi gerekir. Bu noktada bir şu bardağı orana 1.5 veya 2 yemek kaşığı beyaz çay eklemeniz gerekir. Hafif bir tat elde edilmek için 4 ile 5 dakika demlemeniz gerekir. Daha sert ve yoğun bir tat isterseniz bu süreyi uzatarak aromayı elde etmeniz mümkündür.

Beyaz Çay Günde Kaç Bardak Tüketilmeli?

Beyaz çay en popüler çeşitlerden biri olmaktadır. Bu noktada içerisinde yer alan mineralleri ve sağladığı kolaylıklar sayesinde en çok tüketilen bitkisel çaylar arasında yer alır.

Oldukça kolay ulaşımının yanı sıra beyaz çay günde 2 defa tüketilmesi önerilir. Daha fazlasında ise vücut üzerinde olumsuz etkilere de sahip olabilmektedir. Sağlıklı ve olumlu bir sonuç alabilmek adına uzman doktorunuza da başvurabilirsiniz.

Beyaz Çay Ne Zaman İçilmeli?

Bitkisel çaylar hemen hemen her alanda fazlasıyla kullanılmaktadır. Birden fazla çeşidinin olmasıyla beraber beyaz çay günümüzün en fazla tüketilen kullanımlarından biri olmaktadır.

Beyaz çayın iştah azaltıcı etkisi olmasıyla beraber yemeklerden önce tüketilmesi önerilir. Daha çok sabah saatlerinde kullanılması daha fazla yarar sağlamaktadır.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

Beyaz çay içerisinde yer alan antioksidan özelliği sayesinde yağ yakımı işlemlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır. Bununla beraber düzenli spor ile dengeleme olması halinde oldukça olumlu sonuçlar da alınabilmesi mümkündür. Ayrıca içerisinde bulunan bileşenleri sayesinde kilo alımı işlemini de yavaşlattığı gözlemlenmektedir. Vücut üzerinde bulunan olumlu etkileri ile beraber hemen hemen her noktada da destek sağlamaya devam etmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları