Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir, Günde Kaç Tane Tüketilmeli?

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir, Günde Kaç Tane Tüketilmeli?
0

Bıldırcın yumurtası tüketmek özellikle çocuklar için zorunlu tutulur fakat hemen hemen her birey için çeşitli faydaları olduğu da ayrıca bilinir. Öte yandan bıldırcın yumurtasının faydaları ile ilgili tüm değerleri ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Protein bakımından zengin bir besindir.
  • Sağlıklı yaşam ve diyet programları için uygun nitelikler gösterir.
  • Düşük kalorili ancak etkili bir besindir.
  • Astım, bronşit ve bronşektazi gibi solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinir.
  • Spor yapanlar için ideal bir besindir çünkü yoğun protein içeriği nedeniyle kas gelişimine katkıda bulunur.
  • Şiddetli baş ağrılarında ağrı kesici etkisi vardır.
  • Cilt ve saç için besleyicidir.
  • Cinsel performans arttırıcı olarak da kullanılabilir.

İçindekiler Tablosu

Bıldırcın Yumurtası Ne Kadar Tüketilmeli?

bildircin-yumurtasi-ne-kadar-tuketilmeli
bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir, günde kaç tane tüketilmeli? 2

Bıldırcın yumurtası içmek veya yemek farklı gereksinimler dahilinde değerlendirilebilir. Örneğin; ses kısılmaları veya ses açmak için de kullanılabilen bu yumurta, çiğ şekilde sabahları aç karnına içilebilir. Fakat bu rutinin 2 haftada bir kesilerek, dengelenmesi gerekir. Miktar olarak ise günde en fazla 1 yumurtayı geçmemek yararlı olur. Çünkü bıldırcın yumurtası aynı zamanda 100 gramında ortalama 160 kalori barındırır.

BENZER YAZILAR  Dermabel Krem Ne İşe Yarar?

Öte yandan bıldırcın yumurtasının faydaları düzenli kullanımdan ileri gelse de bu, sürekli kullanım demek değildir. Özellikle alerjik reaksiyon gösterebilecek kişilerin bu yumurtasının tüketimine dikkat etmeleri çok önemlidir. Ayrıca kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin de yine çiğ tüketimde bulunmaları önerilmez.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmeli?

Bıldırcın yumurtası nasıl yenir sorusuna cevaben farklı alternatiflerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü tıpkı normal tavuk yumurtaları gibi bıldırcın yumurtaları da tüketim alanlarında farklılık gösterirler. Örneğin; sahanda, çiğ, yemek içerisinde, makarna üstünde veya pide içerisinde hatta tatlı olarak bile kullanılabilir.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Var Mı?

Bıldırcın yumurtasının zararları noktasına gelindiğinde şunu açıklıkla söyleyebiliriz: Yalnızca bıldırcın yumurtaları değil, her besin aşırı ve kontrolsüz tüketim ile bireye zarar verir. Örneğin; alerjen veya kronik hastalığı olanların, özellikle kolesterolden mustarip olanların bıldırcın yumurtası tüketiminden önce doktorlarına başvurmaları elzemdir. Bu ön bilgilendirme sonrasında ise doktor onayı ile tüketildiğinde; bıldırcın yumurtasının faydaları dahilinde kişinin bu besinden rahatlıkla yararlanabildiğini görebiliriz. 

Ayrıca Bakınız: Aç Karna Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir