Bebeklerde Gaz Sancısı Kaçıncı Ayda Biter?

Bebeklerde Gaz Sancısı Kaçıncı Ayda Biter?
0

Bebeklerdeki gaz sancısı veya bilinen diğer adıyla kolik, genellikle 2. haftada başlar ve 2. aya kadar devam eder. Bebeklerde gaz sancısı durumunun, özellikle 3. aya varıldığında ise neredeyse tümüyle geçmesi beklenir.

Kolik nedenleri için ise ne yazık ki tam bir sebepten bahsetmek mümkün değildir. Ancak annenin yediği gıdalar, alerji durumları ya da bebeklerdeki sindirim siteminin henüz olgunlaşmamış olması gibi ek faktörlerin de kolik üzerinde etkisi olduğu bilinir. Bu nedenle annenin beslenme düzeni de bebekler için önemlidir.

İçindekiler Tablosu

Bebekler Kaç Aydan Sonra Gazını Kendi Çıkarır?

Bebeklerde gaz oluşumu, çoğunlukla annenin emzirme süresine bağlı olarak farklı etkiler gösterebilir. Örneğin; alerjen bünyeye sahip bir anne, alerjisi olan bir besinden tükettiğinde bu besinin içeriği anne sütü aracılığıyla bebeği de etkileyebilir ve bebekte gaz oluşumuna neden olabilir. Bu tip durumların yanı sıra bebeğin bünyesine bağlı olarak, hiç gaz sancısı ya da kolik durumu olmaksızın gelişim ilerleyebilir.

Özellikle kolik bebeklerde gaz sancısı ise en fazla 3. ayın sonunda tamamıyla kesilmiş olur. Çünkü bebeğin sindirim sistemi oluşumu tamamlanır ve kendi başına gaz çıkarabilecek duruma gelir.

BENZER YAZILAR  Gynoferon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-giderilir
bebeklerde gaz sancısı kaçıncı ayda biter? 2

Bebeklerde gaz sancısını geçirmek için kullanılabilecek farklı yöntemler vardır. Ancak ebeveynlerin bu noktada dikkatli olmaları gerekir. Çünkü bazı yanlış tavsiyeler ve özellikle besin takviyeleri bebekleri olumsuz etkileyebilir. Hatta gaz gidermek için kullanılan pek çok yöntem koliği tetikleyebilir. En sağlıklı ve basit yöntemler arasında ise şunlar gösterilebilir:

  • Bebeğe bebek yağı ile masaj yapmak
  • Saç kurutma makinesi veya süpürge gibi aletlerin sesleri ile bebeğe güven aşılamaya çalışmak
  • Oval hareketlerle bebeğin sırtını hafifçe ovmak
  • Emzik vermek
  • Ilık banyo yaptırmak
  • Yumuşak ve sıcağa yakın bir battaniye ile bebeği sarmak

Bebeklerde Gaz İlacı Kullanılabilir Mi?

Bebeklerde gaz ilacı kullanımı yalnızca doktor tavsiyesi akabinde mümkündür. Bunun dışında bilinmeyen ve prosedürü açık olmayan ilaçların kullanımı oldukça zararlıdır. Kimyasal ilaçların yanı sıra bebeklerde gaz sancısı için kullanılan doğal ilaçlar da bulunur. Fakat bebeklerin sindirim sistemleri henüz oluşmadığından, bu yöntem de tercih edilmemelidir.

Ayrıca Bakınız: Basen İnceltmek İçin Ne Yapılmalı?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir