Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

İlacın Etken Maddesi Ornidazol maddesi olmaktadır. Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet, vücuttaki bakteri ve parazitlere karşı etki gösteren antibakteriyel ve antiprotozoal ilaçlar arasında yer almaktadır. Biteral ilacı kadınlarda vajina iltihaplanmasında kullanılabilmektedir. Erkeklerde ise üreme ve boşaltım sistemi iltihaplarında yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir. Biteral 500 mg nedir? Sorusunun genel yanıtı bu şekilde yer almaktadır.

biteral 500 mg ne ise yarar optimizedPin
biteral 500 mg ne ise yarar

Biteral 500 Mg Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri olabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların kimyasal maddeler oluşması olmaktadır. ilaç bile olsa insan vücudu kimyasal maddelere karşı olumsuz reaksiyonlar verebilmektedir. İlaçların insan vücudunda oluşturmuş olduğu bu olumsuz reaksiyonlara yan etki ismi verilmektedir. Her ilacın yan etkileri olabilmektedir. Biteral 500 mg yan etkileri genel olarak şu şekilde olmaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar ilacın alerjik durumlara bağlı olarak gelişen yan etkileri olmaktadır. İlacın içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız önerilmektedir.
  • Mide bulantısı, kusma, tat alma bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, titreme, nöbet, geçici bilinç azalması, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik ve deri döküntüsü gibi durumlar ilacın nadir olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Sol ve Sağ Ayak Baş Parmağı Uyuşması, Ağrıması Neden Olur?

Biteral 500 Mg Muadili

İlaçların muadilleri olabilmektedir. Muadil ilaçlar etken maddeleri ve işlevleri aynı olan fakat isimleri farklı olan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları ve yan etkileri de değişiklik gösterebilmektedir. Muadil ilaçlar doktorun reçete etmiş olduğu ilaç bulunamadığında ya da ilacın fiyatı çok pahalı olduğu durumlarda tercih edilebilmektedir. Muadil ilaçların yan etkileri ve içerisinde yer alan maddelerin farklı olması nedeni ile doktora danışılarak kullanılması gerekebilmektedir. Bir çok ilacın muadili olabilmektedir. Biteral 500 mg muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

  • ALBITROL 500 mg 10 film tablet
  • ENFEXOL 500 mg 10 film tablet
  • ORNIDONE FORT 500 mg film 10 tablet
  • ORNISID FORT 500 mg 10 film tablet

Biteral 500 Mg Fiyat 2021

İlaç fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun bir çok nedeni olabilmektedir. Fakat en büyük etmenlerden bir tanesi de Sağlık Bakanlığı olmaktadır. İlacın fiyatını etkileyen faktörlerden bir tanesi ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınıp alınamadığı olmaktadır.  Her hangi bir ilacı almadan önce mutlaka doktora danışılması önerilmektedir. Biteral 500 mg fiyatı 37,43 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Hint Yağı Faydaları ve Zararları

 Biteral 500 Mg Prospektüs

Prospektüs ilaç hakkında bilgilerin yer aldığı bilgilendirme kâğıdına verilen isim olmaktadır. her ilacın içerisinde prospektüs kağıdı mutlaka yer almalıdır.  Prospektüs kağıdının içerisinde yer alan bilgilendirme kağıdında ilacın yan etkileri, kullanım, talimatı, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır. ilaç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için Biteral 500 mg prospektüsü okunulabilmektedir.

Biteral 500 Mg Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik dönemi kadınların sağlık olarak en hassas olduğu dönemler arasında yer alabilmektedir. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde kadınların hormon dengesizliği yaşamaları olmaktadır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanımı hem anneye hem de bebeğe zarar verebilmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılan ilaçlar kan yada süt yolu ile bebeğe geçerek zarar verebileceği için her hangi bir ilacın kullanılmadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Biteral 500 mg hamilelik döneminde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gereken ilaçlar arasında yer almaktadır.

Biteral 500 Mg Kullanılmadan Önce İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir ilaç kullanılmadan önce ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bunun nedeni ise ilacın oluşturabileceği yan etkileri ve ilacın hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğini öğrenmek olmaktadır. Biteral 500 mg kullanılmadan önce bilinmesi gereken hususlar şu şekilde yer almaktadır.

  • İlacın etken maddesine karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
  • Doktorunuzun reçete etmiş olduğu şekilde ve süre boyunca kullanmaya özen gösterin.
  • Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması için tedavi görüyor iseniz, eşinizin de sizinle birlikte tedavi görmesi gerekmektedir. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekmektedir.
  • Karaciğer hastalığınız ya da epilepsi, MS gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalığınız bulunuyor ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Piyasadaki En İyi Balık Yağı Markaları

“Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

2