Dolgit Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Dolgit Krem Nedir? Ne İşe Yarar?
dolgit krem nedir ne Ise yarar
1

İlacın etken maddesi İbuprofen maddesi olmaktadır. Dolgit Krem, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenlerin azaltılmasını sağlayan bir ilaç olmaktadır. Dolgit krem Kas dokularında, omurga ve eklem yapılarında oluşan kireçlenme gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem çevresindeki yumuşak yapının zarar görmesi, iltihaplanmalar, spor sakatlanmaları ve yaralanmalarda da yaygın bir şekilde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Açıklamaları Dolgit nedir sorusuna verilebilecek genel yanıt olmaktadır.

dolgit krem nedir ne ise yarar optimized
dolgit krem nedir ne ise yarar

İçindekiler Tablosu

Dolgit Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler ilacın içerisinde yer alan kimyasal maddelerden kaynaklı olarak insan vücudunda reaksiyon göstermektedir. Alerjiye bağlı olarak da yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Birçok ilacın yan etkisi olabilmektedir. Dolgit krem yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar Dolgit kremin alerjiye bağlı olarak reaksiyon gösteren etkileri olmaktadır. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız önerilmektedir.
 • Tedavi edilen cilt bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyet görülebilmektedir. Bu tür durumlarda ilacın kullanımı kesilerek doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Dolgit Krem Muadili

Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri benzerlik ya da farklılıklar gösterebilmektedir. Doktor kontrolünde muadil ilaçların kullanımı her hangi bir problem oluşturmamaktadır. Muadil ilaçların fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Dolgit krem muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • DOLVEN %5 jel 100 gr
 • NEOPROFEN %5 jel 60 gr
 • SPORTIFF %5 jel 40 gr
 • SUPRAFEN %5 jel 40 gr

Dolgit Krem Fiyat 2021

İlaç fiyatları birçok farklı etmene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ana etmenlerden bir tanesi de ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınıp alınamaması olmaktadır. Reçeteli alımlarda ilacın fiyatının belirli bir miktarı sigorta şirketi tarafından ödendiği için ilaçlar reçeteli alımlarda çok daha uygu fiyatlar ile satın alınabilmektedir. Dolgit krem 2021 Fiyatı 16,23 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Dolgit Krem Prospektüs

Prospektüs ilaç kutularının içerisinde yer alan ilaç hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir bilgilendirme kâğıdı olmaktadır. Dolgit krem prospektüsü içerisinden ilacın yan etkileri, etken maddesi ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Gastrit Nedenleri: Belirtileri, Tedavisi ve Diyeti

Dolgit Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaçlar kullanılmadan önce mutlaka ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. İlacın kullanılmaması gereken bazı durumlar olabilmektedir. Çünkü bu durumlarda ilacın kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Dolgit krem kullanılmadan önce ilaç hakkında bilinmesi gereken maddeler şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise ilacın kullanılması önerilmemektedir.
 • Eğer astım, mide ülseri, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.  
 • İlacın ağız ve göz bölgesinden temasından kaçınılması gerekmektedir. Temas halinde bol su ile yıkamanız önerilmektedir.
 • Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve yanık cilt bölgelerine uygulanmaması gerekmektedir. Bu tür durumlarda durum daha kötüye gidebilmektedir.
 • Tedavi süresi boyunca ilacın güneş koruyucu sinek losyonu gibi diğer ilaçlar ve kimyasal maddeler ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir.
 •  İlacın uygulandıktan sonra kuruması için birkaç dakika beklenmesi gerekmektedir.
 • İlaç kullanıldıktan sonra ilacın kullanıldığı bölge en az 1 saat boyunca su ile yada başka bir hijyen ürünü ile temas ettirilmemelidir.
 • İlacın 14 yaşından küçükler için kullanımı uygun olmamaktadır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Aç Karna Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Dolgit Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların en hassas olduğu dönemler olmaktadır. Bu durumun nedeni ise hamilelik döneminde kadınların hormon dengesizliği yaşamaları olmaktadır. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme döneminde kullanılan ilaçlar kan ya da süt yolu ile çocuğa geçebileceği için ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilmektedir. Dolgit krem hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gereken bir ilaç olmaktadır.

Dolgit Krem Kullananlar

Dolgit krem çeşitli cilt hastalıklarında en çok reçete edilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Kendi alanında pek fazla muadili olmadığı için en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Dolgit kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu yorumlarda bulunmaktadırlar.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir