Çene Eklemi Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çene Eklemi Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?
0

Çene eklemi ağrısının nedeni pek çok farklı noktadan kaynaklanabilir. Bu noktalar kişide karakteristik ağrılara yol açmasının yanı sıra çok farklı belirtileri de beraberinde getirir. Bu belirtiler birbirinden çok farklı nedenlere işaret ediyor olabilir. Çene eklemi ağrısı en çok şu nedenlere bağlıdır:

 • TME Hastalıkları: Çok sık görülen TME hastalıkları her 8 kişiden birinde ortaya çıkar. Kadınlarda daha çok görülen bu hastalıklar çenede yaralanma, eklem iltihabı, diş gıcırdatma, çene ve diş bozuklukları şeklindedir. Bu hastalıklar kulak çınlaması, baş dönmesi ve çiğnemede zorlanma şeklinde de kendini gösterebilir.
 • Travma: Travmaya bağlı olarak kırılan ya da yerinden çıkan kemik çene eklem ağrısına neden olabilir. Ağrını yanı sıra bu kişilerde morarma, çürüme, şişkinlik ve diş kaybı da ortaya çıkabilir.
 • Diş ve Diş Eti Problemleri: Çene ağrısına neden olabilecek problemler diş ve diş etindeki genel problemlere dayanabilir. Bunlar arasında çürük diş, diş eti hastalıkları, 20’lik diş ve diş gıcırdatma bulunur.
 • Eklem Sorunları: Çeşitli hastalıklardan etkilenen eklem çene ekleminde ağrıya neden olabilir.
 • Kalp Krizi: Omuz ve kolun iç kısmına da yayılabilen çene eklemleri ağrısı kalp krizi belirtisi olabilir.
 • Sinüzit: Göz altında yer alan sinüs isimli boşlukların iltihaplanması çene eklem ağrısını beraberinde getirir.
 • Tümör ve Kist: Ağız ve yüzde oluşabilecek tümör ve kistlerin etkilerinden biri de çene eklemi ağrısıdır.
BENZER YAZILAR  Flagyl 500 Nedir, Ne İşe Yarar?

İçindekiler Tablosu

Çene Eklemi Ağrısı Nasıl Geçer?

cene-eklemi-agrisi-nasil-gecer
çene eklemi ağrısı neden olur, nasıl geçer? 2

Çene eklemi ağrısının geçmesi hastanın muayene edilip nedenin belirlenmesi ile mümkün olur. Doktor muayenesinden önce ev ortamında uygulanabilecek basit yöntemler ağrıyı hafifletebilir. Çene eklemi ağrısı şu pratik yöntemlerle hafifletilebilir:

 • Ağrı yapan bölgeye ısıtılan bir havlu koymak
 • Ağrı yapan bölgeye soğuk bir havlu uygulamak
 • İbuprofen veya parasetamol içerikli çeşitli ağrı kesicilere başvurmak
 • Ağrı yapan bölgeye işaret parmağı ile daire şeklinde nazikçe masaj yapmak
 • Çene eklemi bölgesi için fizik tedavi yöntemini uygulamak

Çene Eklemi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çene eklem ağrısının tedavisi hastalığın nedeni ortaya çıktıktan sonra gerçekleştirilir. TME hastalığı kaynaklı olan ağrı için ağrı kesici ile birlikte çene eklemi güçlendirici egzersizi yapılmasıdır. Diş ve diş eti hastalıkları için ise kanal tedavisi veya diş çekme, enfeksiyon için antibiyotik gibi çeşitli yollardır. Çene eklemi ağrısı kalp krizi kaynaklı olduğunda ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Ayrıca Bakınız: Aşil Tendonu Ağrısı Nasıl Geçer?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir