Boğazdan Kan Gelmesi Neden Olur?

Boğazdan Kan Gelmesi Neden Olur?
boğazdan neden kan gelir
1

Boğazdan kan gelmesinin birçok nedenleri vardır. Bu nedenler ciddi bir hastalığında habercisi olmaktadır. Bunun yanı sıra ağız yoluyla kan gelmesi daha çok on iki bağırsak, mide gibi organlarla da alakalı olmaktadır.

Uzman doktorların ciddi belirtiler arasında sayılan boğazdan kan gelmesi ya da kan tükürmek vücudun işlevsellik ile alakalı bir takım önemli sorunlar olduğunu göstermektedir. Ağızdan kan gelmesi gibi bir durum ile karşılaştığınızda derhal uzman doktorunuza danışmalı, size uygun gördüğü testleri yaptırmalısınız.

İçindekiler Tablosu

Boğazdan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir?

Teknolojinin ilerlemesi ile tıp alanında da büyük gelişmeler yaşanmaktadır.  Her geçen gün gelişen çağ ile beraber ciddi hastalıkların da tedavisi bulunmaktadır. Bununla beraber ağızdan kan gelmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda ciddi birçok hastalığın da belirtisi sayılır.

Ağızdan ya da öksürük yolu ile kan gelmesi akciğer veya solunum yoları rahatsızlıkların işareti sayılmaktadır. Gün içerisinde sürekli öksürme, öksürüldüğü an ağızda hissedilen kan tadı ya da solunum yollarında nefes alırken bir problem yaşanması gibi belirtiler gözükmektedir.

BENZER YAZILAR  Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler - Besinler

Çoğu zaman parlak kırmızı bir renge sahip olan kan rengi, balgam yolu ile de belli olmaktadır. Önlem alınmadığı ya da uzman doktora başvurmadığınız takdirde çok ciddi kanamalara hatta ölüm gibi ağır sonuçlara yol açmaktadır.

Hemoptizi halk dilinde ağızdan kan gelmesi burun içinde oluşan kanamalar ya da sindirim sisteminde meydana gelen kanama türleri ile karıştırılmaktadır. Sindirim sisteminde herhangi bir olumsuz durum yaşandığında bulantı veya kusma yoluyla kırmızıya benzer bir renk ortaya çıkmaktadır. Hemoptizi sırasında oluşan kırmızı ile mideden gelen kırmızımsı ton aynı değildir.

Genizden kan gelmesi birçok rahatsızlığın temeli olarak görülmektedir. Bu hastalıklar;

 • Pnömi,
 • Bronşetakzi,
 • Sol Kalp Yetmezliği,
 • Amfizem,
 • Göğüs Travması,
 • Akciğer Kanseri,
 • Kistik Fibroz, gibi sayısız hastalığın da belirtisiz olmaktadır.

Boğazdan Kan Gelmesi Sebepleri

Uzman doktorların çoğu hastalığın habercisi sayılan Hemoptizi, diğer adıyla boğazdan kan gelmesi çok önemli tetikleyiciler arasında yer almaktadır. Kanlı balgam veyahut öksürürken ağızdan kan gelmesi gibi ciddi belirtiler hastalıkların yanı sıra kişinin psikolojisini de fazlasıyla etkilemektedir.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Atıştırmalık Arayanlar İçin 5 Fit Çerez Önerisi
bogazdan kan gelme nedenleri 1
boğazdan kan gelmesi neden olur? 2

Ağızdan kan gelmesi hastalığının birçok sebepleri vardır. Bu sebepler ise şöyledir;

 • Akciğerde oluşan mantar enfeksiyonları,
 • Akciğer kanserleri,
 • Doğuştan gelen hastalıklar,
 • Damar bozlukları,
 • Aniden oluşan travmalar,
 • Kalp kapakçığında meydana gelen rahatsızlıklar gibi birçok sebepleri vardır. Bu sebeplerinin yanı sıra kişinin ruh hali, psikolojik dengesi gibi dış faktörlerde bu süreci fazlasıyla etkilemektedir. 

Ağızdan ya da genizden kan gelmesi bir durum söz konusu olduğunda derhal uzman doktor ile görüşme sağlanması gerekir. Bu uzman doktorun belirlediği testleri yaptırmalı tedavi sürecine hemen başlanması gerekir.

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi

Gece uyurken kan tadı ile uyanmak ya da sabah kalktığınız anda ağzınızda oluşan kan tadı hissi çoğu insanı tedirginleşmektedir. Sebebi ise önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Kanın yoğunluk kısmına, rengine ve daha birçok sebebe göre de hastalığın ne tür olduğuna karar verilir. Uzman doktorun da bu konuda yapacağı testler ve tedavi süreci büyük önem arz etmektedir.

Yemek yerken ya da günlük hayatın her alanında ağızdan veya genizden kan gelmesi diş eti kanaması boğaz tahrişi gibi birçok neden ile kendini gösterir. Ancak hemen geçmiyor ya da halsizlik öksürük krizi gibi ciddi belirtiler oluşturuyor ise derhal uzman ekime başvurmalısınız.

BENZER YAZILAR  Boyun Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Anlaşılır?

Boyun ve kafaya alınan darbelerde bu konu da çok önemlidir. Alınan darbenin fazla olması ya da bölgeye göre değişkenlik gösteren ağrı sonucunda ciddi bir rahatsızlık geçirebilmeniz mümkündür. Karşınıza gelebilecek ani bir durumda doktorunuza başvurmalı gereken tedavi sürecini düzenli bir şekilde ilerletmeniz gerekir.

Ağızdan Kan Gelmesinin Tedavisi

Ağızdan kan gelmesi ya a öksürürken boğazdan kan gelmesi gibi bir durum yaşandığından öncelikle uzman hekime danışmanız gerekmektedir. Size uygun görülen testleri eksiksiz bir şekilde yaptırmanız gerekir. Ardından doktorunuzun önereceği tedavi sürecini uygulamalı, ilaç verilmiş ise düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Ağızdan kan gelmesi gibi önemli bir belirtiyi önemli kılan sebeplerin en başında akciğer kanserinin gelmesidir. Bu bağlamda bu gibi belirtiler ile beraber olumsuz sonuçlara karşı gereken tedbirlerin alınması gerekir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba.Bende boğaz yolumda kanamalar oluyor ağzıma kan tadı geliyor bazen tükürürkende kan çıktığı oluyor.Bu bende sık sık olmuyor.Bazen uzun bir süre olmuyo.Başladığında da bir kaç gün,hafta davam ediyor sonra yine olmuyor.Bunun nedeni nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir