Kişisel bakım en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olmaktadır. Kadınların yüzlerine bakım yaparken uyguladığı yöntemler çeşitlilik gösterebilmektedir. Kadınlar yüzlerine yaptıkları bakım ile hem cilt sağlıklarını korumak hem de yüz güzelliğini ön plana çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Cilt bakımı uygulanırken kullanılan malzeme ve eşyalar uygun kalitede olmaz ise cilde zarar verebilmektedir. Bu zararı önleyebilmek için cildinize en uygun kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz.

Doğru ve kaliteli ürünleri kullanmak hem güzelliğinizi ön plana çıkaracak hem de cilt sağlığınızı zinde tutacaktır. Yüzünüzdeki kırışıklıklar ve siyah noktalar gibi rahatsız edici etmenleri ortadan kaldırabilmek için yüz bakımı uygulamasını düzenli bir şekilde mutlaka uygulamalısınız. Bu işlemleri düzenli ve doğru bir şekilde uygulayabilmek için öncelikle yüz temizleme fırçası nasıl kullanılır? gibi soruları yanıtlamamız gerekmektedir.

Yüz Temizleme Fırçası Ne İşe Yarar?

İnsan yüzünde kullanılabilmesi için üretilen bir eşya olan yüz temizleme fırçası genel olarak yüze uygulanan bir jel ya da kremi yaymak için kullanılmaktadır. Masaj aleti görevi de görebilen yüz temizleme fırçası yüzdeki kırışıklıkları minimum seviyeye indirmek ve yumuşak bir şekilde siyah nokta gibi rahatsız edici olan etmenleri yok edebilmektedir. Yüze uygulanan bir jel ya da kremi yumuşak bir şekilde dönerek eşit miktarlarda cilt yüzeyine yayabilmektedir.

Genel olarak iki çeşidi bulunan yüz temizleme fırçalarının kalitesi değişkenlik gösterebilmektedir.  Elektrikli ve manüel olarak ikiye ayrılan yüz temizleme fırçalarının fırça kısmındaki fırçaların sertliği ya da yumuşak olması cilt yüzeyinde farklı etkiler oluşturabilmektedir.

Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme fırçasını birden fazla amaçla kullanabilirsiniz. Bu amaç günün yorgunluğunu atmak için masaj aleti gibi kullanmakta olabilir. Önemli bir yere gitmek için yapmış olduğunuz makyajı silmek için de kullanılabilir. En önemli faktör kullanım şekli olmaktadır. Yüz temizleme fırçasının genel olarak kullanım şekli şu şekilde yer almaktadır.

 • Kuru ya da nemli cilde kullanılabilmektedir.
 • Cildinizin hassaslığına göre yumuşak ya da sert fırçalı yüz temizleme fırçası tercih etmelisiniz.
 • Ciddi bir cilt rahatsızlığınız var ise yüz temizleme fırçası cildinize zarar verebilir.
 • Yüz temizleme fırçasını kullanmadan önce fırça kısmının üzerine krem ya da jel sürerek dairesel ve yavaş hareketler ile yüzünüze uygulamalısınınız.
 • Yer kullanımdan sonra yüzünüzü bol suyla yıkayarak nemlendirici gibi kremler uygulamalısınız.
 • Hijyen açısından yüz temizleme fırçanızın fırça kısımlarını sık aralıklar ile değiştirmeniz gerekmektedir.
Benzer Gönderiler  Apranax Fort Ne İşe Yarar?

Yüz Temizleme Fırçası Faydaları

Temiz bir yüze sahip olmak ve sağlıklı bir görünüm kazanmak için kullanılan yüz temizleme fırçası düzenli ve kaliteli kullanıma sahip olduğunda cildimiz için faydalı bir araç olmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

yuz temizleme fircasi faydalari
 • Cildinizi tamamen tamir ederek hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Bu sayede cildinizde meydana gelebilecek olan izler, yaralar gibi istenmeyen olaylar sonrasında kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılmış olmaktadır.
 • Fırçayı kullanmanız durumunda cildinizdeki ölü derilerden arındığınız göreceksiniz. Ölü derilerin vücudunuzu terk etmesinden sonra daha sağlıklı ve daha dirençli yeni deri oluşarak sağlam bir yapıya bürünecektir.
 • Yüz temizleme işlemi yapılırken insanlar genel olarak parmaklarını kullanmaktadır. Bu işlem bazı noktalara erişilmesini kısıtlar. Yüz fırçası nasıl kullanılır bölümünde de bahsedildiği gibi fırçanın ince uçları sayesinde ulaşılması daha güç olan gözeneklerinize etki eder.

Yüz Temizleme Fırçası Zararları

Cildimizi korumak için çeşitli uğraşlar vermekteyiz ve bu uğraşlar için çeşitli araçlar kullanmaktayız. Yüz temizleme fırçası da cildin temizlenmesini sağlasa da kullanım şartlarına ve sıklığına göre de cildimizde bazı zararlara yol açabilmektedir.

 • Uzmanlar tarafından sürekli olarak önemle belirtilen husus bu tür cilt temizleme ürünlerini kullanırken dikkatli olunmasıdır. Sürekli kullanım sağlandığında melanin aktivitesini uyarabilecek bir durumu söz konusu olan yüz temizleme fırçası cildinizin renginin değişmesine sebep olabilir. Cildin bir kısmı daha solgun görünürken bir diğer kısmı daha renkli bir görünüme sahip olabilir. Düzenli kullanımda bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Cildinizdeki ölü derileri temizleme etkisine sahip olan yüz temizleme fırçası sık ve düzenli kullanımından sonra cildinizde kuruluğa sebep olabilir. Cildin önemli bir detayı olan yağ dengesini de bozabilir bu durum cildinizin daha mat bir görünüm kazanmasına sebep olur.
 • Cildinizde gözle görülür bir şekilde olmasa da kronik bir iltihaplanmaya neden olabilir. Cildinizin üst kısmında görünmese bile alt kısımlarında meydana getirebileceği bu kronik iltihaplanmalar erken yaşlanmayı tetikleyebilecek tehlikeli bir durumdur. Cildin yaşlanmasını engellemek veya geciktirmek adına çok sık bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.
Benzer Gönderiler  Elektra Plus Jel Nedir? Ne işe Yarar?

Kaynak: Wikihow

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları