Cipralex Ne İşe Yarar?

Cipralex Ne İşe Yarar?
cipralex ne Ise yarar
1

Cipralex ne işe yarar sorusu sık sık aratılmaktadır. Beyindeki serotonin içeriğini artırarak zihinsel dengenin korunmasına yardımcı olur. Esas olarak depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılsa da panik ataklar için kullanılabilir. Cipralex reçeteli bir ilaçtır ve bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Doz değişikliğine ve ne zaman durulacağına sadece doktor karar verebilir. Diğer antidepresanlarla karşılaştırıldığında, daha az yan etkiye sahiptir ve tolere etmesi kolaydır. Ancak mide bulantısı, anksiyete, kilo alma, baş dönmesi, halsizlik ve ağız kuruluğu gibi pek çok yan etkisi olabilir. Yaygın olarak majör depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılmasına rağmen, kronik ağrı, panik atak veya obsesif-kompulsif bozukluğu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Cipralex, eski antidepresanlara kıyasla yan etkilere sahiptir. Cipralex ve Citoles iki eşdeğer ilaçtır. Bu iki ilacın etken maddesi, aynı amaçla kullanılabilen essitalopramdır. Cipralex beyindeki serotonin içeriğini artırarak zihinsel dengenin korunmasına yardımcı olur. Yaygın olarak depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılsa da panik ataklar için reçeteli ilaçlar reçete edilebilir. Başka bir çalışmada essitalopramın yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde etkinliği ve tolere edilebilirliği değerlendirildi. Bu çalışmaya göre, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, essitalopram grubu iyileşme ve gelişme gördü. Ayrıca hastalar tarafından iyi tolere edilir ve yan etkileri düşük olarak tanımlanır.

BENZER YAZILAR  Vanilya Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

İçindekiler Tablosu

Cipralex Kullanım Şekli

Cipralex kullanım şekli sık sık merak edilmektedir.  Uzman hekiminiz size verilen ilacı nasıl bir şekilde reçete ettiyse o şekil de kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca lütfen uzman hekiminizin direktiflerine uyarak düzenli bir şekilde ilacı kullanınız. İlacın her bir dozu bir bardak dolusu su ile alınmaktadır. Her gün aynı saat hatta aynı dakika almaya özen göstermeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Tercihen yemek ile beraber veya ara öğün aralarında alabilirsiniz. Doyduğunuzda Cipralex’i açabilir veya içebilirsiniz. Tableti bol su ile içirin. Çiğnemezseniz tadı acı olabilir. Yutmakta güçlük çekiyorsanız çentikli kısımda ikiye bölerek de içebilirsiniz. İlacı her gün, sabah veya yatmadan aynı saatte alın.

cipralex ne ise yarar
cipralex ne ise yarar

Cipralex bazı kişilerde yorgunluğa, bazılarında ise tam tersi etkiye neden olabilir. Üstünüzdeki etkiye göre teslim alma sürenizi belirleyin. İlacı her zaman doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Bir doktora danışmadan ilacı almayı bırakmayın veya dozu değiştirmeyin. Ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bir dozu atlarsanız, iki kez tekrarlamayın. Yatmadan önce unuttuğunuz dozu hatırlarsanız, hemen alın ve ertesi gün her zamanki gibi almaya devam edin. Günü hatırlıyorsanız, bu dozu atlayın ve normal saatinde almaya devam edin. Alkol ile bilinen bir etkileşim olmamasına rağmen alkol ile almayınız. Daha iyi hissetseniz bile tedaviye de devam etmeniz önerilmektedir.

BENZER YAZILAR  En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları

Cipralex Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Cipralex yan etkileri de mevcuttur. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzünüzde, dudaklarınızda, dilinizde ve boğazınızda şişme yaşarsanız, lütfen doktorunuza da haber veriniz. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, terleme, deride karıncalanma, titreme, uykulu hissetme, uykusuzluk, rüyalar, baş dönmesi, huzursuzluk, esneme, kaygı, isteksizlik, kilo alma, ishal, kabızlık, iştah artışı veya iştahsızlık, Yorgunluk, ateş, kas ve eklem ağrısı yaygın yan etkilerdir.

Cipralex Kimler Kullanmamalı?

Cipralex kimler kullanmamalı sorusu arama motorunda sıkça aratılmaktadır. Kullanmaması gereken kişiler ise şunlardır;

  • Epilepsi: Nöbetleri daha sık hale getirebilir.
  • Karaciğer veya böbrek yetmezliği: doz ayarlaması gerekebilir.
  • Diyabet, Kan şekeri kontrolünü bozabilir. Diyabet ilaçlarının dozunun ayarlanması gerekebilir.
  • Kandaki düşük sodyum seviyeleri
  • Kanama veya morarma eğilimi varsa
  • Elektrik çarpması tedavisi alın
  • Koroner kalp hastalığı
  • Kalp problemleri: düşük dinlenme kalp atış hızı, dengesiz ayakta durma, düzensiz kalp atışı veya baş dönmesi, düzensiz kalp ritmine bağlı hızlı veya düzensiz kalp atışı

Cipralex ve Kronik Ağrı Tedavisi

Cipralex ve kronik ağrı tedavisi sıkça sorulmaktadır. Son yıllarda, SSRI ilaçları küçük yan etkilerinden dolayı kronik ağrı ve depresyonu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Uyuşturucu bağımlıları üzerinde yapılan bir çalışmada, Essitalopramın ağrı yoğunluğunu azalttığı görülmüştür. Ayrıca 36 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren bir derlemede, Essitalopramın kronik ağrı tedavisinde diğer ilaçlardan anlamlı derecede daha etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya da ihtiyaç vardır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir