Hindistan’da yaygın olarak kullanılan Amla yağı bizim ülkemizde de kullanılmaktadır. Hindistan’da amla meyvesi doğrudan veya toz olarak yenebilir. Amla yağı, Hindistan cevizi yağı ile ısıtılarak da elde edilebilir. Bu yağ özellikle saç bakımında çok önemlidir. Saç bakımı tüm dünyada kadınların en önemli konularından biridir. Saçları sağlıklı ve parlak tutmak tüm kadınların ilk hayalidir. Bu bakımdan kadınlar daha çok saç dökülmesini önlemek için önleyici tedbirler almaya çalışırlar.

Mevsimsel nedenlerle veya çok miktarda kimyasal kullanımı nedeniyle kadınların saçları hızla dökülmeye başlar. Bu durum birçok kadını rahatsız etmektedir. Birçok kadın saçlarının dökülmemesi için doğru ürünleri kullanır. Bu amaçla faydalı ürün bilgileri elde etmek ister. Kadınların saçlarının istediği bir diğer şey de erken beyazlamaya çare bulmaktır.

Amla Yağı Faydaları Nelerdir?

Amla yağının ne olduğundan ve içeriğinden kısaca bahsettik. Peki nedir bu amla yağının faydaları, ne için kullanmalıyım? gibi sorularınız varsa içeriğimizi okumaya kesinlikle devam edin.

Türkiye’deki adı ile bektaşi üzümü yağı yani amla yağı kullanımını öneren uzmanlar, bu yağın saç büyümesi üzerinde etkisi olduğunu söylüyor. Bu nedenle amla yağı saç çıkartır mı sorusunun cevabı evettir. Phyllanthus emblica yağı saçı besleyen birçok önemli asit içerir. Bu asit sayesinde saçın dayanıklılığı ve canlılığı artar. Bu saçların daha hızlı uzamasına neden olacaktır. Bu, amla yağının faydalarından biri olarak sayılabilir. Saçların çıkmamasının en önemli nedeni çok çabuk kırılacak olmasıdır.

Kadın saçı sürekli olarak birçok süreçten geçer. Bunun sonucunda saçlar kırılır ve canlılığını kaybeder. Saç canlılığını ve nemini kaybeder ve artık uzamaz. Bu noktada uzmanlar Phyllanthus emblica yağının rolünden bahsederler. Amla yağı, saçı güçlendiren mineraller ve vitaminler içerir. Bu sayede saçı uçtan uca besleyebilir. Saçı besleyen amla yağı sayesinde saçlar sağlıksız görünümünden kurtulabilir.

Benzer Gönderiler  Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Amla Yağı Nasıl Kullanılır?

Açıklamalar, amla yağının saçlarda kullanımının çok kolay olduğunu gösterir. Amla yağını direkt olarak saç köklerine dökün. Daha sonra bu yağı tüm saç köklerinize masaj yapın. Amla yağının saçta en az iki saat kalması gerekir. Bu süre zarfında şapkayı başınıza geçirin ve iki saat bekleyin. Şapka yerine isteğinize göre bir bone ya da bir tülbent gibi şeyler de tercih edebilirsiniz.

 Ancak amla yağının gece kullanılması daha pratiktir. Gece yatmadan önce saçınıza amla yağı sürün. Sabaha kadar böyle olsun. Bu uygulamayı düzenli olarak uygulayarak saçlar daha parlak ve canlı hale gelecektir. Amla yağını saça sürdükten sonra insanlar kısa sürede etkisini gördüklerini söylerler.

Amla yağını sadece kadınlar kullanabilir gibi herhangi net bir kıssas yoktur. Erkekler de saç veya sakal için amla yağından yararlanabilir. Bunun için elinize biraz bektaşi üzümü yağı alın ve sakalınıza sürün. Yaklaşık bir saat sonra sakalı ılık suyla durulayın. Saçlar için amla yağına başvururken erkeklerin saçlarında amla yağını en az  bir saat bekletmesi gerekmektedir.

Amla Yağının Zararları Nelerdir?

Amla yağı ile alakalı uzmanlar her türlü araştırmayı yaptıklarını belirtir. Amla satışı meydana getiren siteler de bu yağın kullanımının hiç bir zararı olmadığını anlatım eder. Saçları uzatma mevzusunda zararı olmayan amla yağının yine de kesinlikle kullanım sıklığı durumuna dikkat edilmesi önerilir. Amla yağının zararları durumu için  uzmanlar ürünün her gün kullanılmaması gerektiğine dikkat çeker. Buna nazaran amla yağını her gün kullanmak saçların devamlı yağlı bir halde kalmasına sebep olur.

Amla Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Amla yağı, en iyi şekilde hindistancevizi  şeklinde elde edilir. Buna ayçiçek yağı da eklenir. Piyasada hazır bulunan amla yağı çoğu zaman katkısız ve saf bir halde karşımıza çıkmayabilir. Sizler için en doğru ve sağlıklı tercih amla yağını evde doğal yollardan kendiniz hazırlamanız ve kullanmanız olacaktır.

Benzer Gönderiler  Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır?

1 su bardağı kurutulmuş amlaya Hindistan cevizi yağı ve çok az miktarda Ayçiçek yağı ekleyerek iyice karıştırmanız önerilir. Bu karışımdan sonra amla toz haline bürünecektir. Karıştırma işlemi 5 dakika devam edip tamamen bittikten sonra tavada bu karışımı oldukça az bir ısı ile ısıtmanız gerekecektir. Bu karışım ısındıktan sonra bir süzgeçle iyice süzülmeli ve ardından soğumaya bırakılmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları