Daflon Nedir? Ne İşe Yarar?

Daflon Nedir? Ne İşe Yarar?
daflon nedir ne Ise yarar
5

İlaçlar insan sağlığını koruyan ve insan bedeninde oluşan hastalıkları iyileştiren maddeler olmaktadır. İlaçlar insan sağlığının korunabilmesi için çok önemli faktörler arasın da yer almaktadır. Bu neden ile insanlar ilaçlar hakkında çok daha fazla araştırma yapmaktadırlar. Örnek olarak insanların arama motorlarında en çok yapmış oldukları aramalar arasında Daflon nedir gibi başlıklar yer alabilmektedir. Bir diğer en çok aratılan başlık ise Daflon ne işe yarar şeklinde olmaktadır. 

daflon nedir ne ise yarar
daflon nedir ne ise yarar

Daflon tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Diosmin, Hesperidin maddesi olmaktadır. Bu madde Daflon muadili bazı ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. Daflon ilacı toplardamar gruplarını koruyucu ve güçlendirici ilaçlar arasında yer almaktadır. Daflon kronik toplardamar yetersizliği belirtileri olan ağırlık ve şişkinlik hissi, varis, bacak ödemi, hemoroid, ağrı ve krampların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır.

İçindekiler Tablosu

Daflon Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal maddelerden oluşmaktadır. İnsan vücudu ilaç dahi olsa tüm kimyasal maddelere karşı olumsuz yan etkiler oluşturabilmektedir. Bu neden ile ilaçların içerisinde yer alan etken maddelere insan vücudu olumsuz bir reaksiyon gösterdiğinde bu duruma ilacın oluşturmuş olduğu yan etki denilmektedir. Her ilacın kendine özgü yan etkisi bulunabilmektedir. Bunun temel nedeni ise her ilacın içerisinde yer alan etken madde farklı olabilmektedir. Yani her ilacın yan etkisi farklı olabilmektedir. Daflon yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Daflon ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkiler olmaktadır. İlacı kullanacak kişinin ilacın içerisinde yer alan etken maddeye karşı alerjisi bulunuyor ise kişinin ilacı kullanmaması gerekmektedir.
 • Mide rahatsızlığı ve rahatsızlık hissi ise Daflon ilacının hafif yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Daflon Muadili

Muadil kelimesi eş değer anlamına gelmektedir. Muadil ilaçlar reçete edilen ilaç ile aynı hastalığın tedavisin de kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilaç hasta üzerinde işe yaramadığın da tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Bu neden ile muadil ilaçların yan etkileri, fiyatları ve bazen etken maddeleri dahi farklılık gösterebilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçlar kullanılmadan önce de doktora danışılması gerekmektedir.  Nerdeyse her ilacın muadilini bulmak mümkün olabilmektedir. Daflon muadili ilaçlar da şu şekil de yer almaktadır.

 • Candexil 8 Mg
 • Oneptus 24 mg/ 26 mg tablet

Daflon Fiyat

İlaç fiyatları genel olarak ilacın üretici firması tarafından belirlenmektedir. Fakat ilaç fiyatları reçeteli yada reçetesiz satın alım işlemlerinde farklılıklar gösterebilmektedir. Bu neden ile ilaç fiyatları bunun gibi çeşitli faktörler nedeni ile fiyat olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat Daflon fiyat olarak üretici firması tarafından 36,61TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Daflon Kilo Verdirir Mi?

İlaçların etki ya da yan etkilerinden kaynaklı olarak ilacın kullanıldığı hastalığa göre etkileri olabildiği için insanların akıllarında çeşitli sorular belirebilmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de Daflon kilo verdirir mi olmaktadır. Ödem insan vücudunda aşırı kiloya sebebiyet verebilen bir hastalık olmaktadır. Daflon ilacı da ödem hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu için insanların akılların da bu tür sorular yer alabilmektedir.  Ödem hastalığı tedavi edilirken kişinin kilo vermesi mümkün olabilmektedir. Fakat bu işlem dolaylı yoldan kilo verme olarak gözlemlenmektedir. Daflon ilacının her hangi bir kilo verdirme özelliği bulunamamaktadır. Bu neden ile Daflon bir ilaç olduğu için doktora danışılarak hastalık tedavisi amacı ile kullanılması gerekmektedir. Daflon ilacının hastalık tedavisi dışında kilo vermek amacı ile kullanımı uygun olmamaktadır.

BENZER YAZILAR  Şişli Acil Diş Hastanesi Doktor Telefonu: 0533 582 82 79

Daflon Antibiyotik Mi?

Antibiyotik grubu ilaçların alımı ülkemizde reçeteli bir şekilde gerçekleştiği için insanlar reçeteli bir şekilde alınıp alınamayan ilaçlar hakkında araştırmalar yapabilmektedirler. Daha önce Daflon ilacını kullanan hastalar hastalıkları tekrardan nüksettiğinde reçetesiz bir şekilde tekrardan ilaç alabilmek için Daflon antibiyotik mi gibi araştırmalar yaparak Daflon ilacını reçetesiz bir şekilde alıp alamayacakları konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Fakat Daflon ilacının antibiyotik grubunda yer alıp almadığı konusunda ilacın prospektüsü içerisinde her hangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu neden ile Daflon kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Daflon bacak agrılarımda çok etkili tşk

 2. Tüm sorularımın cevabini aldım , ayrıntılı bir açıklama olmuş Kübra hanım teşekkür ederim 🌹

 3. Arzu uçar 2 sene önce

  Merhaba ilk başlatda topuklarımda durmayan şar şar kanayan ni his vardı yere ceke ceke bır ağrım vardı doloreks kullanmaya basladım ortapedist sonucunda ama kesmıyor parmaklarımda ayaklarda uyusma hıssedıyorum bazen. Ama genelde sol ayağımda baldırıma kadar ağrı ve acı oluyor bunların sebebı taşlı bi yolda koşarak bi kaçıs hikayemden sonra olmaya basladı ıkısınde de vardı ama sağ ayagım kesıldı ama sok ayağım devam ediyor parmaklarım uyusuyor bazen bileğim in sağ iç kısmı şişiyor bazen ve kızarıyor,gene ayağımın üst kısmı cok acıyor ve agrıyor nerden ne sekılde geldıgı bellı olmuyor degisik sekıllerde meydana cıkıyor gün aşırı.dün akşam 3 draje daflon aldım ve cok rahat uyudum devam etsem mi diye sizinle paylasmak istedim .kolay gelsın nolur cevap verirmısınız

  • Arzu Hanım Merhaba. Doktorunuzun oluşturduğu tedaviye devam edin ve mutlaka kontrole gidin. Bildiğiniz gibi ilaçların doktor önerisinden fazla kullanımı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Kaçış hikayesinden bahsetmişsiniz, ağrılarınızın altında psikolojik bir durum olabilir bunu atlamayın. Çok geçmiş olsun, sağlıkla kalın.

 4. Yaklaşık 15 gündür cipralex isimli ilacı 5mg olarak kullanıyorum. Bacaklarımda kılcal varislerim var ve çok sıcak havalarda ayakta fazla kalınca acı ile birlikte damar patlaması yaşıyorum. Dayak yemiş gibi morarıyor ,bu durumu sadece yazın 1veya 2 kez yaşıyorum. Kullandığım ilaç “kan inceltici ile kullanılmamalıdır , morarma eğilimi olanlar kullanmamalıdır” uyarılarını içeriyor. Daha önce Daflon kullandım ve memnun kaldım, sizce tekrar Daflona başlasam cipralex sebebiyle bir yan etki ile karşılaşır mıyım? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir