İlaçlar insan sağlığını koruyan ve insan bedeninde oluşan hastalıkları iyileştiren maddeler olmaktadır. İlaçlar insan sağlığının korunabilmesi için çok önemli faktörler arasın da yer almaktadır. Bu neden ile insanlar ilaçlar hakkında çok daha fazla araştırma yapmaktadırlar. Örnek olarak insanların arama motorlarında en çok yapmış oldukları aramalar arasında Daflon nedir gibi başlıklar yer alabilmektedir. Bir diğer en çok aratılan başlık ise Daflon ne işe yarar şeklinde olmaktadır. 

daflon nedir ne Ise yarar
daflon nedir ne Ise yarar

Daflon tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Diosmin, Hesperidin maddesi olmaktadır. Bu madde Daflon muadili bazı ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. Daflon ilacı toplardamar gruplarını koruyucu ve güçlendirici ilaçlar arasında yer almaktadır. Daflon kronik toplardamar yetersizliği belirtileri olan ağırlık ve şişkinlik hissi, varis, bacak ödemi, hemoroid, ağrı ve krampların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır.

Daflon Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal maddelerden oluşmaktadır. İnsan vücudu ilaç dahi olsa tüm kimyasal maddelere karşı olumsuz yan etkiler oluşturabilmektedir. Bu neden ile ilaçların içerisinde yer alan etken maddelere insan vücudu olumsuz bir reaksiyon gösterdiğinde bu duruma ilacın oluşturmuş olduğu yan etki denilmektedir. Her ilacın kendine özgü yan etkisi bulunabilmektedir. Bunun temel nedeni ise her ilacın içerisinde yer alan etken madde farklı olabilmektedir. Yani her ilacın yan etkisi farklı olabilmektedir. Daflon yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Daflon ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkiler olmaktadır. İlacı kullanacak kişinin ilacın içerisinde yer alan etken maddeye karşı alerjisi bulunuyor ise kişinin ilacı kullanmaması gerekmektedir.
  • Mide rahatsızlığı ve rahatsızlık hissi ise Daflon ilacının hafif yan etkileri arasında yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Astım Bronşit Belirtileri - Astım Bronşit Bitkisel Tedavi

Daflon Muadili

Muadil kelimesi eş değer anlamına gelmektedir. Muadil ilaçlar reçete edilen ilaç ile aynı hastalığın tedavisin de kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilaç hasta üzerinde işe yaramadığın da tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Bu neden ile muadil ilaçların yan etkileri, fiyatları ve bazen etken maddeleri dahi farklılık gösterebilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçlar kullanılmadan önce de doktora danışılması gerekmektedir.  Nerdeyse her ilacın muadilini bulmak mümkün olabilmektedir. Daflon muadili ilaçlar da şu şekil de yer almaktadır.

  • Candexil 8 Mg
  • Oneptus 24 mg/ 26 mg tablet

Daflon Fiyat

İlaç fiyatları genel olarak ilacın üretici firması tarafından belirlenmektedir. Fakat ilaç fiyatları reçeteli yada reçetesiz satın alım işlemlerinde farklılıklar gösterebilmektedir. Bu neden ile ilaç fiyatları bunun gibi çeşitli faktörler nedeni ile fiyat olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat Daflon fiyat olarak üretici firması tarafından 36,61TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Daflon Kilo Verdirir Mi?

İlaçların etki ya da yan etkilerinden kaynaklı olarak ilacın kullanıldığı hastalığa göre etkileri olabildiği için insanların akıllarında çeşitli sorular belirebilmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de Daflon kilo verdirir mi olmaktadır. Ödem insan vücudunda aşırı kiloya sebebiyet verebilen bir hastalık olmaktadır. Daflon ilacı da ödem hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu için insanların akılların da bu tür sorular yer alabilmektedir.  Ödem hastalığı tedavi edilirken kişinin kilo vermesi mümkün olabilmektedir. Fakat bu işlem dolaylı yoldan kilo verme olarak gözlemlenmektedir. Daflon ilacının her hangi bir kilo verdirme özelliği bulunamamaktadır. Bu neden ile Daflon bir ilaç olduğu için doktora danışılarak hastalık tedavisi amacı ile kullanılması gerekmektedir. Daflon ilacının hastalık tedavisi dışında kilo vermek amacı ile kullanımı uygun olmamaktadır.

Benzer Gönderiler  Kalamarın Faydaları

Daflon Antibiyotik Mi?

Antibiyotik grubu ilaçların alımı ülkemizde reçeteli bir şekilde gerçekleştiği için insanlar reçeteli bir şekilde alınıp alınamayan ilaçlar hakkında araştırmalar yapabilmektedirler. Daha önce Daflon ilacını kullanan hastalar hastalıkları tekrardan nüksettiğinde reçetesiz bir şekilde tekrardan ilaç alabilmek için Daflon antibiyotik mi gibi araştırmalar yaparak Daflon ilacını reçetesiz bir şekilde alıp alamayacakları konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Fakat Daflon ilacının antibiyotik grubunda yer alıp almadığı konusunda ilacın prospektüsü içerisinde her hangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu neden ile Daflon kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 15 Average: 3.7]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları