Arama motorunda sıkça aratılan konulardan biri de İbuprofen tablet ne işe yarar sorusudur. İbuprofen steroik olmayan ağrı kesiciler içinde yer almaktadır. Romatoid artrit ve orteoartrit gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. 1950’li yılların başında üretilmeye başlanan İbuprofen, ağrı kesici özelliğiyle ayrıca ateş düşürücü ve yüzsek dozda yangı giderici özelliklere sahip olmaktadır.

Ibuprofen tablet nedir ne Ise yara optimized
Ibuprofen tablet nedir ne Ise yarar

Vücudumuzun hasar ve yaralanma gördüğü durumlarda salgılanan moleküler olan prostaglandinler ağrı, ateş, ödem ve yangıya neden olmaktadır. İbuprofen prostaglandinlerin üretiminde engellenerek vücutta ağrı, ateş ve yangının oluşmasını engellemektedir. İbuprofenin ağrı kesici, iltihap önleyici, ateş düşürücü gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Başlıca kullanım alanlarını saymak gerekirse bunlar; adet sancıları, ateş ve ağrı, baş ağrısı ve migren, hafif orta ciddi düzeyli ağrılar halinde kullanılmaktadır.

İbuprofen’in corona virüs tedavisinde kullanımı ile ilgili de tartışmalar bulunmaktadır. Eğer corona virüs gibi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman hekiminize danışmanız gerekmektedir.

İbuprofen Tablet Nedir?

Temel ilaç listesinde bulunan İbuprofen, steroid yapıda olmayan ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. İbuprofen tablet nedir ve ne zaman ne şekilde kullanılması gerekir gibi sorular da sıkça sorulmaktadır. Etken maddenin ilaç formuna ulaşabilmesi için çeşitli olarak yardımcı maddeler de kullanılmaktadır. Bazen ilaçlarda tek başına, bazı zamanlarda ise farklı etken maddelerle birlikte kullanılmaktadır. Tablet haricinde kapsül, jel ve şurup gibi farklı çeşitlerde birçok ürünü mevcuttur. Hastanın durumuna göre ve hastalığın yerine göre uzman hekim önerisi ile kullanılmaktadır.

İbuprofen Tablet Nasıl Kullanılır

İbuprofen tablet nasıl kullanılır diğer ilaç şekillerine göre faklı olabilmektedir. Bu süreç boyunca tedavinizden en doğru cevabı almanız için uzman doktorunuzun yazdığı veya eczacınızın tarif ettiği gibi kullanmaya çalışın. Mide şikayetlerini önlemek amacıyla bir miktar gıda ve içecek ile beraber kullanınız. Tablet formunda kesinlikle ezmeyin ve çiğnemeyiniz. İlacın etken maddesi boğazınızı tahriş edebilmektedir. Uzun süre kullanımdan kalp sorunları ihtimali yaşayabilirsiniz.  

Benzer Gönderiler  Dolven Hap Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir bardak su ile alınmaktadır. Genel olarak hastalığınızın şiddetine göre 3 veya 4 defa kullanılmaktadır. İlacınızı ezmeyin ve kesinlikle çiğnemeyin. Aksi halde boğazınızı rahatsız etme ihtimali yüksektir. İbuprofen tablet mide hassasiyetine neden olabilme ihtimali için tok karna alınması tavsiye edilmektedir. Mutlaka ilacın içinden çıkan kullanım talimatını okumanız tavsiye edilir. Doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanılmanız tavsiye edilmektedir.

İbuprofen Tablet Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi İbuprofen tablet yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerin bazılarında ciddi sorunlar olabilmektedir. İbuprofen’in sık görülen hafif yan etkileri, karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve mide ekşimesi şeklinde gözlemlenebilmektedir. Ciddi yan etkileri arasında ise, karaciğer yetmezliği ve karaciğer iltihabı, trombosit düşüklüğü, idrarda kan, idrar yolu enfeksiyonu, anemi, inme, kalp krizi, böbrek hasarı ve yüksek tansiyon yer almaktadır.

İbuprofen Tablet Faydaları

İbuprofen tablet faydaları arasında ağrı tedavisi yer almaktadır. En yaygın kullanılan ağrı tedavisidir. İlacın vücuttaki prostaglandin sentezini engelleyerek etki göstermektedir. İbuprofen grip tedavisinde etken maddesi birçok grip ilacının birleşimine girmektedir. Ağrı kesici özelliği sayesinde grip veya nezlede kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ateş düşürücü etkisi ile ateşin yükselmesini önlemektedir. Fakat gribin kendisini doğrudan tedavi edici etkisi yoktur. Hastalık ve semptomlarının giderilmesini önlemektedir.

Yüksek ateş tedavisinde İbuprofen özellikle çocukların ateşinin düşürülmesinde yaygın şekilde kullanılabilmektedir. Ateş vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bu neden ile ateş tehlikeli sınırlara gelmeden önce İbuprofen kullanılmalıdır. İbuprofenin yangı giderici özelliğiyle artrit tedavisinde yüksek dozda kullanılmaktadır. Artrit hastalığında vücutta prostaglandinler adıyla verilen kimyasallar yüksek dozda salgılanmaktadır. İbuprofen de bu maddenin salgılanmaktadır. Emzimlere karşı bloke etkisi göstermektedir. Romatoid artrit, osteoartrit, akut gut artriti, juneil artrit, psoriyatik artrit türlerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Benzer Gönderiler  Spermin Cilde Faydaları

İbuprofen Tablet Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik sürecinde İbuprofen tablet hamilelikte kullanımı bebeğin gelişmesi açısından risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle fetüs için daha az zararlı olan alternatiflere yönelmelisiniz. Hamilelik sürecinde anne adayları ilaç konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. İbuprofen gibi bazı ilaçların bebekler için tehlikeli yan etkileri olabilmektedir. Ağrıları dindirici özelliği ve kas, baş, eklerim ağrıları için kullanılması tavsiye edilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 1 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları