Deadlift Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Deadlift Hangi Bölgeleri Çalıştırır?
+ - 0

Deadlift hareketi ile çalıştırılan kaslar vücudun geniş bir bölgesine yayılmaktadır. Bu hareket ile hem trapezler hem de vücudun alt karın kaslarına kadar çalıştırılması mümkündür. Deadlift hareketi doğru yapıldığı müddetçe tüm vücut bu hareketten etkilenir. Yüksek verim almak için ağırlık dengesine ve kapasiteye dikkat edilmesi gerekir. Deadlift hareketinin çalıştırdığı kaslar ve kas grupları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sırt kası (erector spine)
  • Spinalis
  • Longissimus
  • İliocastalis
  • Trapez kasları
  • Boyun kasları
  • Kalça kasları
  • Gluteus maximus
  • Bacak kasları (ön bacak ve arka bacak)

Deadlift ile çalıştırılan bölgeler arasında yer alır.

Deadlift Yaparken Kalça Sıkılır Mı?

deadlift-yaparken-kalca-sikilir-mi
deadlift hangi bölgeleri çalıştırır? 3

Deadlift hareketinde kalça sıkmak birçok uzman tarafından önerilmektedir. Hareketten yüksek verim alabilmek için kalça kaslarının yukarı doğru hamle yaparken sıkılması önerilir. Hareketin karın kasları üzerinde de etkili olmasını isteyen kişiler karın kaslarını da yukarı hamle sırasında sıkabilir.

BENZER YAZILAR  Deadlift nedir? Deadlift nasıl yapılır? En Kapsamlı Anlatım

Deadlift Hareketi ile Kilo Verilir M?

Deadlift yaparak kilo vermek tek başına yeterli değildir. Bu hareketin diğer antrenman hareketleri, beslenme ve uyku düzeni ile de desteklenmesi gerekir. Deadlift doğrudan kaslara etki eden bir harekettir. Yağ yakımı için alan yaratsa da çoğunlukla kas kütlesini arttırmak ve kasları daha güçlü bir hale getirmek için yapılır. Bu sebep ile deadlift ile çalıştırılan bölgelerde genellikle kaslar üzerinde etkisi görülür. Kilo vermek isteyen kişilerin bu konuya bütüncül yaklaşması gerekir.

Ayrıca Deadlift Nedir? Nasıl Yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Deadlift Bacak Kaslarını Güçlendirir Mi?

deadlift-bacak-kaslarini-guclendirir-mi

Deadlift ve bacak kasları arasında doğrusal bir ilişki bulunur. İtici güç olarak kabul edilen bacaklar bu hareket esnasında etkili çalışmaya devam eder. Arka bacak ve ön bacak kaslarında ve kas gruplarında gelişim gözlenmesi son derece normaldir. Deadlift hareketi ile bacak kasları güçlendirilebilir.

Deadlift Hareketi ile Kalça Şekillendirilir Mi?

Deaflift yaparak kalça şekillendirmek birçok kişinin beklentisini ve isteğini oluşturur. Deadlift hareketi ile kalça kaslarının güçlenmesi ve daha yuvarlak bir görünüm almaları mümkündür. Deadlift ile çalıştırılan bölgeler arasında kalça kasları da bulunur. Hareket doğru yapıldığı müddetçe vücudun birçok noktası hareketten etkilenir ve güç kazanır.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap