Detoks ve Detoks Suyu Nedir? Detoks Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Detoks suyundan önce gelin detoks nedir ona bir bakalım.

Detoks temel olarak arınma anlamına gelmektedir. Sadece beslenme olarak düşünülmemesi gerekir. Örneğin çok fazla elektronik cihaz kullanan birisi bir hafta sonu hayatından interneti, akıllı telefonunu ve bilgisayarını çıkararak dijital detoks yapabilir ya da çok stresli bir iş hayatı olan birisi 1 günlüğüne orman evine gidip yalnız kalarak kendisini yenileyebilir. Fakat biz bugün beslenme detoksuna bakacağız.

Dediğimiz gibi detoks = arınma. Vücudumuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar, yediğimiz bazı gıdalar, alkol ve sigara tüketimi, çevresel ve dış etkiler vücudumuz için yararlı olmayan bazı maddelerin vücudumuzda birikmesine sebep olur. Toksin olarak da bilinen bu maddelerin uzun yıllar boyunca birikimi vücutta bazı negatif etkiler doğurabilir.

Aslında metabolizmamız bu maddeler ile kendi kendine başa çıkabilir. Ancak günümüzün getirdiği yoğun iş temposu, paketli gıdaların yaygınlığı, düzensiz beslenme ve zamansızlık gibi sorunlar insanların istediği şekilde sağlıklı beslenmelerini zorlaştırıyor. Toksin birikimini hızlandıran bu etkenler metobolizmamızın kendi kendini arındırmasını daha güç bir hale getirir. Bu toksinlerden kurtulmak için hazır detoks programlarına başvurabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Bağırsak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Detoks Yapmak Gerekli Midir?

Bu yazıda ele aldığımız detoks, dışarıdan vücudumuza aldığımız maddeleri sınırlayarak vücuda zararlı madde girişini minimize etmek ve vücudumuzun bu zararlı maddelerle mücadelesini destekleme olayıdır. Vücudumuza en çok madde girişi ise yediğimiz besinlerle sağlanır. Bu besinlerin doğallığı, kolay sindirilebilir olması, besin değerlerinin özel olarak hesaplanmış olması sayesinde hem vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi alır hem de kendini yenileme şansı bulur.

Günümüz şehir hayatındaki koşullara bakınca ortalama olarak 2-3 ayda bir birkaç günlük detoks yapmak gerekliliktir diyebiliriz. Bu sayede sindirim sistemimiz, boşaltım sistemimiz, dolaşım sistemimiz ve sinir sistemimiz olmak üzere vücudumuz daha az yorulacak ve kendini yenileme fırsatı bulacaktır.

Detoks Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoksu tek başına bir diyet gibi düşünmemek gerekir. Unutmayın, detoksu arınmak ve yenilenmek için uyguluyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey aldığınız besinlerin günlük temel enerji ve kalori ihtiyacınızı karşılamasıdır. Aksi halde gün içinde veriminiz düşebilir. Genellikle sindirim sistemini de rahatlattığı için detoks dediğimiz şey sularla eşleşmiştir. Detoks suyu, detoks programının olmazsa olmazıdır. Sebze, meyve, bazı baharatlar ve kuruyemişlerin karışımı ile hazırlanan bu sular yüksek besin değeri ve sindirim kolaylığının yanı sıra Juico gibi markalarla birlikte lezzetli de bir hale gelmektedir. Juico Detoks Suyu ile isterseniz tek bir öğün olarak lezzetli bir alternatifi hayatınıza dahil edebilir isterseniz hazır programlarla birkaç günlük programları da uygulayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Elma Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Detoks İçin En İyi Malzeme Nedir?

En iyi malzeme öncelikle doğal ve taze olmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler  kırmızı meyveler bu alanda çok fazla kullanılır. Elma, Salatalık, Ispanak, Limon, Pancar, Hibiskus, Nar gibi meyve ve sebzeler çok sık kullanılsa da burada herhangi bir limit yoktur desek yanlış olmaz. Yine aynı örneği vermek gerekirse Juico 16 farklı içeceği ile çok geniş bir yelpazede detoks suları üretmektedir. Bir diğer önemli nokta da kullanılan malzemelerin besin değerlerini koruyabilmesidir. İşlem görmemiş bitkisel besinler soğuk sıkım yöntemleri ile sahip olduğu tüm değerleri, olduğu gibi içine girdikleri detoks suyuna aktarabilirler.

Bazı anlarda kendinizi yorgun ve bitkin hissediyor ne yaparsanız yapın enerjiniz hiç dolmuyor gibi hissedebilirsiniz. İşte bu anlarda siz de kısa bir detoks programına girebilir ve kendinizi yenileyebilirsiniz.

Yorum yapın

1