Bağırsak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Bağırsak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
Bağırsak Detoksu Nedir
0

Bağırsak detoksu yaşamsal aktiviteler göz önünde bulundurularak günlük olarak yenen yiyeceklerin yeniden düzenlenmesi ve sıvı içecekleri daha çok yer verilmesi ile uygulama sağlanmaktadır. Bu detoks hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi de sağlamaktadır. Bağırsakların temizlenmesi ileri boyutlu kolon kanseri ve benzeri pek çok hastalığın oluşmasına da engel olacaktır.

İçindekiler Tablosu

Bağırsak Detoksu Nedir?

Bağırsak detoksu tanımı bağışıklık sisteminin eski sağlığına kavuşmasına etki edecek son derece faydalı bir program içeriğini barındırır. Vücudun çeşitli hastalıklara karşı eski sağlıklı dengesini kazanabilmesine katkı sağlar. Burada uygulanan metotlar sayesinde sindirimi zor olan yiyecekler daha rahat bir şekilde vücut tarafından dışarıya atılabilir. Özellikle ince bağırsakta biriken ve kişiye huzursuzluk veren yiyeceklerin sindirilmesi daha kolay hale gelecektir.

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır?

Bağırsak arınma uygulaması yapılırken yaşamsal aktiviteler muhakkak ki göz önünde bulundurulmalıdır. Herkesin hayatta farklı bir yaşam standardı bulunur. Bu standardın aşağısına düşmemek için uygulamayı sağlanırken porsiyonlar kişiye göre hazırlanmalıdır. Eğer ileri derecede bir hastalık durumu bulunuyor ilaç kullanılıyorsa muhakkak ki doktora danışılarak süreç devam ettirilmelidir.

Bağırsak detoksu uygulaması yapılırken bol su içmek en önemli noktadır. En az 1.5 ile 2 litre arasında su içilmesi vücudun zararlı toksinlerini dışarıya atabilmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde dış etkenlere maruz kaldığı için genel nem dengesini yitiren vücut içeceği su ile ancak bu dengeyi yeniden erişebilir. Sıvı gıdaların daha ön planda olduğu bu diyet içerisinde elma suyu ve limon suyu da tercih edilebilir. Özellikle sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlayacak elma suyu karaciğerin temizlenmesini de sağlar. Günlük olarak iki üç bardak tüketilebilir. Bir bardak ılık su içerisine 1 limonun suyu sıkılarak her sabah içilmeye çalışılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Zencefilli Detoks Ne İşe Yarar?
bağırsak detoksu
bağırsak detoksu

Gün içerisinde lifli gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu vücutta katı hale gelmiş olan atıkların yumuşatılarak bağırsaklardan dışarıya atılmasını sağlayacaktır. Bol yeşillikli bir salata yeşil yapraklı sebzeler ve çekirdekli meyveler süreçte tüketilebilir. Ara öğünlerde kabuklu yiyecekler yenebilir. Yoğurt bağırsak sindirimini en çok dengeleyen ve hazımsızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Probiyotik ya onu yönüyle yüksek olan yoğurt ürünleri tercih edilerek şişkinlik ve ileri derecede hazımsızlık problemleri engellenebilir.

Aşamalı Bağırsak Detoksu Nasıl Uygulanır?

Aşamalı bağırsak detoks programı tatbiki sırasında muhakkak ki bol bol su tüketimi sağlanmalıdır. Kabızlık ve gaz oluşumunu tetikleyecek katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Yağlı, acılı, şekerli, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şişkinlik ve hazımsızlık problemlerin giderilebilmesi için gün içerisinde detoks çayları tüketilebilir.

Keten tohumu başlangıç seviyesinde yiyecekler içerisinde salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu bağırsakların yumuşamasını ve daha kolay bir şekilde yiyeceklerin çözülmesini sağlar. Bir kase yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu atılarak bağırsakların eski dengesinin yerine gelmesini sağlayacak bir detoks uygulaması sağlanabilir. Aradan 3 gün geçtikten sonra bir sonraki aşamada yarım litre suyun içerisine 1 yemek kaşığından biraz fazla keten tohumu eklenerek içilebilir. İstenirse suyun kaynatılarak tüketilmesi de uygundur.

BENZER YAZILAR  Fit ve Sağlıklı Olmanın Lezzetli Yolu: Detoks Suyu

Bağırsak detoksu için kür önerileri:

  • 1 litre suyun içerisine 1 tam dilimlenmiş yeşil elma
  • 2-3 dal maydanoz
  • 1 limon doğranır.

Akşam yapılacak olan bu detoks suyu bir gece bekletildikten sonraki gün rahatlıkla tüketilebilir. Meyve püresi de bu süreçte bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

  • 1 litre suyun içerisine yaklaşık 5 dal maydanoz
  • 3 yaprak nane
  • Bir dilimden biraz ananas
  • 4 adet çilek atılır.

Blendırdan geçirerek gün içerisinde tüketilir. İstendiği takdirde bu karışımın içerisine yalnızca yarım bardak su ekleyerek püre haline getirilip tüketilmesi de sağlanabilir.

  • Bir bardak suyun içerisine bir miktar zencefil ve limon atılarak haftada bir kere tüketilebilir.

Tüm bu kürler dönüşümlü olarak 7 günlük süreçte yapılıp tamamlanır.

Bağırsak Detoksu Faydası Nedir?

Bağırsak arınmasının önemi vücut eski dengesini kazanmaya başladığında fark edilebilecektir. Kendisini halsiz ve yorgun hisseden kişiler zamanla daha dinç ve enerjik hissedebilecektir. Kronik olarak alerji veya mevsimsel hastalıkları bulunanlar düzenli olarak uyguladıkları bağırsak detoksu ile sağlığa kavuşabilirler.

Bağırsak detoksu ileri boyutlu olarak sindirim problemi yaşayan kişilerin metabolik aktivitelerinde hızlanmasını sağlar. Yenen yiyecekler ardından düzenli olarak tuvalet ihtiyacını giderebilen  bir kişinin kilo problemi yaşama durumu söz konusu değildir. Bağırsak detoksu daha hızlı ve güvenilir bir şekilde zayıflayabilmeyi de sağlamaktadır. Bağırsakları düzgün bir şekilde çalışamayan bir kişi kendisini mutsuz huzursuz ve verimsiz hissedecektir. Beraberinde görülen yüksek şiddetli baş ağrılarının nedeni de bağırsak problemleridir. Yapılan bağırsak detoksu sayesinde vücutta oluşan şişkinlik ödem birikmeleri dışarıya atılır. İleri boyutlu kabızlık rahatsızlığı bulunanlar şifa bulur. Gaz sancıları ile uyanılması gibi problemler yaşayanlar zamanla bu şikayetlerinden kurtulur.

BENZER YAZILAR  Ispanak Detoksu Nasıl Yapılır?

Bağırsak Detoksu Zayıflatır mı?

Bağırsak arınma uygulaması kilo vermede büyük katkı sağlamaktadır. Birkaç günlük uygulanır. Sonrasında dahi vücutta bölgesel incelmeler fark edilebilecektir. Özellikle karın ve mide bölgesinde yağlanmalarına azaldığı fark edilebilir. En az 2 hafta boyunca uygulanarak vücudun tamamen temizlenmesi ve arındırılması sağlandıktan sonra sağlıklı yiyecekler ile bir program uygulanarak zayıflama süreci başlatılabilir.

Yaşam kalitesini düşüren içerisinde bilinmeyen kimyasalların bulunduğu paketli ve hazır gıdalar gün içerisinde tüketilebilmektedir. Tüketimden kaçınılamayan ve içerisinde metabolik faaliyetleri yavaşlatmaya neden olacak zararlı ürünler ve koruyucu maddeler bulunduran yiyeceklerden sağlıklı bir şekilde arınılabilir. Kilo verme süreci de ancak bu sayede beraberinde gelebilmektedir. Bağırsak detoksu sayesinde vücuda alınmış olan ve içerisinde kilo alımına neden olabilecek bakteri kimyasal madde ve koruyucu bulunan ürünlerden kaynaklanan zararlı etkiler bağırsaklarda daha rahat sindirilerek dışarıya katılabilecektir. Zararlı toksin olarak adlandırılan tüm bu sebepler ancak uygulanan detoksu sayesinde dışarıya atılabilir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir