Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri, Programı

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri, Programı
Su Diyeti Nedir
0

Su diyeti yaparken belirli bir program uygulamak gerekir. Bu program kişiye uygun olarak vücut dengesini koruyabilmesi ve metabolizmanın daha doğru bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir.

Su diyeti günlük beslenme rutini içerisinde suyun ön planda ki gıda olarak tüketildiği bir perhizdir. Bunun yanı sıra farklı içeceklerinde menüde yer aldığı bir uygulamadır. Bu diyet sayesinde yaklaşık 7 günlük bir süreçte vücut daha dengeli hale gelirken zayıflatılabilir.

İçindekiler Tablosu

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti birkaç günlük süreci kapsayan ve yalnızca sıvı gıdalar ile beslenmenin esas olduğu bir diyet türüdür. Bazı kesimlerce su orucu olarak da bilinen bu uygulama düzenli olarak yapıldığında ancak faydaları görülebilmektedir.

Su diyeti metabolik faaliyetlerin daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasını ve vücut içerisinde birikmiş toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu faydalarının yanı sıra sağlıklı kilo alıp verme sürecini kontrollü bir hale getirebilmeyi de sağlamaktadır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su perhizini yapmak için günlük besin öğelerini belirli bir standart haline getirerek her gün uygulamak gerekmektedir. Bunun için yapılabilecek en basit ve genel program şekli sabah bir kahvaltı ardından bir ara öğün, öğle yemeği ardından tekrar ara öğün akşam yemeği ve son ara öğün ile süreç tamamlanır. Burada odaklanılması gereken nokta ise su tüketim oranıdır.

Her gün bu liste aynı saatlerde uygulanırken yaklaşık 6 bardak ile 8 bardak arasında su tüketimi yapılması gerekmektedir. Hazırlanacak program yaklaşık 7 gün uygulandığında istenen performans elde edilebilir. Öğünlerde tüketilmesi gereken yiyecekler standarttır. Her gün uygulanabilir ya da günlük besin öğeleri alternatif olabilecek yiyeceklerle değiştirilebilir.

BENZER YAZILAR  Hem Sağlıklı Hem Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

Su Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

su diyeti
su diyeti

Su rejiminin nitelikleri vücut üzerinde halsizliğe neden olacak toksinlerin ve birikmiş atıkların dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Zayıflamaya da etkisi olan bu düzen günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri daha rahat yapabilmeyi sağlamaktadır.

Su diyeti yapmanın en önemli faydaları:

  • Diyete başlandığı andan itibaren vücuttaki toksinler yavaş yavaş gitmeye başlayacağı için kişi kendisini daha rahat, huzurlu ve dingin hissetmeye başlayacaktır.
  • Vücuttaki fazla yağlar ve atıklar zamanla azalmaya başlayacaktır.
  • Başlanılan gün yorgun ve yorucu bir hisse neden oluyorsa bu diyet ile beraber kişi kendisini daha dinç ve hareketli hissedebilmektir.
  • Bu diyetle beraber daha mutlu ve huzurlu bir bakış açısı elde edilebilecektir.
  • Duygusal durumlardan kaynaklı olarak oluşan açlık hissi tamamen ortadan kalkarak vücut gerçek açlığı artık hissetmeye başlayacaktır.
  • Normal süreçte tüketilen gıdaların sindirilmesi oldukça zor ve hazımsızlık durumuna neden olurken bu diyetle beraber daha rahat bir sindirim ve sağlıklı bir metabolizma oluşmaya başlayacaktır.
  • Hızlanan ve eski performansına kavuşan metabolizma zayıflatma sürecini de beraberinde getirecektir.

Su Diyeti Kimlere Önerilmez?

Su diyeti yapmanın sakıncaları bulunmamakla beraber kişide bulunan hastalıklardan kaynaklı olarak bir problem oluşturabilir. Bu nedenle bu tarz diyetlere başlamadan önce kan testi yaptırılmalı, vücudun böyle bir düzene uygun olup olmadığı tespit edilmelidir.

BENZER YAZILAR  Kajuda Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?

Özellikle ilerlemiş bir yaşa sahip olan kişiler de var olan kalıtsal hastalıklar bu diyeti yapmaya engel olabilir. Gut hastalığı olan kişilere su orucu yapılması önerilmez. Böbrek taşı rahatsızlığı çeken kişiler ve vücudunda yüksek oranda kreatin bulunanlar uzak durmalıdır. Yüksek derecede diyabet hastalığı bulunan kişiler hamile olan ya da yeni anne olmuş emzirme sürecinde ki bayanlar vücudun genel sistematik dengesini yitirmemesi ve riskli bir durum oluşturmamak için dikkat edilmesi gerekir.

Zayıflatan Su Diyeti Programı Nedir?

Kilo vermeyi sağlayan su rejimi programı vücudun kaybetmiş olduğu direncin tekrar yerine gelebilmesi, bağışıklığın kuvvetinebilmesi ve kilo verme sürecini düzenli bir hale getirmesine fayda sağlamaktadır. Uygulanacak program içerisinde tüketilecek ürünlerin miktarları büyük bir önem taşır.

Sabah saatlerinde başlatılan yemek listesinde; kahvaltı öğününde bir bardak dolusu su ya da portakal suyu karışımı yine bir bardak limon suyu ılık olmasına dikkat edilmelidir. Lif oranı yüksek, tok tutacak yulaf ezmesi içerisinde birkaç meyve ile tüketilmelidir.

Ara öğünde bir bardak su ve bunun yanı sıra asitli olmayacak yeşil çay ya da ıhlamur gibi bitkilerin olduğu bir bardak içecek tüketilmelidir.

BENZER YAZILAR  İsveç Diyeti Listesi

Öğle yemeğine geçildiğinde çorba tüketimi ile devam edilir. Her gün bu çorbanın türü değiştirilebilmektedir. İlk gün sebze çorbası yapılabilir. Bunun yanında 2 bardak su tüketilmelidir.

Ara öğün olarak farklı meyvelerden birer parça yenebilir.

Akşam menüsünde 2 bardak dolusu su, öğlenki yapılan sebze çorbası, probiyotik dengesini sağlayabilmek için bir kase probiyotik barındıran yoğurt, bunun yanında çok az bir oran göz önünde bulundurularak sebze haşlaması yenebilir.

Son ara öğün olarak günü bitirirken 2 bardak dolusu limonlu su ılık bir şekilde tüketilmelidir. Bunun yanında üzüm ve kayısı gibi taze meyveler de bir miktar tüketilebilir.

Su Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Su rejiminde önemli olan vücudu aç bırakmak değil kaybedilmiş vücut direncini tekrar yerine getirmek ve bağırsaklarda oluşan sağlıksız durumu tedavi edebilmektir. Hamile olanlar ve ağır hastalık geçirenler doktor kontrolünden sonra bu süreci başlatmaları sağlıkları için önemli olacaktır. 7 günü aşan su oruçları genel dengede probleme neden olabilir. Uzun soluklu su orucu planında ara ara molalar vermek gerekir.

Su diyeti başlangıç aşamasında tamamen vücudun toksinlerden arındırılması gerekir. Bağırsakları temizleyebilmek için yapılması gereken en önemli şey 1 litrelik suyun içerisine bir tatlı kaşığından biraz az İngiliz karbonatı atılarak bu karışımın gün içerisinde tüketilmesidir. Bu sayede vücudun yapılacak olan su orucuna hazırlanması sağlanır.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir