Uykunun kalitesi günlük yaşamımız için büyük önem taşımaktadır. Yeterli ve verimli bir uyku alınmadığında kas ve eklem ağrıları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar ile birlikte psikolojik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin önüne geçmek için doğru yatak seçimi yapmak önemlidir. İhtiyacınıza göre bir yatak almak için dikkat etmeniz gereken hususlardan biri alacağınız yatağın sertliğinin ne olacağını bilmektir.

Yatak rahatlığı denildiğinde uykuda vücudun doğru pozisyonu bulması, vücudun rahat edeceği fiziksel koşulları sağlayan, alerjik etki taşımayan ve ideal sertlikte olan yatak değerlendirilir..

Temel olarak yumuşak, orta – sert ve sert olmak üzere üç tip yatak sertliği vardır.

En rahat yataklar olarak düşünülen yumuşak yatakların çok iyi bir konfor sağladığı sanılır. Her kişi için bu geçerli değildir. Yatağın sert ya da yumuşaklığı kişisel özellikler dikkate alınarak belirlenmelidir. İdeal sertlikte yatak, fizyolojik olarak vücudu en iyi şekilde destekleyen yapıda olan yataklardır.

Uyku pozisyonu ve kişi ağırlığıda dikkate alınarak yatak sertliğinin ne olması gerektiği seçilir.

Yumuşak Yatak Tercih Etmesi Gerekenler

Yumuşak yataklar rahat gibi görünmelerine rağmen, eğer kilonuz ve uyku pozisyonunuza uygun değil ise bir süre sonra çeşitli ağrıların yaşamanız kaçınılmaz olur, zamanda uyku kaliteniz de düşer.

Eğer uyku esnasında çok sık hareket ediyorsanız yumuşak yataklarda hareket etmek zor olduğu için bu tür yataklardan uzak durmalısınız.

Yumuşak yataklar ancak zayıf insanlar için uygundur. Zayıf insan derken 50-60 kilo civarında olan kişilerdir. Yumuşak yataklar normal veya özellikle kilolu kişilerin omurga yapılarının bozulmasına neden olur ve sırt kaslarını zayıflatır. yatakların bir diğer yönü ise dönme hareketini zor hale getirmeleridir çünkü yatan kişinin içine gömülmesine neden olan yumuşak yataklar, hareket etmeyi zorlaştırdıkları için kişinin dinlendirici bir şekilde uyumasının da önüne geçerler. Fakat zayıf insanlar için dengeleyici bir özellik sundukları için zayıf kişiler tarafından tercih edilebilirler.

Benzer Gönderiler  Erkek Giyim Modelleri

Orta Sertlikte Yatak Kimler İçin Uygundur

Herhangi bir kilo ve uyku problemi olmayan kişiler orta sertlikte yatak tercih etmelidir. Orta sert yataklar normal kiloları destekleyen ve uyku esnasında da yeteri kadar hareket serbestliği sağlayan yataklardır. Bel ve sırt bölgesinin desteklenmesini, omurganın ise doğal pozisyonda kalmasını sağlarlar. Tüm basınç bölgelerinin yeteri kadar desteklenmesini sağlayarak bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engellerler. Bel ağrılarını azaltmasının sebebi, ücudun yatağın içine gömülmemesi ve vücudun çıkıntı kısımlarında aşırı bir baskı oluşturmamasından kaynaklanmaktadır. Boyun ve bel bölgelerinde bulunan doğal eğrilikleri optimum seviyede dengeleyerek, bu eğriliklerin azalmasının ya da artmasını engellerler. Özellikle fıtık gibi durumların onarımı için orta sertlik yataklar daha uygun bir yüzeye sahiptir. Zayıf veya çok kilolu değil iseniz ve çok özel rahatsızlıklarınız bulunmuyorsa orta sertlik yatak tercih edebilirsiniz.

Sert Yatak En İyi Yatak Mıdır

Genel olarak sert yataklar özellikle bel ağrısı olanlar tarafından tercih edildiği kanısı vardır. Bu kesin bir doğru içermez. Başta belirttiğimiz gibi kilonuz yatak sertliği seçiminde en önemli kriter. Bel ağrısı çeken zayıf birisi sert yatakta uyursa gece bitmek bilmez. Bel ve sırt ağrısı olan biri özellikle kendi kilosunu yeterli olarak karşılayacak, uyku esnasında omurgasının düz olmasını sağlayabilecek bir yatakta uyumalıdır. Skolyoz gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar skolyoz için yatak seçiminde çok dikkatli olmalıdır. Sert yataklarda kesin olan şey şudur: yatağın içine gömülmezsiniz Sert yataklar vücudun yatağın içine gömülmesini engeller. Sert yataklar çok kilolu kişiler için uygundur. Fazla kilo nedeniyle vücudun keskin çıkıntı yüzeylerinin yatak yüzeyinde yarattığı baskıyı karşılaması için yatağın sert olması gerekmektedir. Bu yüzden 100-110 kilo üzeri kişiler için en rahat yatak sert yataklardır

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 1 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları