Son zamanlarda sıkça sorulan Biotin ne işe yarar? sorusu arama motorunda aratılmaktadır. İlhamın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer ve sinir sistemi sağlığına çok faydalı olmaktadır. Ayrıca kötü kolesterolü ve kan şekerini de düzenler. Hamilelik sırasın alınması gereken en önemli takviye gıdalar arasında yer almaktadır. Sigara içmek, yetersiz beslenme ve diyabet vücuttaki biotin seviyesini azaltacaktır. Biyotin eksikliği saçların dökülmesine, tırnakların kırılmasına, deri döküntülerine, yüksek kolesterol ve kalp sağlığı sorunlarına neden olabilir. Biotin eksikliğinde depresyon, yorgunluk, halüsinasyonlar, kollarda ve bacaklarda uyuşma gibi fonksiyonlar gözlemlenebilmektedir. Yumurta sarısı, karaciğer ve balık, zengin biotin kaynakları olmaktadır. Çoğu insan, ihtiyaç duyduğu biotini sağlıklı bir diyetle alabilir, ancak bazı durumlarda takviye etmeleri gerekebilir. Biotin takviyeleri akne ve egzamayı etkili bir şekilde tedavi edebilir, saç dökülmesini önleyebilir ve dermatit ve diyabet tedavisine yardımcı olabilir.

biotin ne Ise yarar 1
biotin ne Ise yarar 1

Biotin Faydaları Nelerdir?

Biotin faydaları nelerdir?  insanlar tarafında merak edilen konular arasındadır. İnsan vücudunun birçok metabolik aktivitesinde ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Yağ, karbonhidrat ve amino asit grubunda yer almaktadır. Biotin, araştırmalar kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunlar için örnek verecek olursak şu şekil bilinmektedir;

 • Enerji oluşumuna ve metabolizmaya katkıda bulunmaktadır.
 • Makro besin öğesiyle beraber metabolizmaya katkıda bulunmaktadır.
 • Saç korunması için fayda sağlar katkıda bulunmaktadır.
 • Mukozaya fayda sağlar ve katkıda bulunur.
 • Cildin korunmasında katkı sağlamaktadır.

Ayrıca biotin, kadınların hamilelikte ihtiyaç duyabilecekleri gıdalardan biridir. Nadiren de olsa, hamile kadınlarda hamilelik sırasında biotin eksikliği gelişir. Bu nedenle hamile kadınların özellikle bir miktar folik asit ve biotin takviyesi yapması gerekir. Bazı hayvan deneylerinde biotinin tip 2 diyabet için önemli olduğu ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

Benzer Gönderiler  Funderyl Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Biotin Hangi Besinlerde Bulunur?

Biotin hangi besinlerde bulunur? Sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Bu besinler şu şekil sıralanmaktadır;

 • Avokado
 • Tam tahıllar
 • Soya fasulyesi
 • Yemişler
 • Yemiş yağları
 • Organ et ürünleri
 • Muz
 • Mantar

Kaloriler biotinin etkinliğini azalttığından, doğal biotin kaynaklarını mümkün olduğunca az işlemle veya ham halde tüketmek daha faydalıdır. Biotin içeren gıdalara ek olarak, biotin takviyelerinin kullanımı da biotin alımını destekleyebilir. Gıda takviyelerindeki biotin takviyeleri hap ve kapsül şeklinde bulunabilir.

Biotin Özellikleri Nelerdir?

Biotin özellikleri nelerdir? merak edilen konular arasında yer almaktadır. Biotin rezervleri vücutta birikmeyecektir. Suda çözünür olduğu için kanda hareket eder ve fazlası vücuttan idrarla atılır. Bu nedenle toksisite seviyesi oldukça nadirdir. Vücudumuz doğal olarak biotin üretmez ancak bağırsak florası adı verilen bakterileri üretir ve sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Biotin genellikle cilt, saç ve tırnak bakımı için kullanılan kozmetiklere eklenir. İşlenmemiş protein, biotine bağlanabilen ve emilimini engelleyebilen avidin adı verilen bir protein içerir. Sekiz farklı H vitamini türü vardır, ancak yalnızca doğal olarak oluşan D-biotin türü vardır. İnsan vücudunun yakıt olarak kullandığı yağ asitleri ve glikoz oluşumu için gereklidir.

Biotin Eksikliği Neden Olur?

Sık sık sorulan sorular arasında biotin eksikliği neden olur? Sorusun da mevcuttur. Bunun cevabı ise şu şekil verilmektedir.  Biyotin eksikliği, doğuştan emilim sorunları veya biyotin eksikliği olan yiyeceklerin tüketilmesiyle ilişkili olabilir. Deride ve saçta çeşitli biotin eksikliği belirtileri görülse de bu konuda en güvenilir yöntem laboratuvar testleri ile vitaminlerin belirlenmesidir. Biotin eksikliği semptomlarınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışabilir ve kan analizi yoluyla biotin seviyelerinizi takip edebilirsiniz.

Biotin Vitamini Saç Uzatır Mı?

Biotin vitamini saç uzatır mı? Sorusu kadın kullanıcılar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bunun cevabı ise bazı araştırmalara göre biotinin saçların uzamasını sağlayabildiği görülmüştür. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, seyrelmiş saçları olan kadınlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 90 gün boyunca günde iki kez biotin içeren deniz proteini takviyeleri ve ikinci grup bir plasebo almıştır. Çalışmanın başında ve sonunda, kafa derisinin etkilenen bölgelerinin dijital görüntüleri toplandı, her katılımcının saçları yıkandı ve saç dökülmesi sayıldı. Araştırmacılar, MPS kullanan kadınların saç dökülmesinden etkilenen bölgelerde çok fazla saç uzamasına sahip olduklarını gözlemlediler ve daha az saç dökülmesi yaşadıklarını belirttiler.  

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 1 Average: 4]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları