Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı

Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı
Kızılcık suyu
0

Kızılcık suyu faydaları ile birçok tıbbi araştırma konusunda yer almıştır. İdrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere iyi geldiği kanıtlanmış olan daha başka hastalıklar da vardır. Kızılcık suyunun faydaları ile ilgili ayrıntılı olarak bahsetmeden önce tanımının yapılması içeriği hakkında daha fazla bilgi verecektir.

İçindekiler Tablosu

Kızılcık suyu nedir?

Kızılcık vücudun enfeksiyonlardan korunmasına ve genel sağlığını iyileştirmesine yardımcı olacak besinlerle dolu bir bitkidir. Genellikle bataklıklarda büyürler. Meyveleri olgunlaşıp toplanmaya hazır olduklarında su yüzeyinde görünür hâle gelirler. Suyun yüzeyinde yer almak onların daha fazla güneş ışığı almasını sağlar. Bol güneş alarak olgunluğunu sürdürmesi kızılcıktaki besin değerlerini de oldukça artırır.

kizilcik suyu faydalari
kızılcık suyu faydaları - kızılcık suyu ve kalp sağlığı 3

Kızılcığın tarih boyunca şu üç rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir:

  • İdrar yolu ile ilgili hastalıklar
  • Mide bulantısı
  • Karaciğer hastalıkları
  • Kalp hastalıkları
  • Şeker hastalığı

İyi bir C ve E vitamini kaynağı olan kızılcığın karşıladığı besin değerleri;

  • C vitamini: Günlük alınması gereken miktarın (gagm) %26’sı kızılcıkta bulunur.
  • E vitamini: Gagm %20’si
  • bakır: Gagm %15’i
  • K1 vitamini: Gagm %11’i
  • B6 vitamini: Gagm % 8’i
BENZER YAZILAR  Çene Çıkıklığı Nasıl Anlaşılır?

şeklindedir. C ve E vitaminleri, genel vücut sağlığı için önemli bir rol oynayan güçlü antioksidanlardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Kızılcık

Kızılcık bitkilerde yaygın olarak bulunan bir bileşikler sınıfını, proantosiyanidinleri içerir. Bu bileşiklerin bakteriler tarafından idrar yollarının tıkanmasına engel olduğu genel bir kanıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarının büyük bölümünün kaynağı olan bu bakteriler, kızılcığın yapısındaki bu bileşikler sayesinde yayılamaz. Dolayısıyla vücut enfekte olmaz ve hastalıktan korunmuş olur.

İdrar yolu enfeksiyonunun dışında kızılcığın başka hangi hastalıklara iyi geldiği oldukça merak edilmektedir. “Kızılcık suyu neye iyi gelir?” sorusunun da cevapları olabilecek ana başlıkları sıralayalım.

Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı

Kızılcık antienflamatuvar özellikler de içerir. Enflamasyon, arterler de dâhil olmak üzere zamanla kan damarlarına zarar vermede rol oynar. Hasar görmüş arterler daha sonra kan akışının yavaşlamasına ya da durmasına sebep olur. Kızılcık suyunda bulunan antienflamatuvar yapı, iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kalp hastalıklarına karşı vücudu koruyabilir.

Antioksidanlar Açısından Zengin

Diğer bazı meyveler gibi kızılcıklar da antioksidan görevi gören güçlü fitokimyasallar içerir. Antioksidanlar vücudu hücrelerin hasar görmesine karşı korur. Hücrelerin hasarının önlenmesi aynı zamanda kansere karşı da etkin bir koruma sağlandığı anlamına gelir.

BENZER YAZILAR  Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar?
kizilcik1
kızılcık

Sindirim Sistemi İçin Kızılcık Suyu

Kalbi korumaya yardımcı olan aynı bileşikler, sindirim sistemi için de benzer bir etki yaratarak vücudu korur. Kızılcık suyu ülsere neden olabilecek bazı bakterilerin mide zarına yapışmasını ve orada çoğalmasını önleyebilirler. Dolayısıyla kızılcık sindirim sistemine olan iyileştirici etkisini de mide yoluyla gösterir.

Kızılcık suyu nasıl içilir?

Kızılcık suyu günlük besin tüketim sürecinin önemli bir parçası olabilir ve sağlık sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ancak tıbbi teşhis ve müdahale gerektiren bir durumun yerine kullanılamaz. Örneğin idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ile karşı karşıyaysanız önce mutlaka bir uzman doktora muayene olmanız gerekir. Kızılcık “doktorunuz da uygun gördüğü takdirde” tedavinizi destekleyici ya da ileriki süreçte hastalıklara karşı korunma amaçlı tüketilebilir. Bir porsiyon, yani bir su bardağı kızılcık suyu güvenli ve sağlıklıdır. Her besini olduğu gibi onu da bilinçsiz tüketmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılırken de doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Kış aylarında bir kâse kızılcık ve bir litre su birlikte kaynatıldıktan sonra tarçın ile beraber tüketilmesi önerilir. Yaz aylarında ise aynı işlem uygulanarak soğuk şekilde tüketilebilir.

BENZER YAZILAR  Geralgine K Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Source: Webmd / Medicalnewstoday / Healthline

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir