Maydanoz Suyu Faydaları? Ayrıntılı Maydanoz Kürü Tarifi

Maydanoz Suyu Faydaları? Ayrıntılı Maydanoz Kürü Tarifi
maydanoz
0

Teknolojinin gelişip değişmesiyle beraber insanlar artık daha az hareket edip daha az doğa ile baş başa kalıyor. Bu nedenle pek çok sağlık sorunu da haliyle ortaya çıkıyor. Pek çok insan genel olarak sağlık sorunlarını ilaç tedavisi ile çözmeye çalışıyor. Ancak ilaçların pek çok yan etkisi olduğunu ve tedavi etmek yerine sadece hastalığı baskıladığını unutabiliyor. Eğer sizin de bir ya da birkaç sağlık sorununuz bulunuyorsa ve bunu beslenme düzeninizi değiştirip sağlıklı şeyler tüketerek çözmek istiyorsanız işe ilk olarak maydanoz tüketmeye başlayabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Maydanozun Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Maydanozu gün içerisinde neredeyse her öğünde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Günümüzde pek çok insanın yaşı ilerledikçe sağlık sorunlarının arttığı biliniyor. Ancak kalp ile ilgili sorunlar genç yaştaki bireyleri de etkiliyor. Özellikle kalp krizi ile ilgili yapılan pek çok araştırmada kalbi bekleyen damarların açık olmasının önemi belirtiliyor.

maydanoz1
maydanoz

Maydanozun damarlarda bulunan yağlanmaya bağlı tıkanıklığı açtığı ifade ediliyor. Bu nedenle düzenli bir şekilde maydanozu tüketen kişilerin kalp krizi riskinin daha düşük olduğu ifade ediliyor. Hatta maydanozu çeşitli şekillerde beslenme düzenine dahil etmenin kalp krizini dolaylı olarak önlediği ve durduğu ile ilgili de pek çok görüş ortaya konuluyor.

BENZER YAZILAR  Kuşkonmazın Faydaları

Maydanozun Belli Başlı Faydaları

Yeşil renkli bitkiler daha çok C vitamini konusunda etkilidir. Sanılanın aksine maydanozda bulunan C vitamini miktarı diğer narenciye içeren besinlerden daha fazladır. Aslında maydanozun bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan maydanozun faydalarından bazıları şunlardır:

  • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Yağlanmayı önler.
  • Cilt sorunlarını tedavi eder.
  • Cilt rengini açar.
  • Vücuttan fazla suyu atar.
  • Kalp sağlığı için faydalıdır
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Diş eti iltihabını tedavi eder.
  • Yorgunluk hissini ortadan kaldırır.

Bu ve bunun gibi daha pek çok faydası olduğu için maydanozu beslenme düzeninizden asla eksik etmemeniz gerekiyor.

maydanoz kürü
maydanoz suyu faydaları? ayrıntılı maydanoz kürü tarifi 3

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Pek çok kişinin severek tükettiği ve artık hayatının bir parçası hâline getirdiği maydanoz kürü aslında yapımı oldukça basit bir kürdür. Bu kürü genel olarak zayıflamak isteyen kişiler yapsa da aslında faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Eğer sizde kendi maydanoz kürünüzü yapıp daha sağlıklı olmak istiyorsanız bunu düzenli yapmanız gerekiyor. Bu kür için gerekli olanlar maydanoz, limon ve sudur. 15 dal maydanozu ve yarım limon suyunu ve biraz suyu ekleyip blenderda çekebilirsiniz. Bu kürü 15 gün boyunca her sabah aç karnına içerseniz etkisini görebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası

Maydanoz Suyu Tarifi ve Yapımı

Maydanoz suyunu yapmak için ilk olarak 15-20 dal maydanozu güzelce yıkayın. Daha sonra katı meyve sıkacağına koyup güzelce suyunu sıkın.

Maydanoz yapı olarak az sulu bir besin olduğu için suyu oldukça az çıkabilir. Eğer sizde hem maydanoz suyunu daha lezzetli ve besleyici hâle getirmek isterseniz sıkacağın içerisine biraz salatalık ve yeşil elma ekleyebilirsiniz. Bu tarifle besleyici ve şifa deposu bir karışım elde edebilirsiniz. Eğer isterseniz sade bir şekilde de tüketebilirsiniz.

Source: Healthline / Medicalnewstoday

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir