Kozmetik olarak tanımlanan ürünlerin kullanım oranları oldukça yüksektir. Buna karşın pek çok kozmetik markasının ürünlerinde farklı kimyasallar bulunmaktadır. İnsanlar bedenlerini kimyasallardan koruyabilmek için artık doğal olan güzellik ürünlerine yönelmektedir. Eşek sütü sabunu da bunlardan biridir. Üstelik eşek sütü sabunu yeni keşfedilen doğal güzellik mucizelerinden biri olarak kabul edilmemektedir. Kökeni eski Mısır’a kadar dayanan bu sabun cildi adeta gençleştirmektedir. Tabi bunun için hem en doğal olan sabunları bulmak hem de kullanım önerilerine uygun şekilde hareket etmek gerekmektedir.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları

Eşek sütü sabunu faydaları kullanıldığı alana göre değişim göstermektedir. İnsanlar genellikle yüz için bu sabunu tercih etmektedir. Sabunun düzenli olarak uygulanması halinde;

 • Ciltteki lekeleri azalttığı,
 • Siyah nokta ve akne oluşumunun önüne geçtiği,
 • Yüzdeki nem dengesini koruduğu,
 • Kırışıklıkları giderdiği,
 • Hücre yenilemesi sağlayarak daha genç bir hava oluşturduğu,
 • Yüzdeki alerji kaynaklı kızarıklıkları giderdiği bilinmektedir.

Bireylerin saçlarında oluşan bazı sorunlar için de bu sabunu kullandıkları bilinmektedir. Saç uygulamaları çerçevesinde elde edilebilecek eşek sütü sabununun faydaları arasında;

 • Saç dökülmesini azaltması,
 • Saç derisindeki nem eksikliğini gidermesi,
 • Saç uzama hızını artırması,
 • Saçları daha canlı ve parlak hale getirmesi,
 • Kepek sorununa iyi gelmesi,
 • Saç derisindeki kaşıntıyı alması sayılabilmektedir.

Eşek Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde pek çok farklı doğal sabun bulunmaktadır. Sabunların türleri ve bileşenleri değişiktir. Bu da kullanım önerilerinin değişmesine neden olmaktadır. Ancak genellikle nemi alan sabunların günde en çok bir ya da iki kez kullanılması önerilmektedir. Eşek sütü sabunu kullanım bakımından da diğer sabunlardan farklı bir yerde olduğunu kanıtlamaktadır.

Benzer Gönderiler  Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Önerileri

Uzmanlara göre bu sabundan maksimum faya temin edilebilmesi için günde üç kez kullanmak gerekmektedir. Sabah öğle ve akşam yatmadan önce kullanılan sabun kısa süre içerisinde ciltte farkın hissedilmesini sağlayacaktır. Pek çok kişi günlük rutinlerinden ötürü öğlen zamanlarında sabunu kullanamamaktadır. Bu tür kimselerin en azından sabah ve akşam kullanımlarını düzene sokmaları önerilmektedir.

Eşek Sütü Sabunu Yüze Nasıl Kullanılır?

Eşek sütü sabunu ne iş yarar kadar önemli olan konu başlıkları arasında ne şekilde kullanıldığı bulunmaktadır. Sabunu yüzü için kullanacak olanların bahsedilecek olan aşamaları sırası ile takip etmeleri istenmektedir. Sabun kullanımı için;

 • Ciltte var ise makyaj temizlenmelidir,
 • Az bir su ile eşek sütü sabunu köpürtülmelidir,
 • Elde edilen sabun köpüğü yüze uygulanmalıdır,
 • Uygulama sonrasında hafif masaj yapılmalıdır,
 • Sabun ortalama olarak beş dakika maske gibi yüzde bekletilmelidir,
 • Beş dakika sonrasında nazikçe ılık su ile yıkanmalıdır.

Yıkama işleminden sonra bir havlu ile kurulama yapılmalıdır. Bu aşamada tampon hareketler uygulamak çok önemlidir. Sert bir şekilde yüzün kurulanması demek yüzün zarar görmesi anlamına gelebilmektedir.

Eşek Sütü Sabunu Günde Kaç Kere Kullanılır

Bireyler eşek sütü sabunu saça faydaları ya da yüze faydaları için ancak önerilen kullanım talimatlarına göre hareket etmelidir. Burada uzmanlar düzenli kullanımın altını çizmektedir. Diğer durumlarda istenen fayda görülmeyecektir. Yüz için en idealinin günde üç kez kullanım olduğu zaten daha önceki başlıklarda açıklanmıştır.

Saç sorunları olanlar için de pek çok kimse eşek sütü sabununun kullanımın önermektedir. Burada her banyoda ya da bir banyo ara vererek sabun kullanımı yapılabilmektedir. Kullanım öncesinde saç muhakkak ıslatılmalıdır. Sonrasında ise saç diplerine masaj yapılarak sabun iyice köpürtülmelidir. Saç kullanımında en önemli aşamaların başında durulama gelmektedir. Yeterince iyi durulanmayan sabun kaşıntıdan kepeğe kadar pek çok sorunu beraberinde getirecektir.

Benzer Gönderiler  İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri

Eşek Sütü Sabunu Zararları

Doğal ürünleri hayatlarının merkezine almak isteyenler genellikle ürünlerin tamamen zararsız olduğunu zannetmektedir. Pek çok sabun türü için durum bu şekilde değildir. Özellikle kullanımın abartılması yüzünden ciltte;

Eşek sütü sabunu zararları üzerine yapılan araştırmalar ise bu tür neticelerin görülmediği ender durumların birini oluşturmaktadır. Fakat her bünye ve cilt farklıdır. Sabun doğal olmasına karşın teni hassas ya da alerjik olan kişilere zarar verebilmektedir. Bu neden yüzünden ilk kullanım öncesinde tenin belli bölgelerinde deneme yapılması önerilmektedir. Böylelikle alerjik reaksiyon görülüp görülmeyecek kontrol edilmiş ve ilerleyen zamanlarda kullanım miktarı ona göre belirlenmiş olunacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları