Fitness Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Fitness Ayakkabısı Nasıl Olmalı?
0

Fitness yaparken giyilen ayakkabının özelliklerinin başında ayakkabının düz taban olması yer alır. Yüksek taban ya da zemine doğrudan düz temas edilmesini engelleyen ayakkabı modellerinin fitness esnasında kullanılmaması önerilir. Fitness ayakkabısı özellikle ağırlık kaldırılan hareketler de önem kazanmaktadır. Barbell kullanarak yapılan hareketlere eğer squat da eklenir ise (Barbell deadlift gibi) bu durumda kişinin dengede kalması önem kazanır. Dengeyi koruyabilmek için ise yere paralel ve düz tabanlı bir ayakkabının giyilmesi önerilir. Fitness ayakkabısı olarak kullanılacak olan ayakkabının kişiyi rahatsız etmemesi de gerekir.

İçindekiler Tablosu

Fitness Ayakkabılarının Özellikleri Ne Olmalı?

fitness-ayakkabilarinin-ozellikleri-ne-olmali

Fitness ayakkabısının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Düz taban olması
  • Ayağa tam oturması ve ayakta boş alan bırakmaması
  • Ayağı sıkmaması
  • Hava geçirgenlik dengesinin sağlanması
  • Tabanının kaymaması

Bunların yanı sıra fitness ayakkabısı alırken çorap gibi ayağı saran modellere de yönelmek mümkündür. Hem nefes almayı engellemeyen hem de basınç dengesi sağlanabilen ayakkabılar fitness esnasında daha iyi bir deneyim yaratır.

Fitness Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Vardır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Chest press nedir? Nereyi çalıştırır? Nasıl yapılmalı?

Fitness Ayakkabıları Dışarıda Giyilir Mi?

Fitness ayakkabısını dışarıda giymek çoğu zaman mümkündür. Spor salonuna giden ve fitness yapan kişilerden, salonda temiz bir ayakkabı kullanmaları istenir. Salona girildiğinde dışarıda giyilen ayakkabılar değiştirilir ve kişiler fitness ayakkabılarını giydikten sonra spora başlarlar. Ayakkabı firmaları tarafından sık sık üretilen fitness ayakkabıları günlük giyim için de tasarlanmaktadır. Fitness için alıp daha sonra ayakkabıyı dışarıda giymek de mümkündür.

Doğru Fitness Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

dogru-fitness-ayakkabisi-nasil-secilir
fitness ayakkabısı nasıl olmalı? 3

Fitness ayakkabısı seçmek için öncelikle kriterler belirlemek gerekir. Spor yaparken giymek için ayakkabı seçimi yapılıyor ise hangi sporun yapılacağına göre de seçim yapılabilir. Sadece ağırlık kaldırırken kullanılabilecek ayakkabılar olduğu gibi koşu, yürüyüş, zumba gibi aktiviteler esnasında da kullanılabilir olan ayakkabılar vardır. Doğru spor ayakkabıyı seçerken ayaklar da herhangi bir sağlık problemi olup olmamasına göre de hareket edilebilir. Spor ayakkabı seçimi şu şekilde olabilir:

  • Yapılan spora / aktiviteye göre ayakkabı seçimi
  • Ayak sağlığına göre ayakkabı seçimi
  • Günlük hayatta da kullanım (çok yönlülük) şartına göre seçim
BENZER YAZILAR  Dumbell Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Fitness ayakkabıları seçerken kullanılabilecek kriterlerdir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir