Gıda Takviyeleri ile Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilirsiniz

Gıda Takviyeleri ile Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilirsiniz
gıda takviyeleri
0

Vücudu her tür enfeksiyona karşı koruyan kompleks hücre ve protein ağı bağışıklık sistemi olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemi vücudu korumak için antikor üretir. Yendiği her mikroorganizmanın kaydını tutan kapsamlı belleği sayesinde zararlı mikroorganizmalar yeniden vücuda girdiği takdirde onları hızlıca tanır ve yok eder. Bağışıklık sisteminde yaşanan zayıflamalar ya da çeşitli anormallikler immün yetmezliklerine, alerjik hastalıklara ve otoimmün bozukluklara neden olabilir.

Gıda Takviyeleri Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiler?

Sağlığı korumanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı uygulamaktır. Ancak günlük koşuşturma başta olmak üzere çeşitli nedenlerle pek çok kişi ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterli şekilde alamaz. Yetersiz kalan besin değerlerinin tamamlanması için gıda takviyeleri kullanılabilir ve bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için farklı markalar tarafından çeşitli içeriklerle üretilen gıda takviyelerini Gratis’te bulabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Pulcet Nedir? Ne İşe Yarar?

Gıda takviyelerinin pek çok farklı içeriği olduğu gibi farklı formları da vardır. Vitamin, mineral, enzim, prebiyotik, amino asit, lif, probiyotik ya da bitkisel içeriklerle formüle edilen gıda takviyeleri kapsül, tablet, toz, çiğnenebilir, içecek ve enerji barları gibi çeşitlere sahiptir.

Bağışıklığı Destekleyen Gıda Takviyeleri

Gıda takviyelerinden her birinin vücut için özel bir önemi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rolü vardır.

C Vitamini

Son derece güçlü bir vitamin ve antioksidan olan C vitamini bağışıklık sistemi ile ilgili pek çok biyokimyasal süreçte rol oynar. C vitamini insan vücudunda bulunan ve serbest radikaller olarak da adlandırılan kararsız bileşikleri nötralize etme görevini üstlenir. Aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarın önlenmesine ya da tersine çevrilmesine yardımcı olur. Tüm bu etkileri ile C vitamininin bağışıklık sistemi için son derece değerli bir organik bileşik olduğu söylenebilir.

B12 Vitamini

Bağışıklık sisteminin temel hücreleri, akyuvar olarak adlandırılan beyaz kan hücreleridir. Beyaz kan hücrelerinin temel görevi zararlı mikroorganizmaların etkilerini nötralize etmektir. Bu sayede çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı vücudun korunması görevini üstlenir. B12 vitamini akyuvar hücrelerinin üretiminde rol oynadığından aslında bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için çok önemlidir.

BENZER YAZILAR  A Vitamininin Bilinçsizce Tüketilmesi Karaciğeri Hasta Eder Mi?

D Vitamini

Bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı akyuvarların yüzeyinde bulunan D vitamini reseptörleri bu hücrelerin sağlıklı kalmasında kritik bir etkiye sahiptir. Vücudun savunma aktivasyonu için önemi hem immün düzenleyici hem de anti-inflamatuvar özelliklere sahip olmasından kaynaklanır.

E Vitamini

Vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden başta bağışıklık sistemi olmak üzere vücuttaki tüm hücrelerin optimal çalışması için kritik bir önem taşır.

Folik Asit

Folik asit bağışıklık sistemi sağlığının dengede tutulmasında rol oynar. Vücuttaki folik asit miktarının yetersiz olması hâlinde nükleik asit üretimi, protein sentezi ve bağışıklık hücrelerinin aktivitesinin inhibe edilmesi diğer bir deyişle baskılanması sonucu metabolik olarak gerçekleşen süreçler olumsuz yönde etkilenir. Bunun sonucunda bağışıklık tepkileri önemli ölçüde azalabilir.

Magnezyum & Çinko

Vücuttaki pek çok fizyolojik fonksiyonda görev alan ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri olan mineraller arasında ilk sıralarda magnezyum ve çinko gelir. Doğuştan gelen bağışıklık hücrelerinin gelişmesi, düzgün bir şekilde işlemesi ve değişen koşullara bağışıklık sisteminin adapte olması için olmazsa olmazlardan magnezyum ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda vücuttaki inflamasyonları azaltır.

BENZER YAZILAR  Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Balık Yağı

Balık yağı, DHA / EPA olarak adlandırılan omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir yapıya sahiptir. Hastalıkların önlenmesine yardımcı olma sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve inflamasyonları azaltır. Farklı içeriklere sahip ve farklı formlarda gıda takviyelerini incelemek için siz de Gratis’i ziyaret edebilir, Gratis’in uygun fiyat avantajıyla satın aldığınız gıda takviyeleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap