Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?
0

Günlük C vitamininin ihtiyacı kadınlar için 75 miligram iken erkekler için 90 miligramdır. Genel olarak bu ihtiyaç miktarı doğru olsa da bazı istisnalar bulunur. Örneğin emziren ya da hamile kadınlar daha çok C vitamini ihtiyacı duyar. Emziren kadınların günlük C vitamini ihtiyacı 120 miligramdır. Bu sayı hamile kadınlar için 85 miligram civarındadır. C vitamininin vücutta depo olarak tutulması mümkün değildir. Bu nedenle günlük olarak alınması şarttır. Günlük olarak alınmayan C vitamini bünyede pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

İçindekiler Tablosu

C Vitamini Hangi Faydalara Sahiptir?

c-vitamini-hangi-faydalara-sahiptir
günlük c vitamini i̇htiyacı ne kadardır? 2

C vitamininin faydaları vücudu beslemeye, onarmaya ve yenilemeye yöneliktir. C vitamini günlük olarak alındığında yaraların iyileşmesini sağlar. Kıkırdak, kemik ve diş sağlığına katkı veren C vitamini aynı zamanda onarılmalarına yardımcı olur. İnsan vücudunda yer alan pek çok fonksiyonun olması gerektiği gibi çalışmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sistemine olan güçlendirme katkısı nedeniyle bazı hastalıklara karşı koruma görevi görür. Özellikle kış ayları için soğuğa iyi bir önlemdir. C vitamini insan vücudunda şu faydalara sahiptir:

  • Bünyeyi kronik hastalıklara karşı dirençli kılarak bu hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Kan lipidlerini dengeleme özelliği bulundurur. Vücutta yer alan yüksek kolesterol ve trigliserid düzeylerinin dengelenmesi ile birlikte kalp hastalıklarına karşı dirençli hale getirir.
  • Gut hastalığının gelişimini önlemekle beraber gut ataklarını ortadan kaldırır.
  • Demir emilimini önemli ölçüde arttırarak kansızlığa karşı koruyucu bir görev görür. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerin bol C vitamini tüketmesi gerekir.
  • Bilişsel fonksiyonları güçlendirme özelliği olan C vitamini düşünme yeteneğini ve hafızayı besler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalığa karşı koruyucu bir görev görür.
BENZER YAZILAR  K Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamininin bulunduğu besinler yılın her vakti bulunabilir. Daha çok turunçgillerle anılsa da C vitamini pek çok besinin içinde de yer alır. Bunların arasında kırmızı ve yeşil biber, domates ve taze kuşburnu yer alır. Kış aylarında bağışıklık sistemini korumak için tüketildiğinden daha da önem kazanır. Portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler ile roka, marul gibi yeşillikler C vitamini kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: D Vitamini Vücuttan Nasıl Atılır?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir