Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?
0

Günlük D vitamini ihtiyacını hesaplamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Ancak tıbbi araştırmalara göre insanların günlük alması gereken D vitamini ihtiyacı ortalama bir değere tekabül etmektedir. Sağlıklı bir hayat yaşamak için çok önemli vitaminlerden biri olan D vitamini, pek çok besin maddesinin içeriğinde bulunur. Bu yazımızda günlük D vitamini ihtiyacı miktarı ve bu miktarı nasıl karşılayabileceğinize dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Günde Alınması Gereken D Vitamini Miktarı

Günlük D vitamini miktarı, düzenli ve dengeli bir beslenme ile karşılanabilir. Yağda çözünmesiyle bilinen D vitamini vücudun sağlıklı olması açısından önemli bir görev üstlenir. Her vitaminde olduğu gibi D vitamininde de vücudun alması gereken günlük belirli bir seviye vardır. Yapılan araştırmalara göre insanların günlük olarak alması gereken D vitamini miktarı 400 ila 600 mg arasında bir seviyeye tekabül eder. Sağlıklı ve düzenli beslenen kişiler, gıda maddelerinden günlük D vitamini ihtiyacı karşılayabilir.

Hangi Besinlerde D Vitamini Bulunur?

hangi-besinlerde-d-vitamini-bulunur
günlük d vitamini i̇htiyacı ne kadar? 2

D vitamini içeren besinler sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir. Birbirinden farklı kategorilerde besinler arasında D vitamini bol miktarda bulunabilir. Günlük beslenme düzeninde şu besinleri tüketen kişiler ihtiyacı olan 400 ila 600 mg arasındaki D vitamini miktarını rahatlıkla karşılayabilir:

  • Portakal suyu
  • Hamsi, orkinos ve karides gibi deniz ürünleri
  • Yumurta sarısı
  • Soya peyniri
  • Yoğurt
  • İnek sütü
  • Brokoli ve havuç gibi sebzeler
BENZER YAZILAR  Koenzim Q10 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Güneşlenmek Günlük D Vitamini İhtiyacını Karşılar Mı?

Güneşlenip günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak isteyenler için de önemli tavsiyeler verilmektedir. Herhangi bir şekilde beslenme yöntemiyle D vitamini alınmasa bile, sadece güneş ışınlarına maruz kalmak vücudun günlük ihtiyaç duyduğu D vitamininin yüzde 90’lık bölümünü karşılar. Cilt tarafından üretilen D vitaminleri vücut içinde depolandığı için güneşe düzenli çıkan kişiler, vitamin ihtiyacını gerektiği durumlarda bu depodan karşılayabilir. Güneş ışınları direkt olarak insanın cildine işlendiği için D vitamini sentezi artar. Doktorlar günlük D vitamini ihtiyacı için güneş ışınlarından 10 ile 20 dakika arasında faydalanmanın yeterli olacağını söylemektedir.

Ayrıca Bakınız: Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir