Hamilelikte Göğüs Ucu Kararması Neden Olur?

Hamilelikte Göğüs Ucu Kararması Neden Olur?
0

Hamilelikte göğüs ucu koyulaşması olarak da bilinen bu kararmanın asıl sebebi; hamilelikle beraber hormonel sistemin de dönüşüyor olmasından ileri gelir. Hamilelikte göğüs ucu kararması dışında görülen benzer etkiler de bulunur. Örneğin; saç dökülmesi, göğüs şişkinliği ve vücut yapısındaki diğer değişimler de bunlara dahildir.

Normal dönemlerde farklı olarak, hamilelikte daha fazla östrojen ve progesteron hormonları salgılanır. Bu hormonlardaki artış ise beraberinde daha çok pigment üretimini getirir. Kısaca; göğüs ucu kararmasının yegane sebebi, östrojen ve progesteron hormonlarındaki artıştır da diyebiliriz.

İçindekiler Tablosu

Hamilelikte Göğüs Ucu Kararması Ne Zaman Olur?

Hamilelikte göğüs ucu kararması zamanı için söylenebilecek tam bir tarih yoktur fakat tıbbi çerçeveden bakıldığında; kararmanın nedeni östrojen ve progesteron hormonları olduğu için bu hormonlardaki artış zamanı tetikleyici olarak kabul edilebilir. Bu artışın ise en çok hamileliğin 3. ayından sonra gözlemlendiği bilinir. Fakat her geçen gün bu hormonlardaki artış yükselmeye devam eder. Dolayısıyla hamileliğin ilerleyen süreçleriyle birlikte kararma da görülmeye ve artmaya devam edecektir.

BENZER YAZILAR  Hibiskus Çayının Faydaları

Hamilelikte Göğüs Ucu Kararması Ne Zaman Geçer?

hamilelikte-gogus-ucu-kararmasi-ne-zaman-gecer
hamilelikte göğüs ucu kararması neden olur? 2

Hamilelikte göğüs ucu kararmasını geçirmek dış elden mümkün değildir. Bu durum tamamen vücudun genel yapısıyla, ürettiği hormon ve pigment sayısı ile ilişkilidir. Ancak hamilelikte göğüs ucu kararması uzun süre ile devam etse de doğum akabinde bu kararmanın da yavaşça solduğu gözlemlenir. Özellikle emzirme bitiminden sonra göğüs ucundaki bu kararmaların da normal rengine döndüğü bilinir.

Hamilelikte Göğüs Ucu Kararması Cinsiyet ile İlgili Mi?

Hamilelikte göğüs ucu kararması ve cinsiyet noktalarında herhangi bir ilişki gözlemlenemez. Ancak halk arasında bilinen genel kanıya göre, göğüs ucu kararması cinsiyet için belirleyici olduğuna inanılır. Özellikle göğüs ucu kararması fazla ise bebeğin erkek olacağı söylenir. Fakat kararma ve cinsiyete bağlı olarak, kesinlikle böyle bir durum ya da ilişki söz konusu olamaz.

Çünkü hamilelikte göğüs ucu kararması yukarıda da bahsettiğimiz üzere tamamen hormon artışı ile alakalıdır. Dolayısıyla tıbbi çerçeveden bakıldığında, bu kararmanın bebeğin cinsiyeti üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Karın Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir