Kas Geliştirmek İçin En İyi 10 Triseps Egzersizi


0

Düzenli bir şekilde kas geliştirmek ve ideal bir vücut yapısına en kısa sürede sahip olmak, birçok egzersizin sistematik olarak yapılması ile mümkün hale gelmektedir. Kol kaslarının tam anlamıyla gelişebilmesi için tasarlanan trsieps egzersizleri; arka kol antrenmanları olarak da adlandırılmakta ve geniş bir sırt yapısının elde edilme sürecine katkı sağlamaktadır.

Trsieps kas grubunu geliştirmeyi hedefleyen tüm egzersizler, farklı niteliklere ve farklı verim düzeyine sahip olarak tasarlanmaktadır. Daha etkili sonuç veren egzersizlere daha çok önem vermek; kol ve sırt kaslarının daha hızlı gelişmesine olanak tanımaktadır. Güçlü ve çekici kollar ve geniş bir sırt için triseps egzersizlerinin, verimlilik düzeylerine ve uygun sıklıklara göre uygulanması gerekmektedir.

Triseps Kası Nedir?

Kol antrenmanlarının en önemli parçası olan triseps kasları, biceps grubuna nazaran daha fazla alana yayılmaktadır. Arka kol ve sırt bölgesine doğru yayılan triseps kasları, üst vücudun daha dik ve çekici görünmesine olanak tanımaktadır. Triseps kas grubunun etkili egzersizlerle düzenli olarak geliştirilmesi, geniş bir sırt ve güçlü kollara sahip olmak için altın koşul niteliğindedir.

BENZER YAZILAR  Bacak İnceltme Hareketleri, Evde 6 Etkili Temel Hareket

Omurga gruplarını ve sırt kaslarını geliştiren tirseps egzersizleri, etkililik düzeyleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Daha verimli ve daha hızlı sonuç veren trsieps antrenmanlarına ağırlık vermek, kas gelişiminin hızlanmasına ve ideal vücut yapısına çok daha kısa sürede ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Run Nutrition protein tozu, profesyonel sporcuların ve vücut gelişimine ilgi duyan kişilerin; daha hızlı kol ve sırt kası geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Zengin bir besin içeriği ve kolay kullanım olanağı sunan Run Nutrition protein tozu çeşitleri; trsieps kas grubunun en nitelikli şekilde ve daha kısa sürelerde gelişmesine olanak tanımaktadır.

En Etkili 10 Triseps Egzersizi

Kol kaslarının maksimum verimle çalışması için etkili egzersizlerin yapılması ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekmektedir. Amino asit tozu ve takviye ürün kullanımı, söz konusu egzersizlerin daha verimli olmasına yardımcı olmaktadır. Amino asitler hakkında detaylı bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

En etkili triseps egzersizleri, kişilerin kol ve sırt bölgesinde bulunan kas grubunun en hızlı şekilde gelişmesine olanak tanımaktadır. Profesyonel spor hocaları tarafından belirlenen bu egzersizler; aşağıda verilen haliyle sıralanmakta ve açıklanmaktadır. En etkili 10 triseps egzersizi şunlardır:

BENZER YAZILAR  Bel Ağrısına İyi Gelen Hareketler

1. Overhead Dumbbell Extension

Bir bench ya da sırtlık kısmına sahip olan bir tabureye oturularak yapılan bu egzersiz, dumbell yardımıyla arka kol kaslarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu hareketin yapılma sürecinde dirsek ve el üstü dışa bakacak şekilde tutulmalıdır.

2. Cable Pushdown

Makara ve halat ile yapılan Cable Pushdown, omuz çevresinde bulunan kasları mükemmel şekilde çalıştırmaktadır. Ayakta durarak ve kolların omuz genişliğinde tutulması ile yapılan bu egzersiz, üst üste setler halinde uygulanmaya müsait bir yapı göstermektedir.

3. Close – Grip Bench Press

Halter yardımıyla yapılan Close – Grip Bench, arka kol ve sırt kaslarının yanı sıra; ön kol ve göğüs kasları üzerinde de son derece etkili olmaktadır. Kolların 180° açılmasıyla yapılan bu egzersiz; incinme gibi olumsuz durumlara mahal vermemek adına uygun ağırlık ve hızda yapılmalıdır.

4. Triceps Dip Machine

Triceps Dip Machine, 3 – 4 set ve 10 tekrar şeklinde yapılabilmektedir. Omuz ve sırt kaslarının hızlı bir şekilde gelişmesine olanak tanıyan bu egzersiz, hızlı gelişim isteyenler için yüksek ağırlıklarla yapılmaktadır.

BENZER YAZILAR  Side Plank Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

5. Seated Overhead Dumbbell Extension

8 ila 10 tekrardan üç set halinde yapılan Seated Overhead Dumbbell Extensionte, triseps egzersizleri konusunda son derece etkili performans göstermektedir. Yoğun verim düzeyi sayesinde, arka kol ve sırt kaslarını hızlı bir şekilde çalıştırmaktadır.

6. Cable Kick – Back

Tüm vücudun 60°lik bir açıyla eğilmesi ile yapılan Cable Kick – Back, maksimum kas gelişimi için son derece önem arz etmektedir. Ağırlık yığını ve göğüs arasında kurulan pres pozisyonu, arka kol kas grubunu en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

7. Weighted Bench Dip

Weighted Bench Dip, kişinin kendi vücut ağırlığı ile birlikte dumbbel kaldırması anlamına gelmektedir. Vücut ağırlığının kullanımı esnasında, trsieps aktivasyonu büyük oranda artmaktadır.

8. Weighted Parallel – Bar Dip

Arka kol ve sırt kaslarının çalışması için vücut ağırlığının kullanıldığı bir diğer egzersiz; Weighted Parallel – Bar Dip’tir. Sırt kası gelişimi, bu egzersizin düzenli olarak yapılması halinde son derece hızlanmaktadır.

9. Skullcrusher

French Press ve Lying Triceps Extension olarak da adlandırılan Skullcrusher; maksimum üç tekrar şeklinde yapılmaktadır. Göğüs ve üst kolların hızlı bir şekilde gelişmesine katkı sağlayan bu egzersiz, verim düzeyi yüksek olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

10. Cable Overhead Extension With Rope

Halat ve makara yardımıyla yapılan Cable Overhead Extension With Rope, ense ve sırt bölgesinin maksimum verimle çalışmasına olanak tanımaktadır. Duruş itibariyle bel aktivasyonu da gerektiren bu egzersiz, tüm vücut antrenmanları arasında yer almaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir