Hijyenik Ped Nasıl Seçilir?

Hijyenik Ped Nasıl Seçilir?
0

Hijyenik pedin seçilmesi bakımından dikkat edilmesi gereken pek çok husus söz konusudur. Rahim ve rahim ağzı sağlığını korumaya yardımcı olan hijyenik ped seçimi, doğru ve ihtiyaca yönelik olarak yapılmalıdır. Hijyenik ped seçilirken pedlerin içeriği incelenmeli ve ciltte hassasiyet yaratabilecek, kaşıntı ve kızarıklığa sebep olabilecek maddeleri içermemesine dikkat edilmelidir.

İçindekiler Tablosu

Hijyenik Ped Nedir?

Hijyenik ped, kadınların regl dönemleri için özel olarak üretilmiş olan bir üründür. Hijyenik pedler sayesinde kadınların regl dönemi boyunca hijyeninin korunması, rahim ve rahim ağzı sağlığının korunması sağlanır. Kullanılması oldukça kolay olan hijyenik pedlerin bir yüzü, yapışkan; bir yüzü ise emici özelliğe sahip kuru bir yüzeydir. Hijyenik pedin sahip olduğu yapışkan yüzey sayesinde pedin, iç çamaşırına yapışması ve sabit kalması sağlanır. Pedin kuru yüzeyi sayesinde ise kadınların konforlu ve kuru bir adet süreci geçirmesi amaçlanır.

Hijyenik Ped Nasıl Takılır?

Hijyenik pedin kullanımı oldukça basittir. Öncelikle hijyenik pedin, ambalajından çıkarılması gerekir. Hijyenik açısından pedin üst yüzeyinin, ambalajdan çıkarılırken el ile temas etmemesi gerekir. Daha sonra hijyenik pedin arka tarafındaki yapışkan kağıt çıkarılarak iç çamaşıra yapıştırılır. Pedin değişim gerekliliği, akıntının yoğunluğuna göre değişkenlik gösterse de bu işlemin 2 – 3 saatte bir yenilenmesi gerekir.

BENZER YAZILAR  Rüyada Birinden Para Almak

Hijyenik Ped Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

hijyenik-ped-kullanilirken-nelere-dikkat-edilmelidir
hijyenik ped nasıl seçilir? 2

Hijyenik ped konusunda özen gösterilmesi gereken hususlar; hijyenik ped seçimi, sonrasında pedin değişim sıklığı ve genital bölge temizliğidir. Hijyenik pedin, önerilen sürede (2 – 3 saatte bir) değiştirilmemesi halinde mantar, mikrop ve bu mikropların beraberinde getireceği başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Aynı zamanda regl dönemi boyunca genital bölgenin su veya genital bölge pH’ına uygun olan özel temizlik ürünleri ile temizlenmesi ve mümkün olduğunca temiz tutulması gerekir.

Hijyenik Ped Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hijyenik ped seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, genital bölgenin hassas ve terlemeye meyilli bir yapıya sahip olması sebebiyle önem arz eder. Hijyenik ped seçimi esnasında pedin içeriğinin incelenmesi önemlidir. Yapılan incelemede hijyenik pedin boya, paraben, klor, naylon, parfüm içermediğinin ve mutlaka dermatolojik olarak test edilmiş olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Yani seçilecek olan hijyenik pedin cilt dostu olması oldukça önemlidir. Öte yandan seçilecek olan hijyenik pedin organik, etik, vegan ve ekolojik sertifikalarının olup olmadığının araştırılması da fayda sağlayabilir.

BENZER YAZILAR  Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri, Programı

Aynı zamanda seçilen hijyenik pedin ihtiyaçlara yönelik olması da konfor ve hayat kalitesinde artış sağlar. Fazla akıntının olduğu günlerde veya geceleri yüksek emiciliğe sahip olan gece pedlerinin tercih edilmesi, regl döneminde kadınların konforunu artırarak rahat bir gece geçirilmesini sağlar.

Hijyenik Ped Yerine Başka Neler Kullanılabilir?

Hijyenik ped alternatifleri arasında menstrual cup, tampon, emici iç çamaşır (regl külodu), doğal deniz süngeri, yıkanabilir ped ve bambu ped sayılabilir. Bu alternatiflerin bazıları, hijyenik pede göre daha hesaplı, daha ekolojik ve daha konforlu olabilir.

  • Menstrual cup: Küçük, yıllarca kullanılabilecek olan ve menstrual sıvıları toplamaya yarayan alternatif bir üründür. Genellikle doğal malzemeden veya vücuda zararı olmayan tıbbi plastikten üretilen bu ürünlerin kullanımı, tampona oldukça benzerdir. Tampon gibi yerleştirilen bu ürünler, günde 2 – 3 defa çıkarılarak boşaltılır ve temizlenir. Tekrar tekrar kullanılabilme özelliğine sahip olan bu ürünler, hijyenik pede oranla daha hesaplı ve daha ekolojiktir.
  • Emici iç çamaşır (regl külodu): Görüntü olarak normal iç çamaşırından pek de farkı olmayan regl külotları, emici ve koku yapmama özelliğine sahiptir. Yıkanarak tekrar tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla hijyenik pede göre hem daha hesaplı hem de daha ekolojiktir.
  • Doğal deniz süngeri: Kullanmadan önce ılık suya sokularak vajinanın şeklini alan bu ürün, tampon kadar emici özelliğe sahiptir. Regl döneminde gerekli görüldüğü hallerde süngerin çıkarılarak su ile temizlenmesi gerekir.
  • Yıkanabilir ped: Hijyenik pede bir diğer alternatif olan yıkanabilir pedler, dolduğunda çıkarılır, yıkanır ve kurumaya bırakılarak kullanılır. Hijyenik pede göre yine daha hesaplı ve ekolojik bir alternatiftir.
  • Bambu ped: Organik bambu liflerinden üretilen bu pedler, hijyenik ped kullanım alışkanlığının daha ekolojik ve daha sağlıklı alternatifidir. Yapımında herhangi bir kimyasal kullanılmayan bambu pedler, hijyenik pedlere kıyasla çok daha emici bir özelliğe sahiptir. 
BENZER YAZILAR  Kan Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Ayrıca Bakınız: Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir