Hint Yağı Faydaları ve Zararları

Hint yağı ve faydaları öncesinde bu mucizevi yağ hakkında sizlere bazı bilgileri vereceğiz. Hint yağı, Latince ismi Ricinus communis olan bitkinin tohumlarından elde edilen bitkisel bir yağdır.

Hint yağının kendine has bir tadı ve kokusu vardır ve kaynama noktası 313 °C olmak üzere, oldukça dayanıklı bir yağdır.

Eski Mısır’da bu yağ, lambalarda yakıt, göz tahrişi gibi rahatsızlıkların tedavisinde ilaç olarak ve hatta hamile kadınlarda doğumu kolaylaştırmak için kullanılmıştır.

Biz bu makalemizde hint yağının günümüzdeki kullanım alanları ve bilimsel araştırmalara göre olası faydaları ve zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu yağ ile ilgili olarak güvenilir ve kapsamlı bilgiler edinmek için okumaya devam edelim.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Tarihi oldukça eski olan hint yağı, insanlar tarafından çok eski zamanlardan beri çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Bu yağ terapötik (tedavi edici) amaçlarla geleneksel olarak tıbbi uygulamalarda yoğun olarak kullanılmıştır.

BENZER YAZILAR  Prostat Ameliyatından sonra Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Ayrıca, sabun, boyalar, kaplamalar, soğuğa dayanıklı plastikler, mumlar, cilalar ve naylonda, ilaçlarda ve parfüm imalatında da kullanılır.

Hint Yağı Faydaları

Hint yağı ile ilgili olarak yürütülen bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara dayanarak Hint yağının faydaları ve zararları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız fakat hint yağı ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların kısıtlı olduğunu belirtmekte fayda var. Yani bu yağın faydaları ve zararları hakkında çok fazla ve güvenilir bulgularımız bulunmuyor.

Saç

Saç bakımında ideal olan bu yağ saçı besler ve güçlendirir; bu nedenle saç bakımı için sıklıkla tercih edilen bir yağdır. Araştırmalar, hint yağının saçları gürleştirdiğini göstermemektedir ancak saçları beslediğini ve güçlendirdiğini göstermektedir.

Hint yağının kıvırcık saçları düzleştirmek amacıyla kullanılmasına da sık rastlanır. Ayrıca bu yağ, kaş ve kirpikleri de besleyebilir. Yani genel olarak saç ve kılların beslenmesi için kullanılabilir fakat mucizevi bir şekilde saçlarınızı gürleştirmesini beklemeyin.

Müshil

Hint yağı faydaları dendiğinde bu husus oldukça dikkat çekicidir. Hint yağının belki de en yaygın kullanımı müshil olarak kullanılmasıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Aynı şekilde kabızlığın tedavisinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur.

BENZER YAZILAR  Kalsit Taşının Faydaları Nelerdir?

Bu yağ ince bağırsaklarda parçalanır içerisinde bulunan ana yağ asidi olan risinoleik asit açığa çıkar. Daha sonra risinoleik asit bağırsaklardan emilir ve müshil etkisi ortaya çıkar.

İltihap

Enflamasyon yani iltihap kronik hale geldiği takdirde birçok rahatsızlığa neden olabilen ciddi bir durumdur. Bu nedenle diyetimizin anti-enflamatuvar gıdalarla ve bitkilerle dolu olması hastalıkların önlenmesi açısından faydalı olabilir.

Bilimsel araştırmalar ise hint yağının anti-enflamatuvar (iltihapla savaşan) etkileri olduğunu ve osteoartiritte (kiraçlenme) iyileştirici özellikleri olduğunu göstermektedir.

Cilt

İçerisinde bulunan risinoleik asidin anti-enflamatuvar özellikleri nedeniyle bu yağ tahriş olmuş cildin tedavisinde kullanılabilir.

İltihaba karşı etkili özellikleriyle cilt yaralarının iyileşmesine de yardımcı olabilir. Aynı zamanda vücuttaki çatlakların tedavisinde de başvurulan yağlardan biridir ancak bu kullanımı ile ilgili olarak yeterli bilimsel araştırma yoktur.

Buna ek olarak cilt temizliğinde de kullanılabilir. Hint yağı ile cildinizi temizlerken aynı zamanda nemlendirebilir ve iltihaba karşı koruyabilirsiniz.

Hint yağı tüm bu faydalarına rağmen cilt tarafından kolaylıkla emilemez. Bu yağın emilimini kolaylaştırmak için zeytin yağı gibi başka yağlarla karıştırabilirsiniz. Karıştırırken yağ oranının yarı yarıya olması tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR  Göz Seyirmesi Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

Hint Yağı Zararları

Hint yağı zararları hakkında detaylı bilgi ne yazık ki fazla bilgi veremeyeceğiz. Zira Hint yağı genel olarak ciddi yan etkilere neden olmaz. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle hint yağını kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümüne sürerek bir süre bekleyin ve alerjik reaksiyon oluşmazsa kullanmaya devam edin.

Hint yağı, doğumun başlamasını sağlamak için kullanılabilir. Bu nedenle hamileler tarafından kullanılması sakıncalı olabilir. Hamile iseniz ağız yoluyla hint yağı kullanmayın.

Yoğun müshil etkisi gösterebilen bu yağ ishale neden olabilir. İshal nedeniyle susuz kalmanız ve vücudunuzda elektrolit dengesizliği oluşması mümkündür. Hint yağı zararları araştıranlar bu hususları dikkate almalıdır.

Yorum yapın

1