Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis ne işe yarar? Nasıl kullanılır? konusu, özellikle kabız hastalarının en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Bekunis en iyi müshil ilaçlarından birisi olup, doktorlardan tarafından çeşitli bağırsak hastalıklarında hastalara reçete edilmektedir. Bekunis tablet bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bekunis 30’luk tabletler halinde sadece eczanelerde, reçete ile satılmaktadır.

Bekunis Kullanım Alanları Nelerdir?

En iyi sindirim sistemi ilaçlarından birisi olan Bekunis tablet, kabızlık tedavisinde en etkili olan ilaçlardan birisidir. Bekunis tabletin mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda Bekunis kullanım alanları ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Bekunis tablet içeriğinde yer alan etken maddelerin yardımı ile dışkının hızlı bir şekilde yumuşamasını sağlamakta ve dışkının vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Bekunis tablet müshil ilacı olduğundan dolayı kalın bağırsağın uyarılmasını ve kasılmasını sağlamaktadır.
 • Yatağa bağımlı ve yaşlı olan kişilerde görülen kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sinirsel nedenler ya da basur ile ortaya çıkan kabızlığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
 • Bağırsak kaslarında yaşanan fonksiyon bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kolonoskopi, rektoskopi ve sigmoidoskopi gibi yapılacak tetkikler öncesinde bağırsakların temizlenmesi için kullanılmaktadır.
bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-Pin
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Etken Maddeleri Nelerdir?

Doktor kontrolünde kullanılabilen Bekunis etken maddeleri bisakodil ve sennozit b olmaktadır. Bekunis tabletin içeriğinde yer alan yardımcı maddeler ise akasya zamkı, kristal şeker, magnezyum stearat, jelatin, sodyum sülfat anhidr ve anhidr laktoz olmaktadır.

BENZER YAZILAR  En İyi Balgam Sökücü İlaç

[geo-post id=”10272″ label=”Önerilen Yazı”]

Bekunis Kullanım Şekli Nasıldır?

Bekunis tabletin doktorun verdiği dozlarda kullanılmaması durumunda istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle Bekunis tabletin mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak Bekunis kullanım şekli ağız yoluyla ve bir bardak su ile olmaktadır.

Bekunis tablet alım şekli ise yatmadan önce 1 adettir. Bekunis tablet alımlarında, ilacın çiğnenmeden bir bütün olarak yutulması gerekmektedir. Bekunis tabletin kullanım süresi ise en fazla yedi gün olmaktadır. Bekunis tableti bebekler ve 12 yaşından küçük olan çocuklar kullanamamaktadır. Yaşlılar ise ilacı günde 1 kere olmak üzere alabilmektedir.

Emziren anneler Bekunis tableti kullanamaz iken, hamile olan kadınlar ise doktor kontrolünde olmak şartı ile gebeliğin ilk 3 ayında kullanabilmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar rahatlıkla Bekunis tablet kullanabilmektedir. Bekunis tablet ile tedavi olan hastaların araç ve makine kullanmasında, herhangi bir sakınca bulunmaktadır.

Bekunis tabletin doz aşımında ise kramplar, karın ağrısı, ishal, şişkinlik, yüksek tansiyon ve baş dönmesi olmaktadır. Bu gibi durumlarda hastaların vakit geçirmeden en yakın hastanenin acil servisine başvurması gerekmektedir. Bekunis tablet ile birlikte her türlü yiyecek ve içecek tüketilebilmektedir.

bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilirPin
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Yan Etkileri Nelerdir?

Bekunis tablet ile olan tedavilerde her ilaçta olduğu gibi ve hastaların bünyelerine de bağlı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin ortaya çıkması durumunda ise hastaların bu durumu doktorlarına haber vermesi ve vakit geçirmeden en yakın hastanenin acil bölümüne gitmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Bekunis yan etkileri ise şunlar olmaktadır;

 • Tansiyonun düşmesi
 • Baş dönmesi
 • İdrar renginde değişiklik olması
 • İshalin şiddetli olması
 • Gaz sorunları yaşanması
 • Karın bölgesinde ağrıların oluşması
BENZER YAZILAR  Durduk Yere Ağlamak Neyin Belirtisi? Sebepleri Neler?

Duphalac Şurup Nedir? Başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bekunis Tableti Kimler Kullanamaz?

Bekunis tableti bazı hastaların kullanmaması gerekmekte olup, bu hastaların Bekunis tablet kullanması istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak Bekunis tablet kullanamayan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Apandisit sorunu olan hastalar
 • Şiddetli bağırsak tıkanıklığı olan hastalar
 • Ameliyat sonrası elektrolit dengesi bozulmuş olan kişiler
 • Ciddi şekilde bağırsak hastalığı olan kişiler
 • Bekunis tablet içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlar
 • Nedeni çözülemeyen karın ağrısı yaşayan hastalar
 • 12 yaş altında olan çocuklar
 • Ülseratif kolit olan hastalar
bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-1-1Pin
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Tablet Saklama Koşulları Nelerdir?

Bekunis tablet şekere benzediğinden dolayı, ilacın kesinlikle çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanması gerekmektedir. Bekunis tablet oda sıcaklığında ve en fazla 30 C derecede muhafaza edilebilmektedir.

Bekunis tabletin rutubetsiz ve güneş görmeyen bir ortamda saklanması lazımdır. Doğur muhafaza edilemeyen ilaçlar etkilerini kaybetmekte olup, bu nedenle saklama koşullarına mutlaka dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Bekunis tabletin raf ömrü ise en fazla 36 ay olmaktadır. Son kullanma tarihi geçen Bekunis tabletin kesinlikle kullanılmaması lazımdır.

BENZER YAZILAR  Hastalık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?
Yorum yapın

1