Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Bekunis Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır
0

Bekunis ne işe yarar? Nasıl kullanılır? konusu, özellikle kabız hastalarının en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Bekunis en iyi müshil ilaçlarından birisi olup, doktorlardan tarafından çeşitli bağırsak hastalıklarında hastalara reçete edilmektedir. Bekunis tablet bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bekunis 30’luk tabletler halinde sadece eczanelerde, reçete ile satılmaktadır.

Bekunis Kullanım Alanları Nelerdir?

En iyi sindirim sistemi ilaçlarından birisi olan Bekunis tablet, kabızlık tedavisinde en etkili olan ilaçlardan birisidir. Bekunis tabletin mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda Bekunis kullanım alanları ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Bekunis tablet içeriğinde yer alan etken maddelerin yardımı ile dışkının hızlı bir şekilde yumuşamasını sağlamakta ve dışkının vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Bekunis tablet müshil ilacı olduğundan dolayı kalın bağırsağın uyarılmasını ve kasılmasını sağlamaktadır.
 • Yatağa bağımlı ve yaşlı olan kişilerde görülen kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sinirsel nedenler ya da basur ile ortaya çıkan kabızlığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
 • Bağırsak kaslarında yaşanan fonksiyon bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kolonoskopi, rektoskopi ve sigmoidoskopi gibi yapılacak tetkikler öncesinde bağırsakların temizlenmesi için kullanılmaktadır.
bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Etken Maddeleri Nelerdir?

Doktor kontrolünde kullanılabilen Bekunis etken maddeleri bisakodil ve sennozit b olmaktadır. Bekunis tabletin içeriğinde yer alan yardımcı maddeler ise akasya zamkı, kristal şeker, magnezyum stearat, jelatin, sodyum sülfat anhidr ve anhidr laktoz olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Simflat Ne İşe Yarar?

Bekunis Kullanım Şekli Nasıldır?

Bekunis tabletin doktorun verdiği dozlarda kullanılmaması durumunda istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle Bekunis tabletin mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak Bekunis kullanım şekli ağız yoluyla ve bir bardak su ile olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Tansiyon İlaçları İsimleri

Bekunis tablet alım şekli ise yatmadan önce 1 adettir. Bekunis tablet alımlarında, ilacın çiğnenmeden bir bütün olarak yutulması gerekmektedir. Bekunis tabletin kullanım süresi ise en fazla yedi gün olmaktadır. Bekunis tableti bebekler ve 12 yaşından küçük olan çocuklar kullanamamaktadır. Yaşlılar ise ilacı günde 1 kere olmak üzere alabilmektedir.

Emziren anneler Bekunis tableti kullanamaz iken, hamile olan kadınlar ise doktor kontrolünde olmak şartı ile gebeliğin ilk 3 ayında kullanabilmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar rahatlıkla Bekunis tablet kullanabilmektedir. Bekunis tablet ile tedavi olan hastaların araç ve makine kullanmasında, herhangi bir sakınca bulunmaktadır.

Bekunis tabletin doz aşımında ise kramplar, karın ağrısı, ishal, şişkinlik, yüksek tansiyon ve baş dönmesi olmaktadır. Bu gibi durumlarda hastaların vakit geçirmeden en yakın hastanenin acil servisine başvurması gerekmektedir. Bekunis tablet ile birlikte her türlü yiyecek ve içecek tüketilebilmektedir.

bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Yan Etkileri Nelerdir?

Bekunis tablet ile olan tedavilerde her ilaçta olduğu gibi ve hastaların bünyelerine de bağlı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin ortaya çıkması durumunda ise hastaların bu durumu doktorlarına haber vermesi ve vakit geçirmeden en yakın hastanenin acil bölümüne gitmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Bekunis yan etkileri ise şunlar olmaktadır;

 • Tansiyonun düşmesi
 • Baş dönmesi
 • İdrar renginde değişiklik olması
 • İshalin şiddetli olması
 • Gaz sorunları yaşanması
 • Karın bölgesinde ağrıların oluşması
BENZER YAZILAR  Anadolu Yakası Acil Diş Hastanesi Telefonu 0533 582 82 79

Duphalac Şurup Nedir? Başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bekunis Tableti Kimler Kullanamaz?

Bekunis tableti bazı hastaların kullanmaması gerekmekte olup, bu hastaların Bekunis tablet kullanması istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak Bekunis tablet kullanamayan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Apandisit sorunu olan hastalar
 • Şiddetli bağırsak tıkanıklığı olan hastalar
 • Ameliyat sonrası elektrolit dengesi bozulmuş olan kişiler
 • Ciddi şekilde bağırsak hastalığı olan kişiler
 • Bekunis tablet içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlar
 • Nedeni çözülemeyen karın ağrısı yaşayan hastalar
 • 12 yaş altında olan çocuklar
 • Ülseratif kolit olan hastalar
bekunis-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-1-1
Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bekunis Tablet Saklama Koşulları Nelerdir?

Bekunis tablet şekere benzediğinden dolayı, ilacın kesinlikle çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanması gerekmektedir. Bekunis tablet oda sıcaklığında ve en fazla 30 C derecede muhafaza edilebilmektedir.

Bekunis tabletin rutubetsiz ve güneş görmeyen bir ortamda saklanması lazımdır. Doğur muhafaza edilemeyen ilaçlar etkilerini kaybetmekte olup, bu nedenle saklama koşullarına mutlaka dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Bekunis tabletin raf ömrü ise en fazla 36 ay olmaktadır. Son kullanma tarihi geçen Bekunis tabletin kesinlikle kullanılmaması lazımdır.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
About bisacodyl
Why is Bisacodyl medication prescribed?
How to use Bisacodyl
What is bisacodyl?
Effects of bisacodyl on ascending colon emptying and overall colonic transit in healthy volunteers
How to use Sennosides
Sennosides
What is sennosides A&B-oral tablet, and how does it work (mechanism of action)?
Sennosides
How should Senna medicine be used?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap