Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları

yuze-buz-surmenin-zararlari

Hepimizin bildiği gibi yüzümüz, en göz önünde bulunan ve çoğu insanın da çok dikkat ettiği bir bölgedir. Temizlemek, nemlendirmek gibi basit olan adımları çoğumuz yapmaktayız. Elbette ki, aldığımız yüz temizleyici ürünlerin yanı sıra, çoğu kez yüzümüzü temizlemek için su kullanırız. Bu noktada son zamanlarda çok popüler olan yüze buz sürme uygulaması yaygınlaşmaya devam etmektedir. Çoğu kişi ayrıntılı olarak araştırmadan bu işlemi yaptığında, çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Tıpkı ateş gibi, buzun da tenimizi,cildimizi ve yüzümüzü yakabileceğini biliyor muydunuz? Ateş kadar kuvvetli yakmasa da buz yanığı terimi gerçektir ve yüze buz sürmek iyi gelir mi diye düşünürken okuduğunuz bir yazıya inanıp denedikten sonra yüzünüzü yakmanız gerçekten kötü olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birincil nokta cildinizin hassas olup olmamasıdır. Eğer son derece hassas bir cilde sahipseniz yüzünüze buz sürmenizin kötü sonuçlara yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Buz Yüzü Tahriş Eder Mi

Özellikle cilt yapısı hassas olan, kılcal damarları yüzüne yakın olan ve beyaz tenli insanların, yüze buz sürmek uygulaması  yapılmadan önce oldukça dikkatli olmaları, buzu asla direkt olarak yüzlerine sürmemeleri, en kötü ihtimalle buzu bir şeye sarıp öyle devam etmeleri gerekmektedir. Beyaz tenli ve damarları cilt yüzeyine çok yakın olan bireylerde, yüze buz sürme uygulamasında, kılcal damarlar tenin yüzeyine çok yakın olduğundan dolayı damarlar ile ilgili bir sorun yaratabilir, kişinin cildinde buz yanığı yapabilir.

BENZER YAZILAR  Boom Butter Nasıl Kullanılır?

Yüze Buz Sürmek Beyaz Tene Zarar Verir Mi?

Özellikle beyaz tenli insanların, sadece buzla yapılan bakımlarda değil diğer tüm bakımlarda ve ciltle ilgili işlemlerde çok dikkatli olması gerekir. Beyaz ten her türlü alerjik reaksiyona ve rahatsızlıklara diğerlerine göre daha yakındır. Bu nedenden dolayı, beyaz tenli insanların her türlü işlemi yapmadan veya yaptırmadan önce dikkatli olmaları, çok gerekli görülmediği sürece de yüze buz sürme uygulamasının yapılmaması gerekir. Yine de bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin yaptırmadan önce bir cilt sağlığı uzmanından tavsiye almaları ve ona göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Yüze Buz Sürmek Cilt Yanığı

Daha öncede belirtildiği gibi, hassas cilde sahip olan insanlarda buz sürme uygulaması bir çok soruna neden olabilir. Yine de kullanılırsa ve yan etkiler oluşursa işlemin sonlandırılması ve tekrar edilmemesi gerekir. Sorunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ciltte buz yanığı, tahriş, kızarıklık, hassaslaşma, kaşıntı, döküntü.

Bu gibi cilt rahatsızlıkları, eğer cilde buz sürme uygulamasından kaynaklanıyorsa, uygulama derhal sonlandırılmalıdır. Ve bu sorunlar devam ederse, uzman bir doktora başvurulmalıdır. Hassas cilde sahip kişiler, çoğu cilt uygulamasını yaptırmadan önce bir uzmana başvurmalıdır ve uzmanlara başvurmadan önce evde tek başına yapılması, tahriş,kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi yukarıda sıralanan sorunlara yol açabileceğinden dolayı tehlikelidir ve önerilmez.

BENZER YAZILAR  Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz

Buzun Cilt İçin Faydaları

Buz sürmenin faydaları olduğuda bilinmektedir. Bu faydaların başında da kan dolaşımını arttırmasıdır. Kan dolaşımının arttırması da bilindiği üzere cildin renklenmesini sağlamasıdır. Makyaj ile verilen bu renk, bir süre sonra kaybolmaktadır ve bu sorunun ortadan kalkması içinde bir buz küpü işinizi görecektir. Sabah kalktığınızda yüzünüze buz sürmeniz oldukça faydalı olacaktır.

  • Sivilciler ve aknelerden kurtulmak için buz yöntemi de kullanılmaktadır. Buzun en sık kullanıldığı alan yaralanmalardır ve sivilce de aslında bu kategoriye girebilir. Küçük yaralanma olarak adlandırabileceğimiz sivilcelere veya aknelere buz uygulayarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Sabah kalktığımızda gözlerimizin altındaki şişlik, her zaman bizi rahatsız etmiştir ve bu şekilde insanların bizi görmesini istemeyiz. Nitekim oldukça kötü bir görünüm sağlar. Şiş gözlerden kurtulmak için buz küpleri kullanabilirsiniz ve bu şişliklerede son verebilirsiniz. Göz çevresindeki hashasiyeti, bu buz küpünü göz çevresinde gezdirirken unutmamanızda oldukça önemlidir.
  • Kırışıklıklarda her insanı rahatsız eden bir problemdir ve bu durumdan ne yazıkki kaçmamız mümkün değildir. Kırışıkları ertelemek için kullanılan yöntemlerden birisi de buz küpleridir. Cildin nemli olması bilindiği üzere kırışıkların gecikmesini sağlar ve bu yöntemi de cidin nemli olmasına olanak sağlayacaktır.
  • Ciltteki yağlanmanın azalmasını istiyorsanız buz küpleri imdadınıza yetişecektir. Buzun faydaları arasında cildin tazelenmesi ve yağ salınımlarının azaltılması gelir ve bu da yağlanmanın azalmasında önemli rol oynar.
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap