Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?


1

Huzursuz bacak sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu tedavisi nasıldır, hangi ilaçlar kullanılmalıdır? Ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromunda görülen etkilerden en yaygın rastlananları bacaklardaki karıncalanma, yanma, ağrı ve huzursuzluk hissi olmaktadır. İleri düzeylerde olan hastalık kaynaklı ağrılar kişiyi uykusundan uyandırma etkisine bile sahip olmaktadır. Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığının gösterdiği belirtiler ile diğer hastalık belirtileri zaman zaman birbirine karıştırılmaktadır. Bu rahatsızlığın olduğunu gösteren net belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Kişinin bacak ve ayak bölgesinde hissettiği ve uzun süre geçmeyen huzursuzluk hissi
 • Bacak ve ayak bölgesindeki huzursuzluk hissinden kaynaklanan sürekli bacak ve ayağı oynatma düşüncesi
 • Genellikle geç vakitlere doğru artış gösteren ve şiddetli olarak artış sağlayan ağrı
 • Huzursuzluk hissedilen bacak ve ayağı hareket ettirdikçe rahatsızlığın anlık olarak geçiyormuş gibi hissedilmesi
 • Huzursuzluk hissedilen bacak ve ayaklarda görülen seğirmeler
 • Kişinin bacaklarında hissettiği zonklama
 • Bacak bölgesinde olan kaşıntı

Semptomlar hasta olan kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı belirtiler kişide az şiddetli görülürken aynı belirti başka bir kişide çok şiddetli olarak görülebilmektedir. Fazla şiddetli gözlenen semptomlar kişinin günlük yaşam işleyişini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bacak ve ayak çevresinde gözlenen belirtiler hastalığın ilk ortaya çıkış döneminde kişinin kol ve kola yakın bölgelerinde de gözlenebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri çoğu zaman kişiye ait eksiklikler veya genetik olarak sıralanmaktadır. 40 ve altı yaştaki bireylerde rastlanan bu hastalık genetik yatkınlıklardan kaynaklanmaktadır. Gebe kadın bireylerde görülen hormon artış veya azalışına göre bu rahatsızlık dönemsel ortaya çıkabilmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra semptomların azalarak ortadan kalkma ihtimali söz konusudur. Sendromun diğer bilinen sebepleri ise şu şekildedir:

 • Demir eksikliği anemisi
 • B12 Eksikliği
 • Magnezyum (Mg) ve Folik asit eksikliği
 • Nöropati
 • Bireyin aşırı alkol tüketimi
 • Omurilikte spinal kord veya spinal blok oluşumu
 • Serotonin hormon miktarını yükseltici antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanımı
 • Dopamin dengesinde bozukluk
 • Hareketsiz olma durumu
 • Parkinson sinir sistemi rahatsızlığı
 • Stres içinde bulunma durumu
 • Kişinin aşırıya kaçan sigara kullanımı
 • Obezite
BENZER YAZILAR  Yumuşak Çıban (Şankroid) Hastalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhisi

Huzursuz bacak sendromu tanısı hastadan detaylıca dinlenmediği takdirde başka hastalıklarla karıştırılmaktadır. Hekim hastayı iyice dinleyip problemin ne olduğunu anlayıp tanı koymaktadır. Hastanın şikâyetleri dinlendikten sonra fiziksel ve nörolojik muayeneler art arda yapılmaktadır. Hekim bu muayenelerin yanı sıra hastadan alınacak kan örnekleri ve elektrofizyolojik testler sonucunda ortaya çıkan değerlerden de yararlanılabilmektedir. Doktor başka uyku apnesi gibi başka bir hastalıktan şüphe duyarsa bir uyku uzmanı yardımıyla gerekli incelemeleri yapabilmektedir. Çoğunlukla ikincil sendromda doktor tarafından laboratuvar test sonuçları görülmek istenmektedir.

Muayene tamamlandıktan ve gerekli test sonuçları hekim tarafından yorumlandıktan sonra hastaya en uygun tedavi şekli belirlenip uygulamaya koyulmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromunda Kullanılan Tedaviler

Huzursuz bacak sendromu tedavisi belirlenmesindeki en temel etken rahatsızlığa sebep olan belirtidir. Sorumlu doktor tarafından bu belirtiye uygun bir çözüm yolu hastaya izah edilmektedir. Hastalık demir eksikliği, anemi ve diyabet gibi etmenlerden kaynaklandığı takdirde öncelikle bu etmenler çözüme ulaştırılmak istenmektedir. Demir eksikliği sebebiyle hastalık semptomlarının bir ya da birkaçını gösteren kişiye dışarıdan alacağı demir takviyesi fayda sağlamaktadır. Yapılan demir takviyesi sonucunda hastada rastlanan semptomların yavaşça azaldığı gözlenmektedir.

BENZER YAZILAR  Qlairista Nasıl Kullanılır?

Diğer etmenler göz önüne alındığında, bahsedilen bu hastalığın en yaygın tedavi yöntemleri şu şekilde bilinmektedir:

 • Huzursuzluğun hissedildiği bölge ve çevresine soğuk ya da sıcak kompres uygulanması
 • Hasta kişinin yapacağı düzenli egzersiz uygulamaları
 • Hastalığa iyi gelen ilaçlar

Bu hastalığa sahip kadın ya da erkek bireyler düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile ilerlediği zaman semptomların git gide azaldığını dile getirmektedirler. Hasta kişiye fayda sağlayacak düzenli sebze – meyve tüketimi, huzursuzluk hissini şiddetlendiren kafein alımını azaltmak, stresten uzak durmak, sigara ve alkol tüketimini azaltmak semptomları azaltan önemli ilkelerdir. Sendroma sahip hastalar, en yakın zamanda sorumlu bir hekime başvurarak kendisine uygun olan tedaviyi doktor gözetiminde uygulamaya geçirmesi gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromunu Sabunla Tedavisi

Huzursuz bacak sendromunu sabunla iyileştirmek ile ilgili tedavi yöntemi ilk kez Dr. Mehmet Öz’den duyulmaktadır. Dr. Mehmet Öz kullanılan çarşaf dibine atılacak özellikle lavanta özlü sabunun huzursuz bacaklara fayda sağlayıp bu hissin oluşumunun azalmasına sebep olacağını söylemektedir. Dr. Mehmet Öz sabunun içindeki ana maddelerden olan sodyum klorür (NaCl)’ün vücuda etkileşimi sonucunda kişinin kaslarını gevşeterek sendroma çözüm olacağını öngörmektedir. Huzursuzluk, karıncalanma ve ağrı hissini azaltan lavanta sabunu kullanımı sonucunda kişi rahatça uykuya geçebilmektedir. Dr. Mehmet Öz bu tedavi yöntemin başarılı olacağını söyleyip huzursuz bacak sendromunda kullanılabilecek bir yol olduğunu öne sürmektedir.

BENZER YAZILAR  Zambak Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir