İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları


0

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları – İdrar yolu herhangi bir bakteri ya da virüs içermez ve bu nedenle çok az sayıda bakteri ile enfekte olabilme özelliğine sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonu genelde bağırsaklarda bulunan bakterilerin kan yolu ile lenf damarlarına ulaşması sonucunda oluşmaktadır. Yaşanan enfeksiyon ayakta ilaç tedavisi ile geçirilebilir.

YouTube video

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi ve Kullanılan En Yaygın İlaçlar

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisi sırasında antibakteriyel ilaçlar kullanılır. İlaç seçimi ve tedavi süresi hastanın mevcut durumuna ve idrar tahlilinde bulunan bakteri türüne göre belirlenir.

Bakterilerin saptanması ve buna bağlı olarak en etkili idrar yolu enfeksiyonu ilacı seçimi için hastaya doktorlar tarafından hassasiyet testi yapılmaktadır.

Rutin, komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaç grupları ve isimleri şunlardır:

  • trimethoprim (Trimpex)
  • trimethoprim/sulfamethoxazole (Bactrim, Septra, Cotrim)
  • amoxicillin (Amoxil, Trimox, Wymox),
  • nitrofurantoin (Macrodantin, Furadantin)
  • ampicillin (Omnipen, Polycillin, Principen, Totacillin).

Son yıllarda idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için kinolon adı verilen ilaçlardan 4 tanesi de kullanılmaktadır. Bu ilaç grupları ve isimleri şu şekildedir:

  • ofloxacin (Floxin),
  • norfloxacin (Noroxin),
  • ciprofloxacin (Cipro)
  • trovafloxin (Trovan).
BENZER YAZILAR  Magnorm Ne İşe Yarar?

İdrar yolu enfeksiyonu, tedavinin seyrini değiştirecek herhangi bir komplike veya bozukluk olmadığı sürece 1-2 günlük tedavi ile iyileştirilebilir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-ilaclari
i̇drar yolu enfeksiyonu i̇laçları

Tedavi sürecinden emin olmak için doktorlar bir veya iki hafta antibiyotik kullanımını önermektedir. Tedavi süresi hastanın genel sağlık durumuna oranla desteklenmelidir. Kronik rahatsızlığı olan, böbrek enfeksiyonu belirtileri gösteren, diyabet hastaları veya Chlamydia enfeksiyonu taşıyan hastalarda uzun süreli tedavi gerekmektedir. İdrar yollarının enfeksiyondan tamamen temizlendiğini teyit etmek amacıyla idrar tahlili yapılması bu tedavide önemli bir rol oynamaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları

İdrar yolu enfeksiyonu ağrısını hafifletmek için çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bunlardan en etkili olan ilaç için önerimiz Canephron olarak bilinen bu bitkisel ilaçtır.

Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır ve aynı zamanda tedaviyi destekleyerek ağrı kesici, spazm önleyici, bakterilerin idrar yollarına yapışmasını önleyici ve inflamasyonu önleyici etkilere sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonlarında yaşanan sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve acil idrara çıkma hissi gibi hafif şikayetlerin azalmasına yönelik bitkisel içerikli bir ilaç olarak tercih edilebilir.

BENZER YAZILAR  Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir