Kas Gevşetici İlaçlar

Kas Gevşetici İlaçlar
0

Kas gevşetici ilaçlar, iskelette bulunan kas işlevini etkileyerek kas ağrılarını, hiperrefleksi ve benzeri semptomları hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Kas gevşeticilerin; kasların hareketsiz kalması, ağır spor hareketleri, sabit çalışma sonucu ağrılara sebep olan kas spazmlarına uğraması veya kronik kas hastalığı olan kişilerde kullanıldığı görülmektedir. Kas gevşetici ilaçlar ağızdan alınan tablet veya krem jel formundadır.

Kas Gevşetici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı?

Kullanılan bazı kas gevşetici ilaçlar bağımlılık ve kesilmesi durumunda yoksunluk hissi yapabilir. Merkezi sinir sistemine etki eden bu ilaçlara başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalı, uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanım şekli hasta şikayet ve sorununa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Merkezi sinir sistemini baskılamaya yönelik kullanılan kas gevşetici ilaçlar dikkat ve uyanıklık durumunu azaltabilir. Bu nedenle makine ve araç kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yaparken alınmaları önerilmez.

Kas gevşetici ilaçlar kullanımı sırasında alkol, morfin türevi ilaçlar, uyku ilaçları ve bazı bitkisel ilaçların tepkimeye girdiği görülmektedir bu yüzden beraber alımı sakıncalı olabilir.

BENZER YAZILAR  TLBS Klinik – Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması
kas-gevsetici-ilaclar-
kas gevşetici i̇laçlar

En Etkili Kas Gevşetici İlaçlar

Kas gevşetici ilaçların etkisi kullanımdan hemen sonra görülmektedir. Kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatları okunmalı ve alerjik rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir. Eczaneden reçeteli ve reçetesiz temin edilebilen en etkili kas gevşetici ilaçlar şunlardır;

  • Dikloron: Reçetesiz olarak temin edilebilen, en sık tercih edilen kas gevşetici ilaçlar arasındadır. Jel, tablet ve kapsül olarak farklı kullanım şekilleri vardır.
  •  oluşan kireçlenme, omurga ağrıları, kas spazmları, spor yaralanması gibi durumlarda kullanılır.
  • Muscoflex: Etkili bir kas geveşitici olarak yaygın kullanıma sahip bu ilaç tablet formunda, günde 1-2 kez alınmalıdır. Jel formunda daha hızlı sonuç alındığı gözlemlenmiştir. Jel uygulamasında masaj olarak uygulanması gerekir.
  • Akineton: Parkinson hastalığında kullanılan yaygın bir kas gevşeticidir. Kas ağrılarında merkezi sinir sistemine etkisi bulunmaktadır.
  • Deksalgin: Eklem, ligament, tendom, dejeneratif gibi ağrı ve iltihap oluşturan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İltihap sebebiyle oluşan şişlik azaltarak ağrının ortadan kalkmasında etkilidir.
  • Majezik İlacı: Ağrı kesici kas gevşetici bir ilaç olarak gündelik hayatta yaygın kullanıma sahiptir. Aynı zamanda romatizmal hastalıkların, spondilit artirit tedavilerinde tercih edilir.
BENZER YAZILAR  Flagyl 500 Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap