Evde bizimle muhteşem bir hayat sürmesini istediğimiz kedilerin beslenmelerine her zaman dikkat edilmesi gerekir. Genellikle kediler beslenme konusunda çok nazlı davranmıyor olsalar da onların beğendiği ve besleyici olan bir kedi maması satın alındığında gelişimi çok daha iyi bir şekilde ilerler.

Kedi mamaları satın alınırken dikkat edilmesi gereken onlarca farklı etmen vardır. Burada asıl olan kediniz için besleyici bir mama seçilmesi, kedinizin lezzet olarak mamayı beğenmesi ve kullanımının kolay olmasıdır. Aksi halde mamadan verim almak çok mümkün olmaz.

Besleyici Kedi Mamaları Arasından Seçim Yapmak?

Kedi mamalarını satın alırken her zaman içeriklerinin incelenmesi gerekir. Fiyata ya da markaya göre yapılan seçimler her zaman doğru bir seçim olmayacaktır. Genellikle kedi maması alınırken içeriğinde yer alan ana ürüne dikkat edilir. Bazen meyveli, bazen tahıllı, bazen de kırmızı ya da beyaz etli mamalar arasından seçim yapılır.

Mamalardaki ana ürün kadar yan ürünler de önemlidir. Ana ürünün verdiği mineral ve vitamine ek olarak farklı eklentiler yapılmışsa mamalar muhteşem bir seviyeye gelebilir.

Kedinizin Mamasını Sevmesi Çok Önemli

Kedi bakımında düzenli beslenme çok önemlidir. Bazı kedi türleri her gün aynı saatte yemeğini yemeyi ister. Eğer bu saatlerde yemekleri verilmezse huzursuz olmaya başlayacak ve etrafına zarar verecektir.

Benzer bir şekilde kediler mamalarını beğenmezlerse de huysuzlanabilirler. Bu sebeple de birkaç farklı mamanın satın alınarak denenmesi önemlidir. Sizin için uygun olan birkaç farklı mamayı düşük miktarlarda satın alıp kedinizin tepkilerini inceleyebilirsiniz. Uygun olan mamayı bulduğunuzda yüksek gramajlı siparişler verebileceksiniz.

Benzer Gönderiler  Diş Kliniğiniz, İç Mimari Tasarımı ile Fark Yaratsın

Kullanışlı Olmayan Mamalardan Uzak Durun

Mamaların kullanışlı olup olmaması birçok insanın dikkat etmediği bir unsurdur. Ancak mamalarınız yeteri kadar kullanışlı olursa bu durum kedinizle yaşamınızı daha kolay bir hale getirecektir. Mananın kullanışlı olması için belli başlı özelliklerinin olması şarttır.

Uzun ömürlü olması, kokmaması, kolay muhafaza edilebilmesi ve kolay servis edilebilmesi kedi mamasını daha kullanışlı bir hale getirir. Bu özellikleri sağlayan bir kedi maması alarak kedi bakımını çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Kuru Kedi Maması Markaları ve Seçim Yaparken Dikkat Edilecekler

Kedi maması denildiğinde akla hemen kuru ve yaş mamalar gelir. Bazı kişiler kuru mamaları tercih ederken bazı kedi sahipleri her zaman yaş mamadan yanadır. Kuru kedi maması kendine has avantaj ve dezavantajlar barındırır. Bunları göz önünde bulundurarak tercih edilirse sorunsuz bir şekilde kullanımına uzun süre devam edilebilir.

Kuru mamanın dezavantajlarını ortadan kaldırmak için yaş mama ile karıştırılıp kullanımı da söz konusu olabilir. Ancak bu bilinçsiz bir şekilde yapıldığında belli başlı besin maddeleri kediye aşırı derecede verilmiş olur bu da onun ciddi şekilde zarar görmesi anlamına gelecektir.

Bozulma ve Bayatlama Sorunlarına Son

Mama satın alırken ne kadar yüksek gramajda mama alırsanız ödemeniz gereken birim fiyat o kadar düşük olur. Ancak bir yandan mamanın depolanmasındaki zorluklar bir yandan da mamanın bayatlıyor olması yüksek gramajda mama almayı engellemektedir.

Kuru mamalarda bayatlama ve bozulma sorunları çok fazla ortaya çıkmaz. Bu sorunlar yaşanmadığı için yaş mayalara göre çok daha yüksek gramajda ekonomik paketler satın alınabilecektir.

Yoğun Tempoda Çalışanlar İçin En İyi Seçenek

Yaş mamaların belirli bir hazırlama süreli bulunmaktadır. Kavanozundan ya da kutusundan düzgün bir şekilde çıkarılması ve mama kabına aktarılması gerekir. Bu durum çok fazla zaman almıyormuş gibi gözükse de hızlı bir hayat temposuna sahip olan kişiler için zor olabilir.

Benzer Gönderiler  Kadıköy Evden Eve Nakliyat

Tercihinizi kedi kuru maması yönünde kullanırsanız hazırlama derdiniz olmayacaktır. Mamayı kutusundan ya da sakladığınız kavanozdan direkt olarak kaba aktarabilirsiniz. Kaşık ya da benzeri ürünlerle sıyırmak veya farklı bir malzeme eklemenize gerek olmaz.

Temizlik Problemlerinize Son Verin

Bildiğiniz gibi kediler son derece temiz ve asil canlılardır. Her zaman kendilerini temiz tutmayı başarırlar. Ancak konu etrafı temiz tutmak olduğunda çok dikkatli canlılar olduğunu söylemek zordur. Yaş mamaları tercih ettiğinizde etrafı sürekli olarak temizlemeniz gerekebilir.

Kediler yemekleri yerken etrafa sıçratabilir ya da kaplarını devirebilirler. Böyle durumlarda kedi kuru maması tercih etmişseniz endişe etmenizi gerektirecek hiçbir durum olmayacaktır. Etrafa saçılan birkaç parça mamayı elinizle alarak ortalığı birkaç saniyede temizleyebilirsiniz.

Kedi maması veteriner tavsiyesi marka ürünler Petshop Zoo.com.tr ‘de

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 1 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları