Novalgin Nedir? Ne İşe Yarar?


0

Kullanımı hakkında arama motoruna Novalgin ne işe yarar kısmı sık sık araştırılmaktadır. Novalgin ağrı kesici olarak bilinen ilaç grubundan biridir. 20 tabletlik kutular içinde satılmaktadır. Eczaneden reçetesiz bir şekilde alınabilir. Novalgin tedavi edici ilaçlar grubundan değildir. Şiddetli olarak diş ve baş ağrısı çektiğiniz de kısa süre içinde çözüm yaratmak için Novalgin kullanabilirsiniz. Diş ağrısını geçirebilir fakat diş tedavisi için kullanılmaz. Kullanıldıktan bir süre sonra ağrı tekrarlayabilir. Aynı durum migren veya baş ağrısı içinde geçerlidir.

novalgin nedir ne ise yarar
novalgin nedir ne ise yarar

Novalgin Ne İçin Kullanılır?

Genel bir şekilde ağrı kesici yani vücudumuz içinde neden olan tüm ağrı çeşitlerinde kullanılabilmektedir. Novalgin ne için kullanılır sorusunun cevabı şöyledir. Genel olarak ağrı ve acıyı kestiği için Novalgin ağrı kesici ilacını tercih etmektedirler. Ağrılı adet dönemlerinde, şiddetli baş ağrısında, migren atağında, diş ağrısında, ameliyat sonrası ağrılarda ve iltihaplı eklem ağrılarında kullanılmaktadır. Novalgin genel anlamıyla ilk tercih edildiği için baş ve diş ağrısı geçirmek için kullanılmaktadır. Novalgin gününüzü kötü bir kâbusa çeviren ağrıları yarım saat için geçirebilir. Fakat Novalgin kullanıcıları ağrılarının kısa bir zaman içinde geçtiğini söylemektedirler.

BENZER YAZILAR  Topuk Çatlakları İçin Etkili Bakım Önerileri

Novalgin Yan Etkileri

İlçların yan etkileri olabilmektedir. bu durumun nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşmasıdır. İnsan vücudu ilaç dahi olsa kimyasal maddelere karşı olumsuz tepkiler verebilmektedir. Tüm ilaçların olası yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Novalgin yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Kan basıcının düşmesi nedeni ile baş dönmesi, bulantı, kusma ve soğuk terleme
  • Böbrek problemleri olan kişilerde idrar yapamama
  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar Novalgin ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
  • İdrarda kırmızı renklenme sorunu da yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Novalgin Nasıl Kullanılır?

Mutlaka uzman hekiminizin size bildirdiği dozda almaya dikkat etmelisinizdir. Novalgin nasıl kullanılır gibi sorular sıkça aratılmaktadır. Kesinlikle ağrıyı kesmek için yüksek dozda almamalısınız. İhtiyacınız olan Novalgin dozunu, ağrınızın şiddetine, süresine ve tipine göre bağlıdır. Uzman hekiminiz size günde ne kadar süre ile almanız gerektiğini reçete içerisinde belirtecektir. Önerilen doz ise genelde günlük 3 tableti geçmeyecek halde her 8 saat te 1 tablet kadar olabilmektedir.  Bir bardak suyla beraber alınmalıdır. Yemekten sonra yani tok karnına kullanılması önerilmektedir. İlacın doktorunuzun reçete etmiş olduğu dozajda kullanmanız ilacın etkisini göstermesini sağlayacaktır. İlacın belirtilen dozajdan fazla kullanılması ilacın yan etkilerinin tetiklenmesine sebebiyet verebileceği için belirtilen dozajın üzerinde kullanılmaması önerilmektedir.

BENZER YAZILAR  Edwards Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Novalgin Fiyat

İlaç fiyatları çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel olarak ilaç firmasının belirlemiş olduğu fiyat üzerinden satışa sunulmaktadır. Reçeteli alımlarda da ilaç fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Novalgin fiyatı 10,25 TL olmaktadır.

Novalgin Hamilelikte Kullanılır Mı?

Sık sık sorulan sorulardan biri ise Novalgin hamilelikte kullanılır mı? Sorusudur.  Bunun nedeni ise hamilelik döneminde kullanılan ilaçların bebeğe zarar verebilmesidir. Bu neden ile hamilelik döneminde ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Novalgin kullanılmadan önce mutlaka uzman doktora danışılması önerilmektedir.

Novalgin Muadili

Muadil ilaçlar da genel olarak uzman hekimin reçete etmiş olduğu ilaçlar bulunamadığı zaman kullanılmaktadır. İlaçların etken maddeli aynı olabilmektedir. Etken maddeler farklı olsa bile aynı hastalık tedavisinde kullanılabilmektedir.  Birçok ilacın da muadili bulunabilmektedir. Novalgin muadili şu şekil yer almaktadır.

  • ADEPIRON tablet 500 mg 20 tablet
  • NOGESIC 500 mg 20 tablet
  • NOGESIC 500 MG 20 TABLET

Novalgin Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Merak edilen konular arasında Novalgin hangi durumlarda kullanılmaz arama motorundan aratılmaktadır. Bunun nedeni ise ilaçların bazı durumlarda kullanılmasının tehlikelere yol açabilmesidir. Novalgin tablet bu durumlarda kullanılmamalıdır.

  • İlacın Etken maddesine karşı alerjiniz var ise ilacın kullanılmaması gerekmektedir.
  • Kemik iliği rahatsızlıklarınız bulunuyor ise kullanılması önerilmemektedir.
  • Hemoglobin oluşumu bozukluğuna sebep olan kalıtsal bir hastalığınız bulunuyor ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Novalgin Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilen isim prospektüs olmaktadır. prospektüsler ilaç hakkında ki detaylı bilgiyi alabileceğiniz en önemli kaynak olmaktadır. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka prospektüsü okunmalıdır. Novalgin hakkındaki tüm detaylı bilgiyi Novalgin prospektüs kağıdını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir