Dicetel Ne İşe Yarar?

Dicetel Ne İşe Yarar?
Dicetel Ne İşe Yarar?
0

Bağırsak spazmları yaşayan hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi de, Dicetel Ne İşe Yarar? olmaktadır. Dicetel tablet olarak eczanelerde satılan ve en etkili bağırsak spazmlarını tedavi eden ilaçlardan birisidir. Vücudun en önemli organlarından birisi olan bağırsakların düzensiz çalışması durumunda ortaya çıkan spazmların ve hastalıkların tedavisinde Dicetel tablet kullanılmaktadır.

Dicetel tablet sadece doktor tavsiyesi ile kullanılan bir ilaç olup, sindirim sistemi hassas yapısı bozulduğu zamanlarda ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde doktorlar tarafından hastalara reçete edilmektedir. Aynı zamanda stresten kaynaklı olan bağırsak hastalıklarının tedavisinde de, Dicetel tablet kullanılmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Dicetel Kullanım Alanları Nelerdir?

Dicetel bağırsak spazmlarını kısa sürede yok eden en iyi ilaçlardan birisi olup, Dicetel kullanım alanları genel olarak bağırsak hastalıklarını tedavi etmek içindir. Sindirim sistemi alkol, stres ve süt ürünleri, et içeren gıdalar ve son kullanma tarihi geçmiş olan besinler nedeniyle bozulabilmekte ve bağırsaklarda spazm ve ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi bağırsak spazmı hastalıklarında ve beslenme değişikliklerinin yol açtığı hastalıklarda Dicetel tablet kullanılmaktadır.

BENZER YAZILAR  Reye Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Bağırsak ve safra kanallarında ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmasının yanı sıra, baryum lavmanından önce de bağırsakların temizlenmesi için Dicetel tablet kullanılmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan şişkinliklerin ve gazların giderilmesinde de etkili olan ilaçlardandır. Dicetel mide ağrısına ve mide kramplarına iyi gelmektedir.

dicetel-ne-ise-yarar-1
Dicetel Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir – Verrutol Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dicetel Etken Maddeleri Nelerdir?

En iyi bağırsak ilaçlarından birisi olan Dicetel etken maddesi pinaveryum bromür olmaktadır. Dicetel 40 film tabletten oluşan kutularda sadece eczanelerde satılmaktadır. Dicetel antispazmodik olarak adlandırılan ilaç grubunda yer almaktadır.

Dicetel Kullanım Şekli Nasıldır?

Dicetel tablet sadece doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardan olup, buna bağlı olarak Dicetel kullanım şekli günde 3 defa 1 tablet olarak olmaktadır. Dicetel tablet yemek borusunu tahriş edebilen bir ilaç olup, bu nedenle sadece yemek sırasında içilmesi doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilmektedir. Dicetelin tabletin yemek ortasında bol su ile alınması lazımdır.

Dicetel tablet alırken, kesinlikle çiğnenmemesi ve ezilmemesi, bir bütün olarak yutulması gerekmektedir. Dicetel tabletin tedavide etkili olabilmesi için doktorun verdiği dozlarda ve sürede alınması büyük önem taşımaktadır. Dicetel tableti hamile olan kadınlar ve çocuklar kullanamamaktadır.

BENZER YAZILAR  Vanilya Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

Aynı zamanda emziren annelerin de, anne sütüne geçtiği için Dicetel tablet kullanmaması gerekmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastaların Dicetel tableti doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir. Dicetel tablet ile tedavi olan hastaların araç ve makine kullanmasında, herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Dicetel tabletin içeriğinde laktoz bulunduğundan dolayı şeker hastası olan kişilerin bu durumu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir. Doz alınması unutulduğu zaman bunu karşılamak için kesinlikle tek seferde 2 doz Dicetel içilmemesi lazımdır.

Dicetel Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Dicetel tablet ile olan tedavilerde, her ilaçta olduğu gibi ve hastaların durumuna bağlı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin görülmesi durumunda hastaların ilacın alımını hemen bırakarak, bu durumu doktorlarına bildirmeleri ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Buna bağlı olarak Dicetel yan etkileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Nefes darlığı
 • Ciltte kızarıklıkların, döküntülerin ve kaşıntıların ortaya çıkması
 • Dudaklar, yüz, dil ve boğazda şişlikler olması
 • Mide ağrısı
 • Bağırsaklarda aşırı duyarlılık
 • Karın ağrısı
 • Vücutta hissizlik oluşması
 • Ürtiker
 • Mide bulantısı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kusma
 • Yutma zorlukları yaşanması
 • Karın bölgesinde aşırı hassasiyet yaşanması
 • Kalp çarpıntısı olması
dicetel-ne-ise-yarar
Dicetel Ne İşe Yarar?

Dicetel Tablet Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dicetel tablet ile olan tedavilerde hastaların bazı noktalara dikkat etmesi sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak Dicetel tablet kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Dicetel tablet içeriğinde yer alan etken maddelere karşı alerjisi olan hastaların kesinlikle Dicetel tablet almaması lazımdır.
 • Safra kanalı ve bağırsaklarında aşırı duyarlılık olan hastaların bunu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir.
 • Bağırsak ya da safra kesesi için başka ilaç kullanan hastaların bu ilaçları doktorlarına bildirmesi gerekmektedir.
 • Çocukların Dicetel tablet kullanması sakıncalı olmaktadır.
 • Şeker hastalarının bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir.
 • Mide tahrişleri yaşanması durumunda vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek lazımdır.
BENZER YAZILAR  BCAA Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Kaynak

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir